Ліна Костенко "Віхола"
Тема. І знов засипле все зима. Ліна Костенко «Пряля».
Мета: продовжувати знайомити учнів із поезією Л.Костенко; розвивати навички виразного, свідомого читання; вчити аналізувати прочитані твори; формувати соціальну та інформаційну компетентність; виховувати любов до художнього слова; бережне ставлення до природи.

Хід уроку

1. Організація класу до уроку
1.1. Привітання
1.2. Девіз уроку
- Сьогодні до нас на урок завітало багато гостей. Тож давайте будемо старанними, активними, покажемо навички виразного читання віршованих творів, збагатимо своє мовлення і створимо гарний настрій собі і нашим гостям.
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, будем працювати.

2. Мовна розминка.
2.1. Робота з загадкою.
 Діти, прочитайте загадку вставивши пропущені літери і відгадайте про яку пору року ми будемо вести розмову.
 2.2.Інтерактивна вправа «Я вважаю …»
 - Поміркуйте, зима це погано, тому що …., зима це добре тому що …
 2.3. Читання слів «блискавкою»
 - Прочитайте зимові слова з блискавичною швидкістю. Яке слово зайве? Чому?
 2.4.Читання та доповнення чистомовки
 - Щоб правильно і виразно прочитати будь-який твір ми повинні розчитатись.
 Прочитайте й доповніть чистомовку.
 Ма-ма-ма- скоро вже (зима)
 Ме-ме-ме- - снігу (намете)
 Ем –ем-ем – шапочки (візьмем)
 Дем – дем – дем – на гірку (підем)
 2.4. Рольове читання «Черепашки та сороки»
 - Прочитаємо чистомовку за ролями. Черепашки – хлопці, сороки – дівчатка.
 2.5. Читання скоромовки з «диригентом»
 Наступний вірш прочитайте мовчки (очима), а тепер з диригентом.
 (спокійно. Тихо, голосно, спокійно, голосно, тихо).
 3. Перевірка домашнього завдання
 3.1. Бліц-опитування
 - Молодці, гарно розчиталися. А тепер пригадайте який твір ми читали на минулому уроці ?
 Хто автор цього вірша?
 Чий образ передала у своєму вірші Ліна Костенко?
 Що означає слово віхола?
 Які близькі за значенням слова ви можете підібрати до слова віхола?
 На чому приїхала баба Віхола?
 Що вона робила в селі?
 Що просила у людей?
 Навіщо їй решето?
 Що за біле борошно сіяла Баба Віхола?
 Який характер у Баби Віхоли?
 Навіщо потрібен сніг для землі? Пригадайте урок природознавства, для чого землі потрібен сніг?
 - Яким чином сніг захищає землю від перохолодження?
 Яка температура під сніговим покривалом?
 - Які властивості снігу ви можете назвати?
 Крім білого, які кольори використала Ліна Костенко у своєму вірші, щоб змалювати образ зими?
 3.2. Читання в особах.
 - Із якою інтонацією слід читати цей вірш? (Хвилювання, нетерплячість)
 З.3. Читання власних доповнень до вірша.
 - Що означають три крапки в кінці вірша? Хто доповнив вірш власними рядками?
 4. Вивчення нового матеріалу.
 4.1. Повідомлення теми та завдань уроку.
 - Краса зимової природи надихала Ліну Костенко. За допомогою художнього слова вона яскраво і точно передала зимові образи. Ще з одним твором української поетеси ми познайомимось сьогодні. Вірш називається «Пряля»
 4.2. Словникова робота
 - Хто знає, хто така пряля, що означає слово пряля?
 4.3. Завдання до прослуховування
 - Послухайте уважно вірш «Пряля» і розкажіть про яку саме прялю йде мова.
 4.3. Виразне читання вчителем.
 - Про яку прялю йде мова?
 Фізхвилинка
 - Ліна Костенко створила ще один образ зими, а ми зараз відпочинемо і заспіваєм пісню про зиму.
 4.4. Читання «бджілки»
 Прочитайте і приготуйтеся до тестування?
 4.5. Тестові завдання. (Взаємоперевірка )
 4.6. Аналіз змісту прочитаного
 - Якою ви уявляєте прялю?
 Що відбувається коли в прялі рветься нитка?
 Яку рису характеру цим показала Ліна Костенко?
 Прочитайте, що вже пряля встигла зробити? Який одяг підготувала і для кого?
 4.7. Робота з таблицею «Порівняй»
 Порівняйте образ прялі і баби віхоли. Чим вони подібні? Назвіть спільні ознаки.
 Чим відрізняються? Які відмінні ознаки?
 4.8. Робота за «Таблицею уваги..»
 4.7. Робота в парах. «Знайдіть риму»
 4.9. Читання «З сніжинкою»
 - Визначте темп читання, гучність голосу.
 - Читає той, у кого на парту впаде сніжинка.
 Домашнє завдання
 - Вдома ви потренуєтесь у виразності читання вірша «Пряля». А також спробуєте створити свій власний образ зими, склавши розповідь «Зустріч з зимою».
 4.10. Читання диктором.
 4.11. Робота в групах. «Гра – Зєднай»
 - Який настрій вірша «Пряля»
 - Я пропоную вам пофантазувати. Прочитайте речення, уявляючи кадри мультфільму, який настрій вони створюють? (зошит, с 50)
 4.12. Презентація аудіо книги.
 - Зимова краса надилаха не лише Ліну Костенко, багато поетів теж створювали образи зими. Деякі твори ми з вами уже прочитали, ви малювали до них малюнки. Давайте пригадаємо їх. Послухайте вірші, розгляньте уважно малюнки і назвіть п назву та авторів цих віршів. Який образ зими вони усоблюють? ( Грайливий, Лютий, Турботливий, Веселий)
6. Підсумок уроку. Гра «Мікрофон»
- Сьогодні я запам’ятав …
- мені сподобалося…
Я хочу подякувати ….
[/size][/b]
Категорія: Читання | Додав: maja (19.03.2017)
Переглядів: 1738 | Рейтинг: 0.0/0
Обладнання для роботи з глиною і пластиліном. Прийоми ліплення
Текстильні матеріали. Плетіння «косичка»
«Осінь спати захотіла, землю листом застелила...». Побудова речень різних тип...
Зустріч із дитячими журналами. Урок позакласного читання
«Ой весна, весна...», «Вийди, вийди, сонечко» (українські народні співанки). ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]