Пригоди на березі синьоокої Десни. В. Чухліб «Деснячки»

Тема: Пригоди на березі синьоокої Десни. В. Чухліб «Деснячки»

Мета: вчити складати план тексту, давати характеристику дійових осіб, виділяти опис пейзажів, зовнішності дійових осіб; викликати у читачів інтерес до читання твору; вчити складати міркування щодо ставлення до природи; виховувати турботливе ставлення до природи, відповідальність за свої вчинки.

ХІД УРОКУ

І. Вправи для вдосконалення читацьких навичок

1.Вправа для формування уміння розширювати й уточнювати висловлювання.

Гра «Запитайте - відповідайте!»

Вчитель промовляє речення, учні ставлять запитання за його змістом і відповідають на них.

Хлопці любили відпочивати на берегах синьоокої Десни.

- Хто любив відпочивати на берегах синьоокої Десни? (Хлопці)

- Що роблять хлопці на берегах синьоокої Десни? (Вони люблять відпочивати.)

- На берегах якої ріки люблять відпочивати хлопці? (На берегах Десни)

- Чи люблять хлопці відпочивати на берегах Десни? (Люблять)

- Хто ходить до берегів Десни? (Хлопці).

2. Робота над скоромовкою.

- Прочитайте скоромовку мовчки.

Весна дивилась на Десну,

Десна не дивувалася.

Чому Весна та на Десну Дивилась й дивувалася?

Учні читають скоромовку виразно, напівголосно в помірному темпі; швидко; дуже швидко. Кілька учнів декламують скоромовку в різному темпі.

3. Хвилинка-цікавинка.

- Річка Десна впадає у Південний Буг. Вона завдовжки всього 81 км. Долина річки широка й заболочена, малий похил і повільна течія сприяють накопиченню в річці намулу. Береги річки заросли болотною рослинністю.

II. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми прочитаємо уривок із книги Василя Чухліба «Олень на тому березі», в якій письменник з любов'ю пише про ваших ровесників, які живуть на берегах синьоокої річки Десни.

III. Опрацювання оповідання В. Чухліба «Деснячки»

1. Підготовка до читання. Словникова робота.

Читання колонок слів (швидко і правильно).

Взабрід либоньвимальовано

баржазабаглосяпартизанський

докоряє хутенькоопецькуватий

знеможенополохаємсколихнулася

сухопутнийроздратувати неповороткий

- Прочитайте спочатку прикметники, потім - дієслова і прислівники.

- Поясніть значення слів неповороткий (повільний, незграбний у рухах); опецькуватий (невисокий, але товстий, незграбний).

- Які із слів мають такі значення:

o судно для перевезення вантажів, що плаває своїм ходом або на буксирі (баржа);

o пов'язаний із сушею (сухопутний);

o засуджує (звинувачує, докоряє);

o стан глибокої втоми, знесилення (знеможено)?

- Доберіть синоніми до слів другої колонки.

2. Читання твору «ланцюжком». Перевірка первинного сприймання.

- Де і коли відбувалися події?

- Назвіть дійових осіб оповідання.

- Що любили робити хлопці на березі Десни?

3. Вибіркове читання. Робота над змістом.

- Хто першим прийшов знайомитися до Тимка? Прочитайте опис зовнішності Валерки.

- Знайдіть абзац, в якому описано Десну.

- Чому хлопчаки сміялися з Тимка?

- Прочитайте, що Тимко розповів про своє село.

- Як хлопці ловили рибу? Доведіть словами твору.

- Що таке «Альбатрос»? Прочитайте опис човна і його команди.

- Для чого хлопці брали човна? Зачитайте.

- Від чого застерігав хлоп'ят бакенщик дядько Назар?

- Прочитайте, що робив на річці бакенщик. Знайдіть його розмірковування про Десну.

- Знайдіть розмову хлопчиків із Вадьком. Прочитаємо її за особами.

- Як ви думаєте, чому Вадько так поводився? Як ви гадаєте, хто у творі головні герої?

4. Вправи для розвитку швидкості читання.

1) Закінчити порівняння (робота в парах).

- Знайдіть у тексті порівняння і допишіть їх за поданим початком. Яка пара впорається швидше?

Вода тиха, як... (дзеркало). Переступав з ноги на ногу, мов... (кінь). Весь червоний, як... (його плавки). Вадько чахкав по воді, як... (паровоз). Вадько був важкий, як... (грудка).

2) Гра «Хто читає швидше?»

- У скількох абзацах міститься слова «дядько Назар»? (У чотирьох)

- Знайдіть абзаци зі словами: в новій оселі; чайки шугають; веселка коромислом стає; червоноперого окуня; пихкав люлькою.

5. Поділ оповідання на частини, складання плану (робота в зошитах, С. 25, завдання 8).

- На скільки самостійних частин можна поділити текст?

- Назвемо кожну з частин.

Орієнтовний план

1) Зустріч із Десною.

2) Перше знайомство з соколівськими хлопчаками.

3) Малі рибалки.

4) Човен «Альбатрос» і його команда.

5) Повчання бакенщика дядька Назара.

6) Суперечка з Вадьком.

7) Справжні деснячки!

6. Характеристика дійових осіб.

- Які риси характеру властиві хлопцям? Доведіть свої думки рядками твору.

- Як хлопці ставилися до річки?

- Які якості характеру трьох друзів виявилися у рятуванні Вадька?

- Яким був Вадько? Чому, по-вашому, з ним трапився такий прикрий випадок? Чи змінився він після цього?

- Хто з дійових осіб вам подобається? Чим?

- Кого вам шкода? Чому?

- Кому з героїв ви хотіли б дати пораду? Яку?

IV. Підсумок уроку

- Яке оповідання ми сьогодні читали? Яка його головна думка?

- Як по-іншому ви назвали б цей твір?



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.03.2015)
Переглядів: 1769 | Рейтинг: 0.0/0
Складання записки, адресованої батькам (друзям)
Розвиток просторової уяви. Комп’ютерна підтримка уроків математики
Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи
Підсумковий урок за І семестр
І. Жиленко «Доброго ранку!..», Т. Коломієць «Задзвонив синенький дзвоник». В....
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]