Судження зі словом чи (або). Їх правильність і хибність

ЗАНЯТТЯ 20

Тема: Судження зі словом чи (або). Їх правильність і хибність

Мета: ознайомити учнів зі значенням слів чи, або; формувати вміння правильно вживати ці слова у судженнях; розвивати вміння визначати їх правильність та хибність; виховувати працьовитість, охайність.

Обладнання: малюнок з кругами Ейлера, символічний мікрофон.

Хід Заняття

I. Організація учнів до Заняття

Вже урок сигнал нам дав —

Працювати час настав,

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.

II. Актуалізація опорних знань

 Всі мають судження — думки.

 Та будьте пильні, малюки!

 Є часто й хибні поміж них,

 Розпізнавати вчіться їх!

III. вивчення нового матеріалу

 1. Значення слів чи, або

— Ми сьогодні підемо в кіно чи (або) в парк. Чи зрозумілий вам зміст цього речення?

Бачимо, що слова чи (або) об’єднують дві чи більше подій, які в житті одночасно відбуватися не можуть. Відбувається або перша подія, або друга.

 2. Правильність та хибність суджень

Складне судження зі словом чи (або) правильне тільки тоді, коли:

• всі його частини — правильні прості судження;

• принаймні одна з частин — правильні прості судження.

Складне судження зі словом чи (або) хибне тільки в одному випадку:

коли всі його частини — хибні прості судження.

Наприклад. Сьогодні буде іти дощ або буде світити сонце.

Судження буде правильним, якщо буде правильним хоча би одна

3 його частин.

 3. Запам’ятай!

пі Ь

 Якщо складне судження зі словом чи (або) об’єднує дві і більше таких подій, які в житті одночасно відбуватися не можуть, то воно буде правильним лише тоді, коли одна з частин — правильне просте судження, а інші частини — хибні прості судження

 4______________________________р

IV. закріплення матеріалу

 1. Правильні та хибні судження

Завдання 1

Дати відповіді з поясненням, правильне чи хибне складне судження.

а) Хибне;

б) хибне.

 2. Зображення за допомогою кругів Ейлера співвідношення між обсягами понять. Запис складного правильного судження за даними поняттями

Завдання 2

 Робота в парах Учні виконують завдання парами.

А — фрукти;

В — груші;

С — сливи;

Б — солодкі фрукти.

Складіть судження:

а) зі словом і (та);

б) зі словом чи (або).

(Пропонована відповідь: б) деякі груші чи сливи — солодкі фрукти.)

 3.Складні судження зі словами і (та); чи (або)

 Метод «Мікрофон»

Завдання 3

Як потрібно виконати прохання мами?

а) Ні;

б) так;

г) так;

д) так.

Якщо мама не буде вживати слова лише, то у варіантах а) і в) можна відповісти так.

Завдання 4 Відповідь. Ні.

Скласти судження, за якого мама виконала б свою обіцянку.

Завдання 5

Технологія «Дискусія»

Клас ділиться на дві групи. Між групами ведеться дискусія щодо правильності виконання даного завдання.

Перша група: «на тому чи іншому».

Друга група: «на тому та іншому».

Відповідь. У випадках а), в), г).

Якщо «на тому та іншому», то тільки у випадку г).

Завдання 6

Самостійна робота учнів над задачею. Робота з малюнком.

Відповідь. Гречка.

V. Підсумок Заняття

Завдання 7

Повторити просте і складне судження. Робота з малюнком у підручнику.

Метод «Мікрофон»

Можливі варіанти відповідей:

Не можуть у вазоні рости мухомори; взуття — стояти разом з посудом; із водопровідного крана іти полум’я; в умивальнику знаходитися праска; у каструлі — іграшка; на столі — курка; вдома ходити у зимовому головному уборі, у маленькій кухні грати у теніс.

Категорія: Логіка | Додав: SYLER (13.02.2014)
Переглядів: 2184 | Рейтинг: 0.0/0
Будівельний конструктор
А. М'ястківський «Веселочка». Є. Горева «Кольоровий віршик». Г. Тарасенко...
І. Жиленко «Доброго ранку!..», Т. Коломієць «Задзвонив синенький дзвоник». В....
Пластичні матеріали, їх властивості і призначення
Як людина сприймає інформацію
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]