Сила голосу і швидкість мовлення

УРОК № 14

Тема: Сила голосу і швидкість мовлення

Мета: Дати дітям уявлення про залежність сили голосу і швидкості мовлення від його мети і мовленнєвої ситуації; поглиблювати вміння вживати звертання у мовленні з відповідною інтонацією та відокремлювати його на письмі; розвивати зв'язне мовлення; виховувати культуру спілкування.

Обладнання: Фішки для складання звукових моделей, предметні малюнки.

Хід Уроку

I. Організація класу до уроку

II. Перевірка домашнього завдання

— Які букви ви вставили в слова?

— Змініть ці слова на звертання. Як би ви покликали цих тварин у зоопарку?

III. Каліграфічна хвилинка

Ол те сьо од

бібліотека змагання диктант Оленко, ходімо сьогодні до бібліотеки.

— Знайдіть в цьому реченні звертання.

Зверніть увагу, як воно виділене на письмі?

IV. Мотивація навчальної діяльності

— Згадайте, які вимоги висуваються до усного мовлення?

— Як потрібно поводитися під час розмови?

— Сьогодні ми поговоримо про силу голосу і швидкість мовлення.

V. Вивчення нового матеріалу

— Як ви вважаєте, від чого залежить сила голосу і швидкість мовлення? (Від ситуації).

1. Робота з підручником.

— Розгляньте малюнки вправи 71, с. 34.

Скажіть, де діти можуть розмовляти голосно, навіть кричати, а де треба розмовляти звичайним голосом, тихо або пошепки.

 2. Робота в парах. Розвиток діалогічного мов— Уявіть себе в якійсь ситуації. Підготуйте з товаришем діалог, в якому покажете, з якою силою голосу потрібно розмовляти в бібліотеці, вдома, на уроці,

на стадіоні, в зоопарку, в лісі тощо.

3. Виконання вправи 72, с. 35.

— Прочитайте уривки з казок. Поміркуйте, з якою силою голосу треба читати кожне речення. Прочитайте уривки виразно один одному.

— Прочитайте речення із звертаннями. Назвіть слова-звертання. Зверніть увагу, як вони виділені на письмі? А як треба виділяти їх в усному мовленні? (Паузами).

— Прочитайте правило на с. 36. Запам'ятайте його.

— Виконайте завдання 3 до вправи.

4. Спостереження за доречністю голосного мов-

лапті •

— Послухайте вірш про дівчинку і скажіть, чи

правильно вона використовувала силу голосу.

 Юля з Танею зі школи Ідуть сквериком поволі.

 — Ой, дивись,— горлає Юля,—

 Листки клена шелестять

 І, як літачки, летять!

 — Ой-ой-ой,— верещить, заливається,—

 Горобці у пилюці купаються!

 Чути Юлю так далеко,

 Що лякаються й лелеки...

 Може, в Тані щось зі слухом Чи болить сьогодні вухо?

 — В мене все гаразд зі слухом,

 Не болить сьогодні вухо.

 Ти для чого так кричала,

 В небі птахів налякала?

Висновок. Звичайно, дівчинці Юлі бракує мовної культури: спокійно треба говорити, не кричати, але й не шепотіти.

(Л. Павленко)

5. Фізкультхвилинка.

Ототошки-ототушки!

На котика потягушки,

А на Сашка росту шки.

Підрости хоч трошки!

А у нашого Сашка Тепла шуба хутряна,

На голові шапочка,

А під носом капочка.

6. Вправа на швидкість мовлення.

— Подумайте, коли треба говорити повільно, а коли швидко. Позмагайтеся, хто швидко і без помилок прочитає скоромовку.

— Складіть звукові схеми слів лис і лось. Чим вони відрізняються?

7. Робота над фразеологізмами «Строчить як із кулемета» та «Треба тягти за язик».

VI. Підсумок уроку

— Як виділяється слово-звертання на письмі?

А в усному мовленні?

— Від чого залежить сила голосу та швидкість мовлення?

— А чи дотримуєтесь ви культури мовлення при спілкуванні?

Коли говориш — не... (кричи).

Слів поганих — не... (вживай).

На всі боки — не... (крутись).

У вічі співрозмовнику... (дивись).

Говори спокійно, чемно.

Спілкуватись тоді буде... (приємно).

VII. Домашнє завдання

Пояснення виконання вправи 75, с. 37.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2454 | Рейтинг: 0.0/0
Свято Букваря!
Комахи
Зустріч із дитячими журналами. Урок позакласного читання
Як людина сприймає інформацію
П. Тичина «Де не глянь — колоски». Т. Коломієць «Хліб»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]