Карта. Види карт. Умовні знаки на картах. Визначення відстаней за планом і картою з використанням масштабу. Читання плану і карти за умовним

Тема: Карта. Види карт. Умовні знаки на картах

Практична робота: Визначення відстаней за планом і картою з використанням масштабу. Читання плану і карти за умовними знаками

Мета: дати поняття про географічну карту, паралелі, меридіани, умовні позначки географічних карт, елементарні уміння читати географічну карту; формувати уміння працювати в групах, парах; розвивати спостережливість, кмітливість, увагу, монологічне мовлення; виховувати інтерес до географії, акуратність і охайність при виконанні самостійних робіт.

Обладнання: географічні карти світу, України, контурні карти, зображення плану міста, глобус, ребус, «Лист юних мандрівників», таблиці «Україна», кросворд.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Робота з зошитом.

Повідомлення учня про стан погоди.

2. Повідомлення учнів про складені ними плани об’єктів.

3. Фронтальне опитування.

1) Визначити правильне твердження. Гра «Так чи ні?».

• Плани предметів завжди креслять, не змінюючи їхніх розмірів. (Ні)

• У плані місцевості об’єкти позначено особливими умовними знаками. (Так)

• За планом предмета можна визначити розмір усіх його частин. (Ні)

• На плані місцевості ставиться стрілка Пн.-Пд. (Так)

• Місцевість у плані — невелика ділянка земної поверхні. (Так)

2) Гра «Продовж думку».

Щоб накреслити в зошиті план великого предмета, його розміри треба ...

3) Щоб накреслити план великого за розмірами предмета, ми повинні мати та знати: а) його колір; б) матеріал, із якого він зроблений; в) ширину, довжину; г) висоту; д) малюнок та фотографію; е) масштаб;

є) дійсні розміри предмета; ж) олівець; з) лінійку.

1 см — 100 м чи 1 см — 300 м;

1 см — 5 км чи 1 см — 4 км;

1 см — 60 км чи 1 см — 20 км.

«Більший масштаб ...».

II. Мотивація навчальної діяльності

Завдання учням.

Розгадування ребусу

К=КА

(Карта)

Висновок. На уроці ми познайомилися з картами, їх видами і значенням. Будемо вчитися читати карту.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Бесіда з елементами розповіді. Використовування плану міста та географічної карти.

— Як зображено місто на плані?

— Які об’єкти ми бачимо на плані міста?

— Як позначено місто на карті? Чи показані на ній вулиці, парки, мости, будинки?

— На плані показано невеличкі ділянки земної поверхні, а на карті — більш значні території. Чому?

— Який масштаб на плані, а який — на карті?

— Як на плані і на карті позначено річки?

— Як на карті позначено гори і моря? Як на карті України позначені Карпатські гори, Чорне море?

(Учні порівнюють фізичну карту України з картою природних зон).

2. Словникова робота.

Географічна карта — це збільшене в багато разів зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.

3. Колективно-групова робота з картою Украї-

ни. Проблемно-пошукове завдання.

Заповнити таблицю, користуючись картою. Україна

Міста Річки Озера Моря

 

 

 

1 група: Північ України. 2 група: Південь України. З група: Захід України. 4 група: Схід України.

4. Фронтальне опитування.

— Яка річка тече через усю територію України? Покажіть її, починаючи з витоку до гирла.

— Покажіть Чорне море, обводячи указкою його береги.

— Які корисні копалини добувають на території України?

— Знайдіть в умовних позначках пояснення до: А, Н , А , А та складіть розповідь.

5. Слово вчителя.

Ви помітили на глобусі та картах нанесену географічну сітку. Лінії, які показують напрямок з півночі на південь, — меридіани, а із заходу на схід — паралелі. Паралель, яка поділяє земну кулю на Північну і Південну півкулі, називається екватором.

(Учні розглядають карту світу і глобус Землі та показують меридіани, паралелі, екватор).

6. Практична робота.

1) На контурній карті світу визначити полюси Землі, екватор, позначити сторони горизонту.

2) Використовуючи масштаб, визначити відстань між Києвом та Харковом.

IV. Оцінювання і самооцінювання

1. Читання статей підручника за методикою О. Кушніра.

2. Практична робота в зошитах.

Перевірка проводиться учнями у парах.

V. Підбиття підсумків уроку Робота у групах.

Розгадування кросворду «Карта» на швидкість.

1. Яка паралель поділяє Земну кулю на Північну і Південну півкулі? (Екватор)

2. Що позначається на карті синім кольором? (Вода)

3. Лінії з заходу на схід на карті. (Паралелі)

4. А — ? (Нафта)

5. Лінії, які показують напрям із півночі на південь. (Меридіани)

VI. Домашнє завдання

1. Спостереження за погодою.

2. Опрацювання статті підручника.

3. Індивідуальне завдання. Знайти в енциклопедіях матеріал, пов’язаний із картами. Підготувати невеличкі повідомлення.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (18.01.2015)
Переглядів: 3323 | Рейтинг: 0.0/0
Продовжуємо вивчати клавіатуру
Як людина пізнає світ. Органами чуття (язик, шкіра)
Формування художньо-конструктивних навичок роботи в техніці паперопластики. П...
Інформація. Як людина сприймає інформацію. Робота в графічному редакторі Pain...
Марійка Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки. Т. Коломієць «Вітрисько»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]