Що таке совість? Совість і сумління. Жити у згоді із совістю

УРОК 7

 Тема: Що таке совість? Совість і сумління. Жити у згоді із совістю

 Мета: розкрити поняття совість; формувати уявлення про природну різноманітність поведінки людини у суспільстві, необхідність вчитися жити серед людей; розвивати мотивацію до аналізу чужих вчинків; виховувати бажання жити по совісті.

 Обладнання: квітка ромашка, стрічечка.

ХІД УРОКУ

 Учитель

 Сьогодні у нас надзвичайний урок.

 В етику зробимо ще один крок.

 А з казкою ми вже стрічались не раз,

 І знову вона завітає у клас.

 Отже, ви всі станете активними учасниками казки. Вам доведеться разом із її героями долати перешкоди.

 1-й учень

 Всім відома казка ця.

 Зачаровує серця.

  Робить зло і лихі дива Королева снігова.

 2-й учень

  Льодяним зробився світ.

  І в людей на серці — лід.

  Поселились горе й ляк.

  Як людині жити? Як?

 1-Й учень

  Стались зміни й в серці Кая,

  Безсовісно квіти зриває.

  Герда журиться: чому?

  Все байдуже так йому?

 2-й учень

  Як вернути сміх Кая лункий,

  Відновить дружні стосунки.

  Щоб до грубості не звик,

  Кай одного разу зник.

 Герда

  Брате Каю! Де є ти?

  Як мені тебе знайти?

 (Знімає черевички. Ставить їх на синю «річечку»,)

  Ось пущу я черевички.

  Покажи дорогу, річко!

 Учитель. І поки дівчинка йшла за течією річки, на її хвильках з’явилося буквосполучення. Вам потрібно виділити ключове слово для того, щоб Герда опинилась у чарівному квітнику.

 Розбудисовість.

 — Молодці! Це слово — совість.

 Герда

  І труди мої не марні.

  А які тут квіти гарні! (Бере квітку в руку.)

  Та чомусь вони сумні,

  Чи здалося так мені?

  Як я вмить не здогадалась?

  Тут якась пригода сталась, і від цього сумні квіти.

 Учитель. Розчаруйте ви їх, діти! (На дошці — квітка, яка складається з шести пелюсточок. На кожній пелюстці на зворотній стороні є завдання-ситуації.)

 — Чи потрапляли ви, діти, в такі ситуації і як з них виходили?

  1.  Мама дала Дмитрику цукерки, щоб він почастував своїх друзів. Коли Дмитрик вийшов за двері, то він побачив, що серед його друзів був і його кривдник-Сергійко, який часто його грубо штовхав, обзивав. Дмитрик замислився, як йому вчинити — чи пригощати Сергійка, чи ні?

  2. Миколка та Вася вчаться в одному класі. Якось під час перерви Мико-лка вдарив Васю тому, що в нього був поганий настрій.

  3. Тетянка біля дверей знайшла загублені кимось гроші і принесла їх додому. Мама такого вчинку не схвалила. Чому?

  4. Івасику сподобалась іграшка Мишка. Він без дозволу товариша взяв її. А що було потім?

  5. Катя образила свою найкращу подругу перед однокласниками. А дома цілий вечір проплакала. Чому?

  6. Всі учні класу працювали в шкільному саду, а Вова сидів на лавочці. Після роботи діти ділилися своїми враженнями. А що робив Вова? (Діти активно виходять із даних ситуацій. Учитель підводить підсумок

про те, що совість — це почуття і усвідомлення моральної відповідальності за свою поведінку і вчинки перед самим собою та іншими.)

 1-й учень

 І нам можна порадіти:

 Підняли головки квіти.

 2-й учень

 А Герда згадала квітник біля хати,

 Про Кая згадала, маленького брата.

 Подумала, що їй робити і як,

 І сльози з’явились в дівчачих очах.

 Чарівниця

 Добре серце в тебе, бачу!

 Та чому, дівча, ти плачеш?

 Герда. Я шукаю брата Кая.

 Чарівниця

 Ні про Кая я не знаю.

 Ти така ніжна й мила.

 А я тебе полюбила!

 Залишайся жити в мене.

 Герда. Дякую! Ні! Брата потрібно знайти мені!

 Чарівниця. Тоді йди, і хай щастить тобі, моє дитя! (Вилітає ворона.)

 Ворона. Кар-р-р! Яка я гар-р-на! Хто ти?

 Герда. Я брата шукаю. Він добрий на диво. Ти його бачила! Ворона. Кар-р-р! Можливо.

 Герда. Тоді, покажи. Це так важливо!

 Ворона

 До нього стоїть стор-р-рожа,

 І пройти може не кожний.

 Учитель. На цьому етапі казки вам пропонується викорінити мерзотне й огидне, наприклад:

  • наодинці із собою роби не так, як ти робив би на очах у людей;

  • лінуватися, бути ледарем;

  • вимагати від батьків те, чого ти не заслужив працею;

  • глумитися зі старості;

  • давати порожні обіцянки, не дотримувати слова;

  • бути легкодухим, уникати відповідальності за свій вчинок;

  • байдуже проходити повз людське горе;

  • кривдити дівчинку, жінку;

  • не любити і кривдити тварин.

 Учитель. Ми подолали ще одну перешкоду і допомогли Герді пройти у палац, де вона зустрілась із братом.

 (З’являється Снігова Королева.)

 Снігова Королева

  Перед твоєю добротою, Гердо,

  Жорстокість, лють мої завмерли,

  Бо в тебе серце є гаряче,

  Бо, коли важко, ти не плачеш.

  Щось повернути я безсила.

  Добро сильніше, зрозуміла.

 Учитель

  Спитати хочеться й мені,

  Навчились ви чогось, чи ні?

 (Відповіді дітей.)

 Учитель

  Все скінчилося щасливо,

  Та не тільки: сталось диво.

  Герда добро сіяла,

  Й доброта подіяла.

  На розбійницю маленьку І на Каїне серденько.

  Навіть ті, хто робив лихо,

  В доброті вже бачать втіху.

  Дуже рада я за вас,

  Працював в нас цілий клас.

  Намагались й наші учні Давати відповіді влучні.



Джерело: noindex
Категорія: Етика | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2122 | Рейтинг: 0.0/0
Формування художньо-конструктивних навичок роботи в техніці паперопластики. П...
Це цікаво знати
Збагачення палітри колірних відтінків. Малюнок на тему «Чарівник Смарагдового...
Властивості паперу. Способи рвання паперу. Послідовність дій під час виготовл...
Цінність життя і здоров'я людини. Повага до себе та інших людей. Особливо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]