Вибірковий переказ тексту «Кульбаба»

Тема. Вибірковий переказ тексту «Кульбаба»

Мета:ознайомити учнів з поняттям «вибірковий переказ», вчити переказувати вибірково;розвивати уміння добирати влучні слова, вибирати суттєве, зосереджувати увагу наосновному, удосконалювати навички чітко і повно відповідати на питання; виховуватибережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням кульбаби та інших квітів, дитячі малюнки.

Хід уроку

1. Організація класу

Усміхнися всім навколо:

небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов'язково

день тобі веселим буде!

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Прочитайте зашифроване слово.

1. В житечку зеленім —

Факели вогняні.

Цілий день собі горять,

З сонечком лягають спать.(Мак)

2. У матінки-квіточки

лиш блакитні діточки.

З жита виглядають,

літечко вітають.(Волошки)

3. Одяглась у біле плаття,

примостилась на лататті,

задивилася у воду

на свою діючу вроду.(Лілія)

4. Я квітка ніжна, як весна,

На стеблі колючки маю.

Все літо пишна й запашна,

Я й осінь зустрічаю.(Троянда)

5. Насонечко ясхожий,

Ісонцеялюблю,

До сонцяповертаю

Яголовусвою.(Соняшник)

6. Наче сонце, серединка,

пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

звуть цю квіточку ...(Ромашка)

2.2. Відгадайте загадку

Стала на поляні

в жовтім сарафані.

Підросте — всміхнеться,

для вітрів вбереться

В платтячко біленьке,

пишне та легеньке.

Хто вона?(Кульбаба)

- Ми сьогодні будемо говорити про кульбабу.

- Коли вона розквітає?

- А хто ще знає загадки про цю квіточку?

Квітень жовту фарбу взяв,

моріжок розмалював,

і з-під пензлика розквітли,

наче сонце, диво-квіти.

Сонечко в траві зійшло,

усміхнулось, розцвіло.

Потім стало білі-біле

і за вітром полетіло.

Білі кульки на стеблах

Красуються в полі.

Повіє легенький вітерець —

Стебла стоять голі.

2.3. Цікаві відомості про квітку

- А ви знаєте, чому ця квітка так називається?

Чому кульбабку кульбабкою назвали?

Навесні з густої травички виглянули маленькі жовтенькі сонечка. Ви, звичайно, здогадались, що це — кульбабки. А ви ніколи не задумувались, чому цю квіточку так назвали? Я вам зараз розповім.

Ця квітка зазнає дивних перетворень. Жовтеньке сонеч­ко перетворюється на маленьку білу кульку, яка нагадує ба­бусю з сивою голівкою. Перша частина назви цієї квітки — "куль" взята від слова кулька, а друга частинка — "бабка" по­ходить від слова бабуся. Ось і вийшло — кульбабка.

Яку цікаву назву отримала ця квітка!

Вікторія Гаврилюк

Кульбаба — це багаторічна трав'яниста росли­на. Стебло у неї безлисте, світлого кольору, усере­дині порожнисте. Якщо його зірвати, то з нього витікає яскраво-білий гіркий сік. На його верхівці — одна велика жовта квітка у формі кошика. Вона яскрава, наче сонечко. У квіточки безліч пелюсточок, ніби промін­чиків. Увечері вони згортаються, а вранці розкриваються. А листочки у неї розложисті, довгі, краї зубчасті, якісь казкові. Вони ростуть від самого кореня і ніби оберігають рослину від не­безпеки.

Кульбаба ­—лікарська рослина. Вона використовується у народній медицині та в кос­метиці. Коріння та листя кульбаби збуджують апетит, а сік сприяє зникненню веснянок.

2.4. Народні прикмети

  • Кульбаби рясно вкрили всю долину— на ясну погідливу днину.
  • Кульбаба стулює свою пухнасту голівку, наче парасольку, щедо вечора—погодапогіршиться.

3. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні науроці ми ознайомимося з поняттям«вибірковий переказ», навчимося вибирати з тексту опис.

