Формування вміння виділяти орфограми слабких позицій. Звуків безпосередньо в процесі письма(письмо з пропуском
Тема. Формування вміння виділяти орфограми слабких позицій
Звуків безпосередньо в процесі письма(письмо з пропуском
Орфограм на позначення орфограми проміжного звука)
Мета: продовжувати формувати поняття «орфограма слабкої позиції звука»; учитися моделювати буквами записи слів з пропусками на місці орфограм слабких позицій голосних звуків;
сприяти розвиткові каліграфії, охайності письма; розвивати комунікативну компетентність.
Обладнання:»Експериментальний зошит №1 з української мови»; Записи до уроку на дошці; завдання для роботи в парі; силуети Яринки, Петрика, Андрійка, Плямса.
Хід уроку
1.Організація класу.
Тиша в класі, тиша в школі -
Розпочався вже урок.
Всіх дітей за шкільні парти
Скликав срібний наш дзвінок.
І ми теж за парту сіли,
Зошити повідкривали
І у них охайно, чисто,
Дружно дату записали.
-А щоб на уроці був гарний настрій в усіх, треба потрудитися. Побажаємо один одному
Успіхів і подаруємо лагідну посмішку.
- Діти, прочитайте вислів, записаний на дошці.
Знання за плечима не носити.
- Як ви його розумієте?
- Тож на уроці продовжимо здобувати знання.
2. Каліграфічна хвилинка.
- З метою вдосконалення навичок каліграфічного письма пропоную записати прислів’я
«Знання за плечима не носити» каліграфічно. Пригадайте, як потрібно сидіти під час письма.
- Оцініть свій запис за допомогою «чарівної лінієчки». Оцінюємо охайність, каліграфічне написання букв.
- Чи всі поставили собі високу оцінку? (Ні)
- Я вам раджу на наступних уроках української мови звернути увагу на каліграфічне написання букв.
3. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 45.
- Позначення яких голосних звуків на письмі є орфограмою? Чому?
(Позначення звука,тому що цей звук ми не можемо позначити, орієнтуючись на слух.
Цей звук на письмі може позначатися і буквою Е і буквою И.)
- З якими орфограмами ми вже знайомі?

4. Постановка та вирішення навчального завдання.
- Яринка, Петрик і Плямс прочитали книжку Едуарда Успенського « Крокодил Гена та
Його друзі» і вирішили написати листа найвідомішому з друзів. Почали писати - і розгубилися.
- Як ви думаєте , чому? Спробуймо й ми розпочати листа Чебурашці. З чого слід починати
Будь-який лист?
(Зі звертання. Діти починають писати і виявляються різні варіанти: Чебурашка, Чибурашка) Усі варіанти виносяться на дошку.
- От така ж саме проблема виникла й у Яринки, Петрика, Андрійка та Плямса: як правильно написати «Чебурашка» чи «Чибурашка»? Як же допомогти дітям?
( Діти висувають свої міркування щодо розв,язання ситуації. Пропозиція «я бачив» не підxодить, бо будь-яка людина може помилятися. До обговорення залучаються варіанти вирішення проблеми, які запропонували герої зошита (без варіанта Плямса). У ході обговорення, діти складають транскрипцію слова
- Отже, в чому наша проблема?
(Як на письмі позначити ? Якою літерою?
- Чи можемо написати, орієнтуючись на слух?
(Ні, бо це орфограма,і цей звук може бути позначений або Е або И.
- А чи можемо ми позначати на письмі буквами орфограми слабких позицій?
(Ні. Учні доходять висновку, що поки вони ще не вміють позначати на письмі орфограми слабких позицій, не знають, яку літеру обрати Е чи И.)
- Що ж нам робити? Як записувати слова з орфограмами слабких позицій так, щоб не зробити помилку? Ось що запропонував Плямс: на місці орфограми слабкої позиції поки писати рисочку. А згодом, коли ми вже навчимося знаходити орфограми в словах, спробувати пошукати способи знаходження сильної позиції.
Фізкультхвилинка.
5. Формування контрольно - оцінювальних дій.
1) Виконання вправи 47 . Фронтально.
Записати слова з орфограмами слабких позицій без помилок. В наведених нижче звукозаписах слів спочатку обвести кружечком звуки, позначення яких на письмі є орфограмою
Слабкої позиції звука. Записати ці слова буквами, роблячи на місці орфограм пропуски.

На дошці записані транскрипції слів
Т_л_фон
Хлоп_ц
Ап_лсин
Ос_лед_ц
2)Виконання вправи 48. Робота в парі.
Записати буквами назви міст, вибираючи лише ті, у складі яких є звуки в слабких позиціях
Один учень з пари «відповідає» за знаходження та визначення орфограм, другий – за запис
Слова буквами. Одна пара працює за дошкою. Перевірка роботи здійснюється фронтально.
- Чи впоралися з роботою?
- Легко чи важко вам було працювати в парі?
3)Виконання вправи 49. Самостійно.
Вибрати чотири види найулюбленіших солодощів. Записати їхні назви буквами. На місці
Орфограм зробити пропуски.
Учні здійснюють взаємоперевірку робіт на «Чарівних лінійках».(«охайність», «правильність»).
6. Підсумкова рефлексія.
- Ось і наближається до кінця наш урок. Пригадайте, яке прислів’я ми записували у зошит?
- Чи отримали на уроці знання?
- Якими думками поділитеся з батьками?
7. Домашнє завдання.
Вправа 51. Виписати з вірша слова з орфограмами слабких позицій голосних звуків.
Категорія: Рідна мова | Додав: bojelena67 (04.03.2016)
Переглядів: 1333 | Рейтинг: 0.0/0
Охорона тварин
Елементи графічної грамоти. Виготовлення «Монгольської гри»
Рослини, їх будова. Практична робота. Вивчення будови рослин
«Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком
Україна — моя Батьківщина. Дослідницький практикум. Мандрівка Україною, про я...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]