Зміна приголосних перед закінченням -і в іменниках жіночого та чоловічого роду

Тема: Зміна приголосних перед закінченням -і в іменниках жіночого та чоловічого роду

Мета: познайомити із чергуванням приголосних, формувати вміння й навички правопису іменників чоловічого і жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини; вдосконалювати вміння відмінювати іменники; розвивати самостійність, уважність, спостережливість; виховувати наполегливість, цілеспрямованість, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картки «Так» і «Ні» для кожного учня.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Поставте у початковій формі: мусі —на боці —

у лузі —на дивані —

— Що цікавого ви помітили?

— А чому не відбулося чергування в останньому слові?

— Чи хочете ви про це дізнатися?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Спробуйте сформулювати питання, на які ми сьогодні будемо відповідати.

Наприклад:

1. У яких іменниках буває чергування?

2. Які букви чергуються?

3. У якій частині слова відбувається чергування?

4. У яких відмінках буває чергування?

5. Перед якими закінченнями буває чергування?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Аналітико-пошукова робота у парах (за вправами 133, 134)

2. Гра «Так» чи «Ні»

Одна пара дає відповіді на поставлені запитання, ділиться своїми спостереженнями. Якщо учні згодні — підносять картку «Так», якщо не згодні — «Ні».

Узгоджені позиції вчитель фіксує на дошці.

Наприклад:

Чергування приголосних в іменниках.

1) Чергування буває в іменниках чоловічого, жіночого і середнього роду.

2) Чергування відбувається в кінці основи.

3) Чергуються літері г, к, х — з, ц, с.

4) Чергування буває в давальному і місцевому відмінках.

5) Чергування відбувається перед закінченням -і.

 3.Перевірка спостережень

— Звірте свої висновки з правилом на С. 68. Які уточнення внесемо у наші спостереження?

Наприклад: чергуються не букви, а звуки [г], [к], [х] — [з’], [ц’], [с’].

Можна записати складену таблицю у зошит з метою полегшення засвоєння правила.

V. Закріплення та систематизація знань Списування з творчим завданням (за вправою 135).

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Яке мовне явище ми сьогодні розглянули?

— Розкажіть про те, що ви дізнались на уроці.

2. Гра «Хто швидше?» (за вправою 136)

— За якими ознаками ви впізнали ці слова?

— Поставте їх у місцевому відмінку.

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання Правило на С. 68, вправа 137.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (21.06.2015)
Переглядів: 2497 | Рейтинг: 0.0/0
Інформаційні процеси. Робота в графічному редакторі Paint
Розмітка за зразком, клітинками та лінійкою
Червона книга. Червонокнижні рослини рідного краю
Охорона тварин. Турбота людей про тварин
Як ставитися до інших, щоб тебе поважали
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]