Значення дієслівних форм на -ся (-сь). (Вправи 145-148.)

Тема: Значення дієслівних форм на -ся (-сь). (Вправи 145-148.)

Мета: Формувати в учнів уявлення про особливості дієслів із -ся (-сь). Розвивати навички вимови і правопису дієслів із -ся (-сь). Розвивати зв'язне мовлення учнів.

Обладнання: Таблиця «Почуття».

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 144.)

— Про що розповідається у домашній вправі?

— Прочитайте заголовок, який ви підібрали до тексту.

— Зачитайте окремо зачин, основну частину і кінцівку.

— Зачитайте виписані дієслова. Назвіть рід і число цих дієслів.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Фронтальне опитування.

— Яку частину мови називаємо дієсловом?

— На які питання відповідають дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часу?

— Що цікавого ви знаєте про рід дієслів?

2. Вибірковий диктант-загадка з подвійним завданням, а) Читання вчителем загадок.

— Перше завдання: виписати із загадок дієслова минулого часу.

— Друге завдання (секретне): не прохопитись словом, коли відгадаєте загадку, а тільки запам'ятати цю відгадку.

Текло, текло й лягло під скло. (Річка)

Лежало, поки лежалося, а як припекло, то й сліду не зосталося. (Сніг)

Балерина закружляла на підлозі край стола, притомилася, упала і в коробку спать лягла. (Дзиґа)

— Скорочено позначте рід над виписаними дієсловами.

— В яких дієсловах минулого часу неможливо визначити рід?

— Які відгадки називають явища природи? (Сніг, дощ.)

— Які ще явища природи ви знаєте?

IV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.

— Що означають дієслова на -ся (-сь)?

— Про це ми дізнаємось з наступної вправи.

2. Колективне виконання вправи 145.

а) Читання учнями віршів, порівняння їх за змістом, з'ясування значень невідомих слів.

б) Висловлювання почуттів, викликаних віршами.

в) Спостереження і порівняння дієслів із -ся (-сь) і без -ся (-сь).

— Якого змісту набуде речення «А бабуся одягає, дідусь в чоботи взуває», якщо до дієслів одягає, взуває додати -ться?

Висновок. Дієслова із -ся (-сь) називають дію, спрямовану на самого виконавця (на себе), без -ся (-сь) називають дію, спрямовану на іншу особу.

Фізкультхвилинка.

— Виконуйте вправи і впізнавайте у віршику слова на -сь, -ться.

Раз-два! Потягнулись, і прогнулись, розігнулись.

Ваші м'язи враз прокинуться, ваші губи посміхнуться.

3. Розвиток зв'язного мовлення (за вправою 146).

а) Розглядання малюнка на с. 77.

б) Виконання завдання-фантазії. (Завдання 2.)

в) Виконання письмового завдання: твір-мініатюра «У басейні».

— У творі вживайте дієслова на -ся.

г) Зачитування учнями творів.

4. Каліграфічна хвилинка.

О О О о о о ро оз ро ой то ом

Самі на себе дивляться ліси,

розгублені від власної краси.

Немов пройшов незримий Левітан,

то там торкнув їх пензликом, то там. (Л. Костенко)

— Хто такий Левітан? Які картини цього художника ви знаєте?

— Які слова вжиті у переносному значенні? (Дивляться ліси.)

— Знайдіть слова з префіксом. Поясніть їх правопис.

— Пригадайте правила переносу слів, поясніть перенос слова «пройшов».

5. Тренувальний диктант (за вправою 147).

а) Читання тексту, з'ясування значень невідомих слів. Предковічний (ліс) — який існує з давніх-давен.

б) Підкреслення дієслів на -ся. Скорочене позначення над цими дієсловами часу і числа.

V. Підсумок уроку.

VI. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 148.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (09.09.2015)
Переглядів: 1699 | Рейтинг: 0.0/0
Практична робота: удосконалення навички догляду за порожниною рота, руками та...
Спостереження та досліди
Розвиток просторової уяви. Комп’ютерна підтримка уроків математики
Аплікація з паперу. Види аплікацій. Виготовлення аплікації
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]