В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна пелюстка». Підсумок із теми

УРОК 95

Він живий?!

Тема. В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна пелюстка». Підсумок із теми

Мета: удосконалювати навички правильного і виразного читання та навички літературного аналізу твору, уміння самостійно працювати; розвивати зв'язне мовлення, фантазію, читацькі навички; виховувати любов до природи.

Обладнання: таблиця для читання, картки з буквами, малюнок горобця.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Мовна розминка.

1) Відгадування загадки.

Маленький хлопчик у сірій свитині

По дворах стрибає, крихти збирає. (.Горобець)

У ч и т е л ь . Як виспівують горобці? (ців-ців-ців, чив-чив-чив).

2) «Розчитування».

У ч и т е л ь .

— Горобчик злітає вгору. Читаємо за указкою. (Відкриті склади га, ха...)

— Горобчик опускається вниз. (Указка рухається від голосних до приголосних, читання закритих складів аньк, убч...)

II. Мотивація навчальної діяльності

Завдання учням.

Гра «Продовж прислів'я».

У ч и т е л ь . А що в народі кажуть про горобців, дізнаєтесь, коли продовжите прислів'я.

Виглянув не сій проса

Слово не горобець як горобець

Боїшся горобців як горобець з гнізда

Скаче вилетить — не впіймаєш.

— Прочитайте ці вирази на одному видиху.

— Про горобців ви повинні знати, що горобчики

— дбайливі батьки. Вони турбуються про пташенятгоробенят: годують, захищають від ворогів, вчать літати і самостійно добувати їжу.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Оленчин горобчик».

1) Робота над заголовком.

— Який заголовок оповідання?

— Хто автор?

— Пригадайте, що ви знаєте про цю людину?

— Як ви думаєте, про що йтиметься у цьому творі?

2) Читання оповідання вчителем. Бесіда.

— Чи збулось ваше передбачення щодо змісту твору?

— Де Оленка взяла горобчика?

3) Словникова робота.

Читання пірамідок слів.

пір'ям клеєм той

вікном Оленка підняв

посадила дірочку вишневим

дзьобиком сіренький відчиненого

4) Повторне читання твору «ланцюжком».

5) Вибіркове читання.

— Для чого Оленка зробила горобчика?

— Прочитайте опис горобця.

— Для чого дівчинка насипала йому пшонця і поставила водичку?

— Що ще робила, щоб горобчик ожив?

— Прочитайте, що сталось із пташкою, коли надворі зацвірінчала горобчиха до своїх діток?

2. Завдання учням.

1) Гра «Кидок-засічка».

Читання мовчки перших двох абзаців тричі по 30 с. за командою, яку подає учитель.

2) Гра-тест «Чи є у творі такі речення?»

Учитель читає речення, а учні на аркушах паперу проставляють «+» (так) чи «—» (ні).

1. Маленькій Оленці дуже хотілося впіймати горобчика.

2. Порізала подушку на маленькі шматочки.

3. Посадила Оленка горобчика на підвіконні.

4. Мовчить горобчик.

5. Накришила хліба — зацвірінькав горобчик.

3) Гра «Розвідники» (за варіантами).

I варіант. Знайти в тексті усі словоформи слова горобчик (3).

II варіант. Знайти слова з буквою иі (4).

4) Підсумкова бесіда.

— Як ви гадаєте, це оповідання чи казка? Доведіть свою думку.

— У якому епізоді твору стає зрозуміло, що це казка?

5) Робота в зошитах (с. 65-66, завдання 1, 2, З,

3. Колективна робота.

Опрацювання казки О. Зима «Дві білки і лисиця».

1) Робота над заголовком.

У ч и т е л ь . Сьогодні ми прочитаємо казку О. Зими, але кінець придумаємо самі. Тільки від вас залежатиме, якими стануть герої: добрими чи злими, чесними чи хитрими. А яку казку прочитаємо, ви дізнаєтесь, розшифрувавши цей таємний запис.

2) Читання казки вчителем («Дві білки і лисиця»). Бесіда.

— Що знайшли білки?

— Чому вони не з'їли горішок?

— Чому білки засперечались?

3) Повторне читання казки вголос, «буксиром» (за вчителем).

4. Вправи на розвиток техніки читання.

1) Гра «Небо і земля» (Читання мовчки, пальчик тримає губки. За командою учителя «Небо» діти припиняють читати, піднімають очі вгору. За командою «Земля» знаходять місце, де закінчили, і читають далі).

2) Гра «Вовк і заєць» (вправа на швидкість читання; Вовк доганяє зайця).

5. Робота в зошитах (с. 66, завдання 5).

6. Розвиток зв'язного мовлення.

Діти в парах складають кінцівку казки.

7. Самостійна робота.

Читання віршів із рубрики «Сонячна пелюстка».

Самостійне читання віршів учнями. Підготувати один із віршів до виразного читання вголос.

IV. Узагальнення і систематизація знань

Підсумок за розділом «Я хочу сказати своє слово».

Завдання учням.

1) Вікторина «З якого твору рядки?»

У ч и т е л ь . Ми проїхали мостом, що любить вірші, і опинилися в урвищі загублених речень, яке хоче повернути усі слова у їхні твори. Допоможіть йому.

1. «Не сваріться, — сказала вона, — я помирю вас!» («Дві білки і лисиця», О. Зима).

2. «А субота — хлібом-сіллю привела сестру неділю» («Підкажи словечко», С. Жупанин).

3. «М'ячик став їжаком — поласує молочком» («їжачок-реп'яшок», В. Артамонова).

— «Правду дідусь казав: ходити над річкою треба тихо»

(«Жива казка», В. Струтинський).

4. «Задзвонив синенький дзвоник на стеблі» («Задзвонив синенький дзвоник», Т. Коломієць).

2) Відгадування загадок-забавлянок.

У ч и т е л ь .

— Отже, ми проїхали урвище загублених речень і потрапили до загадкової драбинки.

— Загадка — це народний твір.

У первісний лад ще виник він.

Коли не вміли люди ще писати,

А думати навчились, міркувати.

А чи можете, малята,

Ви загадки загадати?

(Діти загадують один одному загадки, які підготували до уроку).

3) Читання в особах.

У ч и т е л ь . Уявіть, що ви в театрі і вам треба прочитати казку «Як Сергійко вчив Бобу складати вірші» в особах.

4) Висновок.

— Нарешті ми прийшли до скарбу. Спробуймо відгадати, що є скарбом, переставивши склади в словах.

більшийНай бекар няуч — нязнан.

V. Домашнє завдання

Підготовка до уроку позакласного читання.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 3613 | Рейтинг: 0.0/0
Народний календар
Піклування про здоров'я в сім'ї. Доброзичливі й добрі стосунки між чл...
Природа навколо нас
Картини природи початку зими. М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм». О. Ту...
Симетричне вирізування
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]