Таблиця множення числа 9. Розв'язування задач

Урок 114

Тема: Таблиця множення числа 9. Розв'язування задач

Мета: ознайомити учнів із таблицею множення числа 9; формувати вміння записувати розв'язання задач виразом, обчислювати периметр трикутника; вдосконалювати навички розв'язування прикладів і задач, використовуючи знання таблиці множення і ділення; виховувати уважність.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Контроль, корекція і закріплення знань

 1 Усна лічба

1)Математична естафета «Знайди пару».

Грають три команди (ряди).

45 : 5

32 : 4

42 : 6

24 : 4

35 : 7

16 : 4

9 : 3

12 : 6

70 : 7

— З’єднайте стрілками приклади із відповідями.

2)Математичний диктант.

• Ділене — 40, дільник — 8. Знайдіть частку.

• Місткість бочки 72 л, а відра — у 8 разів менше. Запишіть місткість відра.

 • У ящики розклали 64 кг лимонів, по 8 кг у кожному. Скільки використали ящиків?

 • Вихователька роздала порівну 56 цукерок семи дітям. Скільки цукерок отримала кожна дитина?

 • Вартість чотирьох м’ячів 32 грн. Скільки потрібно заплатити за один такий м’яч?

Відповіді: 5; 9; 8; 8; 8.

 2 Завдання для опитування

1) — Назвіть числа при діленні.

— Як знайти невідоме ділене?

□ - 5 = 40 □: 5 = 8□ - 5 = 40

2) розв’язування задачі з буквеними компонентами.

Один пішохід пройшов а км, другий — у 3 рази більше, ніж перший, а третій — у 2 рази менше, ніж перший і другий разом. Який шлях пройшов третій пішохід?

а (км) — пройшов перший пішохід (а ■ 3) (км) — пройшов другий пішохід

(а + а ■ 3 (км) — пройшли перший і другий пішоходи разом (а + (а ■ 3)) : 2 (км) — пройшов третій пішохід Задача розв’язується колективно.

3 Індивідуальне опитування

Картка № 1 Картка № 2

1. □ - 8 = 641. □ - 8 = 56

2. Розв’яжи приклади.2. Розв’яжи приклади.

48 + (70 - 35) =24 : 4 + 7 ■ 9 =

32 : 4 + 49 : 7 =(82 + 18) - 37 =

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з таблицею множення числа 9; розв’язуватимемо задачі; обчислюватимемо периметр трикутника; вдосконалюватимемо навички лічби.

IV. Вивчення нового матеріалу

 1 Підготовча робота

— Додайте числа, а потім замініть додавання множенням.

8 + 8 + 8 + 8 + 89+9 +9 + 9 + 9 + 9

— Як ви розумієте дію множення? (Це сума однакових доданків.)

 2 Пояснення нового матеріалу

9 + 99 2 = 18

9 + 9 + 99 3 = 27

9 + 9 + 9 + 99 4 = 36

9 + 9 + 9 + 9 + 99 5 = 45

9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 9 6 = 54

9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 9 7 = 63

9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 9 8 = 72

9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 9 9 = 81

— Як утворюється кожна наступна відповідь? (До попередньої відповіді додається 9.)

— Подивіться уважно на таблицю. які випадки множення 9 нам уже знайомі, а які — ні? Відповідь обґрунтуйте!

Запам’ятай!

9 ■ 9 = 81

 3 Первинне закріплення вивченого матеріалу

9 ■ 2 + 9 ■ 8100 - 9 ■ 9(9 - 3) ■ 9 3 ■ 3 ■ 7

9 ■ 8 + 9 ■ 32 + 7 ■ 9 54 :6 ■ 92 ■ (3 ■ 3)

1-й приклад — коментоване розв’язання; решта — самостійно.

 4 Робота над задачею

У 3 букетах було по 9 квітів, а в одному було 6 квітів. Скільки всього квітів в усіх букетах?

Учні розв’язують задачу виразом під керівництвом учителя.

9 ■ 3 + 6 = 33 (кв.)

 5 Рубрика «Дивні числа»

— Число 9 — загадкове і дивне. Також незвичайна і таблиця множення числа 9.

Поспостерігаймо! Відтворіть таблицю множення числа 9.

99999999

 Висновок: сума цифр добутку числа 9 дорівнює дев’яти.

 — Не менш дивує і така закономірність:

 9 ■ 2 = 18 -<-► 81 = 9 ■ 9 9 ■ 3 = 27 <-► 72 = 9 ■ 8

9 ■ 4 = 36 9 ■ 5 = 45

63 = 9 ■ 7 54 = 9 ■ 6

Висновок: якщо в перших чотирьох відповідях цифри поміняти місцями, то отримаємо чотири інші відповіді таблиці.

— Ось яке дивне число 9!

 Фізкультхвилинка

V. Розвиток математичних знань

 1 Робота над задачею

Маса індички 9 кг, а гуски — 6 кг. Яка маса 3 таких гусок і 8 індичок?

1)Аналіз умови задачі, складання короткого запису.

Індики — 8 по 9 кг 1 Гуски — 3 по 6 кг \ '

2) Складання виразу із поясненням кожної дії.

9 ■ 8 — маса індиків

6 ■ 3 — маса гусей

9 ■ 8 + 6 ■ 3 = 72 + 18 = 90 (кг) — маса всіх птахів

3) Творча робота над задачею.

— Як інакше поставити питання, щоб остання дія змінилася? 2 Робота над геометричним матеріалом

Учні креслять трикутник, записують у зошит довжину сторін АВ і СВ. Порівнюють: АВ < СВ («на око»), потім визначають, на скільки сантиметрів і в скільки разів сторона СВ більше, ніж АВ. Вимірюють довжину СА. Обчислюють периметр трикутника АВС.

3 чотирьох однакових квадратів склали один великий. Знайдіть його периметр, якщо периметр малого квадрата 8 см. Накресліть великий і малий квадрати.

Розв’язання

8 : 4 = 2 (см) — сторона малого квадрата 2 ■ 2 = 4 (см) — сторона великого квадрата

4 ■ 4 = 16 (см) — периметр великого квадрата

А

3 Офтальмологічна пауза

4 Розв’язування логічних завдань

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Що вивчали на уроці?

— Що дізналися нового?

Категорія: Математика | Додав: SYLER (07.01.2014)
Переглядів: 3374 | Рейтинг: 0.0/0
Тарас Шевченко. Урок позакласного читання
Слова, слова... Удосконалення тексту із часто повторюваними словами
Живопис як вид образотворчого мистецтва. Малюнок на тему «Осінь-мальовничка»
Картини природи початку зими. М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм». О. Ту...
Інструменти і приладдя для роботи з тканиною
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]