Задачі, які розв’язуються методом припущення та методом вилучення

ЗАНЯТТЯ 22

Тема: Задачі, які розв’язуються методом припущення та методом вилучення

Мета: удосконалювати вміння розв’язувати задачі методами припущення та вилучення, складати правильні та хибні судження, добирати до поняття найближчий рід та видову відмінність; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять, спостережливість; виховувати колективізм, дружбу, взаємовиручку.

Обладнання: таблиці до задач.

Хід Заняття

I. Організація учнів до Заняття

 Щоби логіку вивчати,

 Треба гарно працювати А щоб час летів немарне,

 Сидіти треба рівно, гарно.

II. Розумова розминка

Розв’яжемо задачу за допомогою графу.

 ДЕ ЧИЇ САНЧАТА?

 Весело мчати з гори на санчатах!

 Далі, ніж Галя, проїхав Сашко.

 Вірочка Галю також обігнала,

 Далі од Віри був тільки Мишко.

Г. --------

С. --------

В. --------

М. -----------

Спробуйте самостійно написати імена біля кожного відрізка.

III. Актуалізація опорних знань

IV. Ознайомлення із задачами, які розв’язуються методами припущення та методом вилучення

— На останніх уроках ми вже знайомились із задачами, які містять судження з двох частин. Пригадайте, чим найкраще скористатися, щоб успішно й швидко розв’язати такі задачі.

— Звичайно, побудовою таблиць.

V. Робота з підручником

Задача 1. Фронтальна робота

1-й учень читає задачу 1 (С. 70), 2-й учень складає таблицю біля дошки.

Предмет 1 2 3 4 5

Математика- + - - -

Фізика- - - - +

Історія - - + - -

Диктант + - - - -

Англійська мова - - - + -

У своїх відповідях учні були праві тільки частково. Допоможемо їм скласти точний розклад.

Зразок відповіді:

1 екз. — диктант з української мови;

2 екз. — математика;

3 екз. — історія;

4 екз. — англійська мова;

5 екз. — фізика.

Задача 2

Технологія «Акваріум»

Декілька учнів сідають у центрі класу й утворюють своє маленьке коло.

Учасники цієї групи обговорюють свій варіант розв’язання задачі, використовуючи метод дискусії (35 хв). Інші слухають, не втручаються у хід обговорення. Обирається найбільш раціональний варіант.

Припустимо, що відповідь «Якщо перший учень брав участь у шкільній математичній олімпіаді, то значить і другий був учасником змагань» буде суперечити умові задачі, тому що тільки 1 учень брав участь в олімпіаді.

Отже, якщо і друге твердження неправильне, то брав участь в олімпіаді тільки третій учень.

Задачі 3, 4. Самостійна робота.

Робота в групах

1 група. Завдання 3 (С. 70).

2 група. Завдання 4.

3 група. Завдання 5.

4 група. Завдання 6.

Перевірка розв’язання.

Завдання 3

 У джинсах З ведмедиком

Дівчинка +

Хлопчик +

Завдання 4

 Чорницю Малину Суниці

Юрко +

Олег+

Микола+

Андрійко +

Завдання 5

Використовуючи подані поняття, складаємо судження так, щоб перша частина його була правильним твердженням, а друга — хибним. Отже, правильним буде:

а) вишні та тополі — плодові дерева.

Завдання 6

а) білий гриб;

б)гриб на пеньку;

в) мухомор;

г) хлопчик;

д) батон.

Завдання 7 Самостійна робота.

VI. Підсумок Заняття

— Чи важко розв’язувати задачі методами припущення та вилучення?

— Що найскладніше при розв’язуванні таких задач?

Категорія: Логіка | Додав: SYLER (13.02.2014)
Переглядів: 3241 | Рейтинг: 0.0/0
Перегинання і складання паперу. виготовлення стріли, пташки
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Вітальні листівки. Оздоблення листівки
Силуетне зображення будинків. Практична робота «Чарівні куполи соборів»
В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]