Орел та мавпи. Вибірковий переказ

Урок 11

Орел та мавпи

Вибірковий переказ

Мета: вчити дітей виражати свої думки чітко та логічно; вчити вибирати уривок на вказану тему і переказувати його за планом, підкреслюючи його цілісність; розвивати вміння складати план, правильно будувати речення, точно добирати слова; вчити бути спостережливими, з повагою ставитися до природи.

Обладнання: робочий зошит, малюнки орла та мавп.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Робота в зошитах. Прочитайте слова з виділеними буквами.

- Яким одним словом можна назвати ці групи слів?

омелюх   малинівка

рябчик   ґава

ему    сова

ластівка   папуга

шишкар

- Прочитайте слова, що утворились із виділених букв. Це персонажі сьогоднішнього переказу.

- «Орел та мавпи» - так називається переказ.

- Сьогодні ми будемо вчитися писати вибірковий переказ - переказ окремих подій, описаних у тексті.

III. Робота над переказом.

1. Читання тексту вчителем.

Орел та мавпи

У буйному лісі жили мавпи. Жили вони цілими групами близько одна від одної. В лісі вони лазили по деревах, гойдалися на гіллі.

Одного разу зовсім маленька мавпочка видерлась аж на верхівку дерева і стала гойдатися. Зненацька на неї кинувся згори величезний орел. Він запустив у неї гострі пазури і хотів понести до свого гнізда. Мавпочка голосно закричала. І в ту мить до цього дерева збіглося багато мавп. Вони вмить вилізли на дерево, оточили орла і стали бити його, кусати, хапати за крила, тягти за хвіст і до того ще голосно кричати.

Орел намагався злетіти, та мавпи били і рвали його пір'я, поки він не випустив мавпочку.

Ледве-ледве вирвався орел і, скривавлений, насилу полетів від дерева.

(За Л. Толстим)

2. Бесіда за запитаннями.

- Де жили мавпочки?

- Чим вони займалися?

- Куди залізла маленька мавпочка?

- Хто напав на неї?

- Що сталося, коли мавпочка закричала?

- Чим закінчилася битва?

3. Лексична підготовка. Робота в зошиті.

- Випишіть з тексту «Орел та мавпи» синоніми до поданих слів і словосполучень.

Несподівано - зненацька.

Кігті - пазури.

Зверху - згори.

Густий ліс - буйний.

Вилізла - видерлась.

Швидко - вмить.

З великими труднощами - насилу.

4. Орфографічна підготовка. Робота в зошиті.

- Впишіть пропущені букви. Поясніть орфограми.

Вид_рлась, в_рхівка, в_л_чезний, пон_сти, д_рева, закр_чала.

5. Перекажіть текст за планом.

План

1.У лісі жили мавпи.

2. Мавпочка на верхівці дерева.

3. Напад орла, і боротьба з ним мавп.

4. Мавпочку врятовано.

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

 Розведіть їх в сторони.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу! Все гаразд.

6. Друге читання тексту вчителем.

7. Вибірковий переказ.

Напад орла, і боротьба з ним мавп.

8. Самостійна робота учнів.

Запис вибіркового переказу.

9. Перевірка і виправлення помилок.

10. Зачитування переказу учнями (2-3 учні).

  1. Аналіз прослуханих переказів, поради щодо їх удосконалення.

III. Підсумок уроку.

- Чого навчає переказ?

- Як можна удосконалити текст?

IV. Домашнє завдання.

Підготувати усний вибірковий переказ із книги, яку читаєш.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 3016 | Рейтинг: 0.0/0
Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи
У царстві тварин
Елементарне поняття про декоративно-ужиткове мистецтво (ДУМ). Практична робот...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16
Аплікація з відрізків вовняних ниток. Вітальна листівка до Дня Перемоги
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]