Як змінюється впродовж року розташування сонця?

Тема 62. Як змінюється впродовж року розташування сонця?

Мета: узагальнити знання учнів про зміну висоти Сонця над горизонтом упродовж дня і в різні пори року; розширити й уточнити уявлення дітей про добу, пори року, про причини зміни доби, пір року, про залежність світла і тепла на Землі від висоти Сонця; пояснити принцип дії сонячного годинника; сприяти розвитку мовлення, пам'яті, уваги; продовжити формування інтересу до уроків природознавства.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

1. Перевірка домашнього завдання

— Розкажіть, як поводяться рослини, наприклад кульбаба, та інші за вашим вибором, у сонячну та дощову погоду.

2. Робота над загадками

 ■ Хто без дров і без ВОГНЯ,

Світить, гріє нас щодня? (Сонце)

— Доберіть до відгадки слова, що означають її ознаки. (Сонце (яке?) — кругле, жовте.)

— Доберіть слова, що означають дії. (Сонце (що робить?) — світить, гріє.)

— Від чого на Землі залежить життя, світло і тепло? (Усе життя на Землі пов’язане з Сонцем.)

 ■ Ніг немає, а ходжу,

Рота немає, а скажу:

Коли тобі спати,

А коли вставати. (Годинник)

— Які бувають годинники?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як користуватися сонячним годинником.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

— Люди, спостерігаючи за природою, навчилися дізнаватися час доби за Сонцем. Той час, коли сонце піднімалося найвище, називали полудень. Опівдні тіні від предметів найкоротші. Ось тоді люди і винайшли перший годинник. Це був сонячний годинник. Розкреслили люди круглий майданчик просто неба і поставили посередині кілочок. Йде по небу сонечко — йде по майданчику тінь від кілочка. Вона і показує час (години). Але такими годинниками можна було користуватися тільки вдень і тільки в гарну сонячну погоду.

2. Робота за підручникам [с. 152-153)

— Розгляньте малюнки-схеми на с. 152. Пригадайте! Як розташування Сонця впливає на зміну пір року? Як змінювалася тривалість дня і ночі впродовж року?

— За допомогою чого ви спостерігали, як змінювалося розташування Сонця впродовж всього навчального року?

— Що винайшли наші давні предки, спостерігаючи за рухом Сонця на небі?

Клас

— Розгляньте фотографії. Сонячний годинник — перший прилад для вимірювання часу.

— Прочитайте, як виготовити сонячний годинник. Розгляньте фотографії різних сонячних годинників (с. 153). В яку погоду ними можна користуватися?

— Пригадайте і розкажіть:

 ■ Як упродовж року проводилися спостереження за погодою та природою?

 ■ Які висновки ви можете зробити?

 ■ Чи вмієте вимірювати температуру повітря?

 ■ Дізнаватися про стан неба, хмарність, опади та вітер?

— Які народні прикмети допомогли вам передбачати погоду?

— З життям яких рослин і тварин вам довелося познайомитися?

3.Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Гра «Так чи ні?»

 ■ Висока вертикальна жердина в сонячному годиннику називається гномон. (Ні)

 • У сонячному годиннику стрілкою є маятник. (Ні)

 ■ Стрілкою в сонячному годиннику є тінь від кілочка. (Так)

 ■ Опівдні сонячний годинник показує 12 годин. (Так)

 ■ Сонячним годинником можна користуватися тільки вдень. (Так)

 ■ Сонячним годинником можна користуватися в будь-яку погоду. (Ні)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Пригадайте і розкажіть:

 ■ Як упродовж року проводилися спостереження за погодою та природою?

 ■ Які висновки ви можете зробити?

 ■ Чи вмієте вимірювати температуру повітря?

 • Дізнаватися про стан неба, хмарність, опади та вітер?

 ■ Які народні прикмети допомогли вам передбачати погоду?

 ■ 3 життям яких рослин і тварин вам довелося ознайомитися?

VII. Домашнє завдання

С.152 153.

— Дізнайтеся, чи є у вашому місті чи селі сонячний годинник.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (06.01.2014)
Переглядів: 5951 | Рейтинг: 0.0/0
Аплікація з відрізків вовняних ниток. Вітальна листівка до Дня Перемоги
Природа в місті (селі) та його околицях
Материнська свята доброта. Урок позакласного читання
Фантастичні образи
У царстві букв і звуків
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]