Іван Франко «Лис Микита» (уривок)

Урок 114. Іван Франко «Лис Микита» (уривок)

Мета: дати учням поняття «авторські (літературні) казки»; вчити їх аналізувати зміст твору, давати характеристики героям; розвивати техніку читання; формувати вміння працювати в колективі та самостійно.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

1. Гра «Тренуємо емоції»

 • Насупитись, як сердита людина, осіння хмара;

 • посміхнутись, як кіт на сонці, як саме сонечко;

 • позлитись, як два цапки на мосту;

 • злякатись, як Маша, що загубилася в лісі;

 • втомитись, як дід, що тягнув ріпку;

 • погарчати, як гарчить Сірко на вовка тощо.

2. Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»

Казав казку — казочку,

Приказку — приказочкуі Косарикам — косарям,

Казкарикам — казкарям.

3. Робота над чистомовкою

Ато-ато-ато — чистомовок є багато.

Ті-ті-ті — та найкращі будуть ті,

Ята-ята-ята — що поможуть вам, малята,

Ув-ув-ув — ротик щоб слухняним був!

III. Перевірка домашнього завдання

Учні відповідають на запитання рубрики «Повтори і пригадай» (с. 136).

IV. Мотивація навчальної діяльності.

 

Гра «Відгадайте казочку» (див. додаток на с. 104)

— Молодці, діти! Я бачу, ви знаєте ці казочки. А хто їх придумав? (Діти: «Ми не знаємо автора».)

— Правильно. У цих казочках немає одного автора, адже йшли вони до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому вони мають одну назву: народні.

— А сьогодні ми почнемо ознайомлення з казками, в яких автор відомий. Ці казки називаються літературними, або авторськими.

Давайте повторимо і запам’ятаємо ці назви. (Діти декілька разів повторюють, запам’ятовують терміни.)

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота над завданням зі скриньок літературних казок

Клас

2.Опрацювання казки Івана Франка «Лис Микита» (с. 137-141)

1) Вступна бесіда.

— Казочка, з якою ми ознайомимось сьогодні, називається «Лис Микита».

— Що ви знаєте про лисицю, її повадки, поведінку? (Демонстрування малюнка лисиці.)

— У яких казочках ви зустрічалися із нею?

— Автор цієї казки — І. Я. Франко.

2) Читання учнями тексту про І. Я. Франка.

3) Читання казки учнями мовчки.

— Назвіть персонажів прочитаної казки.

4) Словникова робота.

Леститися — ніжно горнутися, виявляти ласку до кого-небудь.

Шарпнула — тягти кого-, що-небудь посмиком; різко, рвучко смикати за щось.

Вовтузитися — не сидіти спокійно; соватися.

5) Читання казки учнями «ланцюжком».

— Де Вовчиця зустріла Лиса?

— Що він робив?

— Яким автор зобразив Лиса і Вовчицю?

— Чим закінчилася риболовля для Вовчиці?

— Пригадайте українську народну казку, до якої подібний твір Івана Франка.

— Розгляньте малюнок до казки.

— Яким зображено Лиса?

6) Читання казки учнями за особами.

VI. Підсумок уроку

— Отже, наш Урок добіг кінця. Що ж нового на ньому ви дізналися? (Казки бувають не тільки народними, а й літературними, або авторськими.)

— З якою казкою ви ознайомилися?

— Чого вона вас навчила?

VII. Домашнє завдання

Читати та переказувати казку «Лис Микита».

За бажанням проілюструвати казку.

 

ДОДАТОК ДО УРОКУ 114

• Сидів він на віконечку,

Як маленьке сонечко.

Від діда з бабусею утік,

Побіг у ліс і раптом зник. («Колобок»)

• Знесла яєчко золоте,

Зраділи дуже дід і баба.

Ви, діти, знаєте її —

Та це ж. («КурочкаРяба»),

• В охайненькій хатині Голосистий півник жив,

І від рання до смеркання Працювати він любив.

Ще жили з ним мишенята,

Круть і Верть їх звали.

Цілий день ледачі,

У полі стрибали.

До роботи не охочі,

А як їсти — тут як тут.

Пригадайте, милі діти,

Як цю казочку зовуть? («Колосок»)

• Із якої казки я,

Бичок-третячок?

Із соломи дід зробив,

Бік смолою засмолив. («Солом’яний бичок»)

Категорія: Читання | Додав: SYLER (07.05.2014)
Переглядів: 4542 | Рейтинг: 1.0/1
Як людина пізнає світ
«Вовк і кіт» (латинська народна казка). «Що ти знаєш і що вмієш?»
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Бджілка мала, та й та працює
Вступне заняття
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]