Прісна водойма — природне угруповання

УРОК 29

Tема: Прісна водойма — природне угруповання

Мета: формувати уявлення про прісну водойму як природне угруповання; розширювати знання учнів про рослинний і тваринний світ водойми; розвивати спостережливість; виховувати любов до природи і бажання її охороняти.

Обладнання: гербарії рослин; ілюстрації рослин, тварин, озера.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

— Вибрати із герба рійного набору рослини луків, зазначити їх спільні та відмінні ознаки, їх пристосування до умов угруповання.

— Яке природне угруповання називається луками? Що може призвести до руйнування луків?

— Назвіть тварин-жителів луків. Як вони пов’язані із рослинами луків?

— Накресліть на дошці 2 ланцюги живлення.

Підсумок домашнього завдання — гра «Впізнайте жителя луків».

(Конюшина, береза, оса, метелик, кріт, лобода, конвалія, ящірка, миша, лисиця, лелека, коник-стрибунець)

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Діти, хто вас побував на морі? Якою є вода в морі?

— А хто купався в озері чи в ставку? Якою є вода там?

— Яка різниця між морем та ставком?

III. Повідомлення теми та мети уроку

— На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із прісною водоймою як природним угрупованням.

IV. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

1. Практична робота (за малюнком у підручнику на С. 157).

— Учні, ми з вами декілька разів класом побували на екскурсії на ставку. Пригадуючи, що і кого ми там бачили, і розглянувши малюнок і підручнику, назвіть рослин та тварин, які живуть в прісній водоймі.

— Які рослини ви впізнали?

— Яка є між ними відмінність?

— Які тварини населяють водойму?

— Які рослини і яких тварин водойм ви зустрічали в природі?

— Чи існують зв’язки між рослинами та тваринами у водоймі?

Фізкультхвилинка

Зорова зарядка (7—10разів)

1) Інтенсивно закрийте і різко відкрийте очі.

2) Приставте кінчик пальця до носа і подивіться на нього.

3) Підійдіть до вікна і знайдіть на ньому якусь точку. Подивіться на цю

ближню точку, а потім переведіть погляд на який-небудь далекий

об’єкт — телефонний стовп, віддалену будівлю тощо.

2. Робота у групах (4 групи).

Кожній групі — завдання: опрацювати частину тексту підручника «Прісна водойма — природне угруповання».

Представники груп розповідають, про яких рослин і тварин вони дізналися.

Учитель доповнює розповіді дітей, демонструє ілюстрації, зразки рослин із гербарію, комах із колекції.

V. Узагальнення та систематизація знань

— Які водойми називаються прісними?

— Яким є значення рослин у природному угрупованні прісної водойми?

— Які тварини живуть у прісних водоймах? Які з них є хижими? Які — всеїдними?

— Яких птахів водойм ви запам’ятали? Яке значення для них має вода?

— Яке значення для птахів водойм має пір’я?

— Обґрунтуйте, чому прісна вода є природним угрупованням?

— Як природа може зруйнувати або завдати шкоди природному угрупованню?

2. Самостійна робота (у групах).

Скласти по 2 ланцюги живлення і записати їх у зошити із друкованою основою (С. 73).

VI. Підсумок уроку

Гра «Хто тут є зайвим?»

Вибрати жителів прісної водойми (видра, акула, водолюб, дика качка, дикий кабан, жаба, ряска, дзвоники, лілії, вуж, нутрія, короп, заєць, сом, верба).

VII. Домашнє завдання

Прочитати у підручнику статтю «Прісна водойма — природне угруповання».

Підготувати відповіді на запитання після тексту.

Скласти по 2 ланцюги живлення в зошиті із друкованою основою.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (04.12.2014)
Переглядів: 3041 | Рейтинг: 0.0/0
Свято, коли весело
Зима. Рослини взимку. Охорона здоров'я зимової пори
Висівання насіння квітів у відкритий ґрунт
Дослідницький практикум. З чого це виготовлено?
О. Буцень «Чи е зима?». Загадки
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]