4. Слово вчителя

Вибірковий переказце такий переказ, який передбачає передачу «своїми словами» вузької теми цілого тексту. Це може бути переказ окремого епізоду, сцени зустрічі двох героїв, опис природи.

5. Ознайомлення з текстом

 

 

 

Кульбабки

Біля великих проїжджих шляхів, біля стежок, на ши­роких зелених луках раннього літа цвітуть кульбабки. Кожна з них схожа на маленьке сонечко із золотими промінчиками.

Сім'я кульбабки зібране в легку пухнасту кульку. Дмухнеш на кульку — і попливе, полетить у повітрі легке сім'я.

Увесь день услід за сонцем кульбабки повертають свої голівки. Сонце сховалось. Кульбабки згорнули свої пелюстки.

Усю ніч міцно стиснуті золоті кошики кульбабок. Сходить сонце. Квіти розкриваються. У літній сонячний день золотою здається лісова галявина.

(ЗаСоколовим-Микитовим)

6. Змістовий аналіз тексту

– Про яку рослину йдеться в тексті?

– Де вона росте?

– На що схожі квітки кульбабок?

– Яке у них сім'я?

– Як себе «поводять» кульбабки вдень?

– Авночі?

– Чому автор кілька разів використав у тек­сті прикметник золотий.

– Чи доводилося вам бачити лісову галявину, усіяну кульбабками?

– Яке враження вона справила на вас?

– Чи знаєте ви інші рослини, що повертають свої квітки за сонцем?

– Щоб відповісти на це запитання, спробуйте прочитати слова:

няшсоник, дукалален, корійци

(Соняшник, календула, цикорій)

7. Мовний аналіз тексту

Як можна по-іншому сказати:шлях – (дорога),галявина – (галява, поляна, прогалина),

сім’я – (насіння, зерно).

– До іменників кулька і день доберіть із тексту прикметники.

         (Легка, пухнаста; літній, сонячний).

Зверніть увагу на вимову та написання дієслів на –ться.

         (Розкриваються, здається)

– До слів літній, лісова доберіть споріднені слова і знайдіть у нихкорені.

         (Літо, літечко; ліс, лісник)

– Перевірте за орфографічним словником написання слів сходити, сховатися, згорнути.

– Слова кульбабки, пелюстки, розкри­ваються поділіть на склади для переносу.

– Доберіть близьке за значенням слово:золотий(про­мінчик) – (жовтий, жовтогарячий)

– Доберіть протилежне за значенням слово:сходить (сонце) — (заходить).

– Поясніть написання розділових знаків.

– Якими словами можна замінити слово кульбаба?(Квітка, золоті кошики, вона)

                             Фізкультхвилинка

                   Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

                   Час прийшов нам спочивать.

                   Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата - скоки, скоки!

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Час за парти нам усім.

8. Структурний аналіз тексту

– Це текст-розповідь чи текст-опис?

– Поділіть його на чотири частини.

– У першій частині знайдіть речення, де кульбабки по­рівнюються із сонечком.

– У другій частині виділіть головне й запишіть його одним реченням.

9. Колективне складання плану

1.Маленьке сонечко.

2. Легка пухнаста кулька.

3. Кульбабки вдень і вночі.

4. У літній сонячний день.

10. Повторне читання тексту вчителем

11. Усне вибіркове переказування тексту учнями

– За планом повчимося складати вибірковий переказ.

– Опишіть кульбабки, опустивши ре­чення, у якому розповідається, де вони ростуть і коли цвітуть.(2 – 3 учні)

12. Запис переказу

13. Зачитування 2 – 3 переказів

14. Підсумок уроку

Що ви сьогодні робили на уроці?

– Що означає переказати текст вибірково?

– Що нового ви дізнались про кульбабку?

– Як потрібно відноситися до рослин?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 9090 | Рейтинг: 5.0/1
Приголосні мають різний характер
Техніка виконання розпису пензлем. Виконання візерунків
Колір як засіб створення образу. Практична робота «В гостях у казкового персо...
«Золотаосінь»
Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед крас...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]