Аварії на підприємстві (з урахуванням місцевих умов). Рятувальні служби. Практична робота: виклик рятувальних служб

УРОК 29

Тема. Аварії на підприємстві (з урахуванням місцевих умов). Рятувальні служби. Практична робота: виклик рятувальних служб

Мета: дати учням уявлення пррізні види аварій; вчити відтворювати порядок дій у разі виклику рятувальних служб, виконувати правила поведінки під час аварій на місцевому підприємстві; виховувати самостійність, відповідальність.

ХІД УРОКУ

1. Робота із загадками. Повідомлення вчителя

Літає частвін довкола,

Дерев чималполамав,

Але ніхто, ніде й ніколи

Йогне бачив, не тримав. (Вітер)

Вчора ще у річці Плескалась водичка.

Як з’явився сивий дід,

Тзробив з водички... (лід).

Учитель. Природні стихійні лиха загрожують життю і здоров’ю людини. Бурі, урагани, смерчі, буревії валять будівлі, зривають дахи, із корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач, на морі викликають величезні хвилі. Повінь призводить друйнування будинків та будівель, мостів, розмивання залізничних та автомобільних шляхів, аварій на інженерних мережах. Результатом цьогможуть бути жертви серед населення та загибель тварин.

Під час землетрусу в землі утворюються глибокі тріщини, цілі вулиці провалюються під землю, а будівлі руйнуються й кришаться. Але уникнути їх, як і інших стихійних лих, неможливо.

Також трапляються виробничі аварії, щможуть призвести дкатастрофи і мати трагічні наслідки. Кожній людині треба вміти правильндіяти у випадку будь-якої небезпеки.

2. Робота за підручником (С. 130-135)

— На малюнках зображені ситуації, які можуть спричинити лихбагатьом людям.

Як називають ситуації, зображені на малюнках на с. 130-131?

— Яке лихможуть спричинити надзвичайні ситуації?

— Коли виникають надзвичайні ситуації?

— За малюнками розкажіть, які явища природи загрожують людині.

— Свідком яких грізних природних явищ ви були? Як ви діяли?

— Якими були їх наслідки?

— Які надзвичайні ситуації спричинені діяльністю людини (С. 132)?

— Чому виникають аварії на промислових підприємствах?

— Чому передбачити надзвичайні ситуації дуже важко?

— Як треба діяти, коли трапилася аварія?

— Щдля цьогтреба знати?

— Які промислові підприємства є у вашому місті (поблизу села)?

— Щна них виробляють?

— Чи не забруднюють ці підприємства довкілля шкідливими речовинами?

— У якому напрямі переважндмуть вітри там, де ви живете?

— Розгляньте малюнки на с. 132-133. На якому з них будинкам загрожує небезпека? Чому?

— Дяких осель потрапить більше шкідливих для здоров’я речовин? Дяких — менше?

— Як сповіщають праварію на підприємстві?

— Хтдопомагає людям у надзвичайних ситуаціях?

— У рятувальних групах працюють найкращі спеціалісти, здатні надати допомогу в найскладніших ситуаціях.

— Прщрятувальники можуть вас запитати?

— Як треба відповідати на їх запитання?

— Поміркуйте, чому рятувальники можуть звернутися двас із такими запитаннями.

— Дізнайтеся, чи є у нашому місті, селищі, районному центрі аварійно-рятувальна служба.

Запишіть номер телефону аварійно-рятувальної служби дзаписника.

— Розгляньте малюнки на с. 134. Працівники яких служб на них зображені?

— Дкогз них ви зверталися?

— Яку допомогу вам надали?

— Чим ще надзвичайні ситуації небезпечні для життя людей?

— Чому під час паніки люди діють неправильно, не виконують розпоряджень рятувальників?

— Як уникнути паніки?

— Чиї вказівки потрібнвиконувати?

— Пркогтурбуватися?

— Щробити, якщзагубився?

— Щповідомити на пункті евакуації?

— Розгляньте малюнок на с. 135. Чи правильнчинять люди, зображені на ньому?

— Якими були б ваші дії?

3. Фізкультхвилинка. Гра «Тихохід»

Ходіння на місці з високпіднятими колінами. На два кроки зробити вдих, на 6-8 кроків — видих. Видихаючи, казати: «Ти-х-ш-ше».

