У переддень літніх канікул

УРОК 15

Варіант 1

Тема. У переддень літніх канікул

Мета: передбачити можливі ситуації на канікулах і вчити учнів правильно в них поводитися; розвивати вміння аналізувати пропоновані ситуації; виховувати бажання бути вихованим в життєвих ситуаціях.

Обладнання: плакати про літній відпочинок, ілюстрації із зображенням літа, проблемних ситуацій.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, формування вмінь і навичок.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Повідомлення теми і мети уроку

Вчитель читає вірш Ліни Костенко «Сунички».

Під маленькими яличками

У смарагдові траві

Літо виросло суничками —

То по одній, то по дві.

Ой, сестриченько—яличко,

Ти не дряпай моє личко,

Я суничок назбираю,

Жменьку мамі і собі!

— Про яку пору року йдеться у вірші? З чого ви це зрозуміли?

— Чи подобається вам ця пора року? Чим?

— А ще — великими літніми канікулами. Чи готові ви до них?

— Сподіваюся, цей урок допоможе вам дати відповідь на це запитання.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда.

— Діти, подивіться, будь ласка, на дошку, прочитайте.

У людини має бути все прекрасним.

— Що означає цей вислів?

2. Розповідь учителя.

— Під час літніх канікул ви багато подорожуєте, відпочиваєте, буваєте у різних місцях. І, відповідно, потрапляєте у різні життєві ситуації.

— А чи вмієте ви правильно поводитись у цих ситуаціях?

— Тож розглянемо і обговоримо правила поведінки у деяких із них. Ситуація 1.

Одна дівчинка сидить на гойдалці, інша її розгойдує.

До них підходить хлопчик.

Діти побачили гойдалку. Всім захотілося на ній погойдатися. Першою сіла Таня, а Валя почала її розгойдувати. Підійшов Вова. Він теж хоче погойдатися.

— Що роблять дівчатка? Одна дівчинка тримає гойдалку, інша проганяє хлопчика. Він похнюпився, прикро вражений.

— Чи правильно роблять дівчатка?

— Чи подобається хлопчикові таке ставлення?

— Чому ви вважаєте, що йому прикро?

Висновок: іграшками потрібно ділитися або гратися по черзі.

— Як би ви вчинили на їхньому місці?

3. Читання усмішки П. Кальченка «Робив зауваження».

Прийшов онук із прогулянки. Глянула бабуся — новий костюмчик пожмаканий, усі ґудзики відірвані.

— Що ж це ти наробив? — запитала бабуся.

— Та це я Миколі робив зауваження, щоб не свистів на вулиці.

— Як поводився хлопчик? А як повівся Микола?

— Що потрібно було зробити онукові?

— Чого ще не можна робити на вулиці?

— Запам’ятайте, діти, правила:

• на вулиці не можна голосно розмовляти, кричати, сміятися, свистіти, звертати на себе увагу перехожих;

• коли йдете вулицею з товаришами, не займайте весь тротуар: це заважає йти іншим людям;

• якщо вам із товаришами потрібно поговорити, відійдіть вбік і розмовляйте напівголоса.

У вільний від навчання і праці час необхідно відпочивати. Найкращий відпочинок — це прогулянка і рухливі ігри на свіжому повітрі.

Гуляти і гратися можна лише у призначених для цього місцях. Для цього є умови на подвір’ях, на майданчиках біля шкіл, дитячих садків, на сільських стадіонах, спеціальних гірках і вигонах. Це безпечні місця для дитячих розваг. Потрібно лише бути розважливими, дотримуватися особистої безпеки, культури поведінки.

Діти дуже люблять лазити по деревах, але це небезпечно.

Увесь процес фізичного розвитку спрямований на виховання у дітей таких морально-виховних якостей, як сміливість, упевненість, дисциплінованість, колективізм, почуття товариства, сили волі, культури поведінки.

Потрібно лише дотримуватися найпростіших правил безпеки під час виконання різних видів фізичних вправ та ігор.

Важливо запам’ятати такі поради:

• не можна влаштовувати ігри на вулицях і дорогах, бешкетувати на їх проїжджих частинах. Це заважає руху автомобілів та пішоходів і є небезпечним для здоров’я і життя;

• виїжджати на дорогу на самокатах, роликах небезпечно;

• право їхати дорогою на велосипеді мають лише з 14 років;

• лазити по деревах небезпечно: можна поранитися, пошкодити очі, впасти і травмувати важливі органи тіла.

