Умовивід. Перетворення

Заняття 25

Тема: Умовивід. Перетворення

Мета: розкрити зміст поняття умовивід, ознайомити учнів із перетворенням як видом умовиводів; формувати вміння виконувати перетворення.

Обладнання: підручник, зошит, картки з новими термінами, палички.

Хід Заняття

I. Організація учнів до Заняття

II. розвиток логічного мислення

 «Сходинки»

Завдання: розташувати фігури в порядку зростання числа.

2

 1) 107, 253, 385, 390, 391.

 2) 2004, 2104, 2140, 2400, 2401.

 3)

III. ознайомлення з новим матеріалом

 Побудова «асоціативного куща»

 1. Пояснення вчителя

— За допомогою понять і суджень ми передаємо наші думки. Коли пізнаємо щось нове, то намагаємось з однієї чи кількох думок одержати нову думку — певний висновок. Така форма мислення називається умовиводом.

1 ^ Умовивід — це форма мислення, в якій з одного чи кількох суджень за допомогою певних правил отримуємо нове судження. Первісне судження в умовиводі називають засновком, а нове судження — висновком "Зі_____________________________________________________________________

 Засновок ^ Висновок(умовивід)

Розглянемо умовиводи, до складу яких входять лише один засновок і, звичайно, висновок. Оскільки засновок є судженням, то умовиводи здійснюються у формі перебудови судження. За способом перебудови су-дження-засновку розглянемо перетворення.

Перетворення — це умовивід, в якому висновок повторює засновок, але в іншій формі й дещо уточнює його.

8 — предмет думки; є — слово-зв’язка; Р — ознака чи властивість предмета.

2. Схеми перетворення для ствердного судження

Всі 8 є Р . Отже, жодне 8 не є не Р .

Наприклад: усі помідори — овочі. Отже, жодний помідор не є не овочем.

Примітка. Іноді в судженні замість слова є може стояти тире.

Деякі 8 є Р . Отже, деякі 8 не є не Р.

Наприклад, деякі числа є двоцифровими. Отже, деякі числа не є не двоцифровими.

3. розгляд зразків у підручнику (С. 46)

IV. Практичне закріплення вивченого матеріалу

 «Коло міркувань»

Завдання 1

б) Можливий висновок: у неї з’явився карієс.

г) Хлопчик потрапив до лікарні з переломом ноги і руки.

Завдання 2

Діти мають пояснити свої дії, спираючись на певне правило перетворення.

в) Не треба було вживати ще одне слово не, необхідно тільки переставити це слово, поставивши його після слова є?

Завдання 3

Дітям треба спочатку проаналізувати структуру судження-засновку, потім підібрати до визначеної структури певну схему перетворення і, нарешті, виконати перетворення.

б)Жодна собака не є не чотириногою твариною.

Завдання 4

а) Усі міста України — міста. Отже, жодне місто України не є місто.

Завдання 5

Задача, яка розв’язується з кінця. Дуже важливо спочатку за змістом умови задачі виконати графічну схему, а потім виконати дії, обернені тим, що описані в умові.

V. Розвиток уваги учнів

Завдання 6 Завдання 7

VI. Підсумок Заняття

— Давайте підіб’ємо підсумок «Мозковим штурмом». Про що ми говорили на уроці?

Учитель звертає увагу на побудований на дошці «асоціативний кущ», діти повторюють і пояснюють нові терміни.

Категорія: Логіка | Додав: SYLER (13.02.2014)
Переглядів: 2226 | Рейтинг: 0.0/0
Повітря та його властивості. Демонстрація властивостей повітря
Кімнатні рослини. Практична робота. Догляд за кімнатними рослинами
Охорона тварин. Турбота людей про тварин
Олександр Олесь «Два хлопчики». М. Рильський «Річка». Підсумок із теми
Симетричне вирізування
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]