4. Робота в зошиті (С. 49-52)

1)№ 1. Розгляньте малюнки на с. 49. Які надзвичайні ситуації виникли? Чим небезпечна кожна з них?

2)№ 2. Розгляньте малюнки. Розкажіть, як повідомляють прнадзвичайні ситуації.

3) № 3. Напишіть відповіді на запитання.

• Щтаке аварія?

• Які бувають аварії?

• Дякої групи можна віднести аварію на Чорнобильській АЕС?

• Які ще стихійні лиха ти знаєш?

• Як повідомляють прстихійні лиха, аварії?

• Щвикористовують, щоб люди ввімкнули радічи телевізор?

• Які повідомлення можна почути під час виникнення аварії?

• Як повідомляють, якщнебезпека минула?

Довідничок. Відбій. Завивання сирен, переривчасті гудки на підприємствах, дзвінки у школах. Землетруси, повені, снігові замети, засухи й бурі, промислові, транспортні, пошкодження механізмів, машин під час роботи. Увага! Хімічна тривога! Увага! Радіаційна небезпека!

4) № 4. Розгляньте малюнки на с. 51. Підпишіть назви професій робітників рятувальної служби. Розкажіть, щвони роблять під час рятувальних робіт.

Дізнайтеся, чи є там, де ви живете, аварійно-рятувальна служба. Запишіть номер телефону аварійно-рятувальної служби.

5) № 5. Розгляньте малюнок.

Допишіть.

• Твої дії, якщаварія стала очевидною?

• Сталося нещастя, і ти не зміг впоратися з ним власними силами.

• Зателефонуй у будь-яку рятувальну службу і поясни, щсталося.

• Не панікувати й виконувати усі розпорядження рятувальників.

6) № 7. Тест.

— Назвіть ознаки, які з’являються в разі дії аміаку на організм людини.

а) Сльозовиділення;

б) висока температура;

в) запаморочення;

г) порушення координації рухів.

— На хімічному заводі сталася аварія з викидом аміаку. Щробити?

а) Підготуватися девакуації;

б) провітрювати квартиру;

в) провести герметизацію свогжитла;

г) одягнути ватно-марлеву пов’язку.

— Якщчутнзавивання сирен, переривчасті гудки підприємств, слід вчинити так:

а) піти ддрузів;

б) увімкнути раді(телевізор) і слухати повідомлення;

в) виконувати вказівки штабу оборони;

г) лягати спати.

— Який негативний вплив можуть спричинити аварії на життя людини.

а) Зараження води, ґрунту;

б) високий урожай овочів;

в) наявність у повітрі отруйних речовин;

г) знищення матеріальних цінностей.

7) № 8. Практична робота «Правила поведінки в умовах радіаційногвипромінювання».

— Уявіть, щсталося лихо, й у місцевості, де ви живете, дозиметр виявив радіацію. Дайте відповіді на запитання.

• Чому в місті (селищі) ретельнмиються дороги, тротуари, мости?

• Яку потрібнпити воду: кип’ячену чи з водопроводу?

• Чи можна гратися іграшками після забруднення їх радіоактивним пилом?

• Чи можна ходити під дощем, мити руки, волосся у дощовій воді?

• Як треба поводитись у забрудненій зоні? (Не пити неочищену воду, не збирати гриби, ягоди, не перебувати довгна сонці)

— У разі небезпеки радіаційногзараження необхіднуживати таблетки йодистогкалію. Якщтаких таблеток немає, ттреба

замість них на 1 склянку води капнути 3-5 крапель 5%-грозчину йоду.

8)№ 10. Поясніть прислів’я.

Не той пропав, хтв біду попав, а той пропав, хтдухом занепав.

5. Підсумок уроку

— Які ситуації називають надзвичайними?

— Як повідомляють праварію?

— Хтдопомагає людям у надзвичайних ситуаціях?

— Якою може бути ваша допомога рятувальникам?

— Як захистити свою оселю під час аварії, щоб днеї не потрапили шкідливі речовини?

— Як треба поводитися під час аварії, щоб не піддатися паніці?

Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 2923 | Рейтинг: 0.0/0
Формування художньо-конструктивних навичок роботи в техніці паперопластики. П...
Школа. Ти — школяр. Умій дружити. Дорога від дому до школи
Збагачення палітри колірних відтінків. Малюнок на тему «Чарівник Смарагдового...
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Охорона тварин. Турбота людей про тварин
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]