Потрібно бути обачним підчас зустрічі та знайомства з незнайомими людьми на вулицІ. На вулиці можна зустріти іноді й небезпечних людей.

4. Розгляд і обговорення ситуативних малюнків.

5. Проведення гри «Згоден — не згоден».

Під час гри учні мають довести свою думку.

• Не допомагайте старшим.

• Ображайте дівчаток.

• Іграшками потрібно ділитися.

• У кінотеатрі, на вулиці потрібно кричати, свистіти.

• Не гратися далеко від дому.

• Не гуляти з настанням темряви.

• Не можна гратися на горищах, у підвалах.

6. Опрацювання вірша «На пляжі».

Хлопчині говорили хвилі:

— По світу довго ми ходили І добре знаємо, гцо всюди На пляжі люблять бути люди.

Та хоч яка була б там спека,

Виконуй правила безпеки:

Один купатись не ходи,

Бо так недовго й до біди,

І плавай (тільки не до втоми)

Лише в місцях, тобі відомих.

Не запливай і на фарватер —

Щоб не потрапити під катер,

На сонці довго не сиди,

Не пий холодної води.

І за буйки не запливай,

Ніколи човен не гойдай І не пірнай вниз головою —

Буває камінь під водою.

З товаришами чемно грайся — їх не топи і не штовхайся!

Про надувний матрац забудь!

Скрізь завжди обережним будь!

І стане радісним тоді Твій відпочинок на воді.

— Про які правила розповідається у вірші?

— Чи дотримуєтесь ви цих правил?

— Чому потрібно виконувати правила поведінки на воді? Фізкультхвилинка

Раз, два. Ліва, права!

Крокуємо залюбки.

Руки вліво, руки вправо!

Стали разом на носки!

Присідаємо й стрибаємо!

Біг на місці починаємо!

Сісти — видих, встати — вдих!

Припиніть розмови й сміх!

Ситуація 2

Під час концерту зал був переповнений. Літня жінка запізнилася і стояла біля дверей. Якась дівчинка встала, щоб дати їй місце. Але невдоволено надула губи, вираз обличчя був такий сердитий, що жінка подякувала і відмовилася сісти. А інша дівчинка сказала: «Ходімо, будь ласка вперед. Вам буде там зручно». Йдучи з концерту, перша дівчинка сміялася з подруги, якій довелося стояти цілий вечір.

— Чому дівчинка відмовилася від послуг першої дівчинки?

— Як можна назвати поведінку дівчинки?

— Як повелася друга дівчинка?

— Хто з них вам більше подобається?

— Як ви повинні поводитися у транспорті?

Моральні задачі.

1. Попереду вас іде старенький дідусь. В одній руці в нього важка сумка, а у другій — паличка. Дідусь зупинився відпочити, поставив сумку і паличку біля будинку. Раптом палиця упала. Ви проходите поряд і все це бачите.

Що ви повинні робити?

2. На вулиці Сергійко зустрів дівчинку—однокласницю. Вона йшла з магазину і несла важку сумку.

Що повинен зробити Сергійко?

Моральні правила.

• Будь завжди ввічливим, чуйним і уважним.

• Зустрінеш знайомих — привітайся.

• Допустив помилку, виявив грубість, — попроси пробачення.

• Завжди допомагай літнім людям, товаришам, молодшим.

• У громадських місцях не штовхайся, поступайся місцем інвалідам, літнім людям, жінкам із дітьми.

• Ніколи не перебивай співрозмовника, навіть тоді, коли ти з ним не згодний, вислухай його до кінця і тільки тоді вислови свою думку.

• Дружи з «ввічливими словами».

V. Підсумок уроку

— Чому потрібно дотримуватися правил поведінки на відпочинку?

— Які правила вам запам’яталися?

— Ось і закінчилася наша година спілкування.

Залишивши теплий світ в душі,

На все добре, хлопці і дівчата,

Хай в усьому завжди вам щастить.

Підкоряє хай люб’язність ваша,

Доброта не тільки під час свят,

Щоб здивовано казали: «Дивина,

Що це за діти в колегіумі у нас!»

Категорія: Етика | Додав: SYLER (08.05.2014)
Переглядів: 1685 | Рейтинг: 3.0/1
Олена Пчілка «Безконечна пісенька». В. Лучук «Послухайте, люди». І Світличний...
Ліплення з пластиліну (гриби)
В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Охорона водойм
Робота з папером. Предметна аплікація. Прапор та герб України
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]