СЛОВА — НАЗВИ ШКІЛЬНОГО ПРИЛАДДЯ

УРОК 1

ТЕМА: СЛОВА — НАЗВИ ШКІЛЬНОГО ПРИЛАДДЯ

Мета: уточнити і розширити уявлення дітей про шкільне при¬ладдя; збагачувати й активізувати лексичний запас учнів; розвивати мовленнєві вміння і навички, творчу уяву, фантазію, комунікативні здібності школярів; виховувати бережливе ставлення до шкіль¬них речей, інтерес до навчання.

Словник: портфель, ранець, пенал, ручка, олівець, зошит, лінійка, книга, підручник, альбом, фарби, пензлик, гумка, клей, ножиці, папір, крейда, дошка.

Обладнання: шкільне приладдя, іграшки, предметні малюнки із зображенням шкільного приладдя, малюнки Незнайка та Пізнайка.

ХІД УРОКУ

I.Організаційний момент

II.Мотивація навчальної діяльності

Учень

Ось і школа, ось і клас,

Він давно чекає нас.

І прийшли ми всі сюди,

Щоб учитись і рости.

Учитель. Ви почали ходити до школи. Як вас тепер назива¬ють? (Школярі, учні)

— Як ви скажете кожен про себе, відповідаючи на запитання «Хто ти»?

Хлопчик. Я — школяр, я — учень.

Дівчинка. Я — школярка, я — учениця.

Учитель. А чому вас називають школярами, учнями?

Учень. Мене називають школярем, тому що я ходжу до школи. Учениця. Мене називають ученицею, адже я прийшла до школи вчитися.

1.Оголошення теми і мети уроку

—Сьогодні на уроці ми вивчатимемо слова — назви предметів, що допоможуть вам у навчанні, які ви щодня носите в портфелі. На¬вчимося правильно вимовляти ці слова, вживати їх у своєму мов¬ленні, виконаємо багато цікавих завдань. А допоможуть нам у цьо¬му Незнайко і Пізнайко.

Демонстрація малюнків із зображенням героїв.

2.Ознайомлення зі словами — назвами шкільного приладдя

—Ось це (показує) ранець, або портфель. (Учні повторюють.) У ньому лежать підручники, зошити, пенал, альбом, фарби, пен¬злик. У пеналі — ручка, олівці, лінійка, гумка.

Усі ці предмети — шкільним приладдям. (Учні повторюють.)

3.Активізація словникового запасу учнів Гра «Так чи ні?»

—Допоможіть Незнайкові! Незнайко запитує...

Учитель показує предмет і запитує:

—Це ручка?

Діти відповідають, стверджують або заперечують:

—Так, це ручка. (Або: «Ні, це не ручка. Це олівець».)

4.Робота над віршем

—Чи вмієте ви складати портфель?

—А ось як це зробив Миколка.

Учитель декламує вірш.

МИКОЛКА-ПЕРШОКЛАСНИК

Перший раз малий Микола Став збиратися до школи.

Олівця поклав у сумку,

Книги, зошит, ручку, гумку,

М’яч, перо, граблі, подушку,

На обід м’яку пампушку,

Два ведмедики, лопату,

Білочку руду хвостату,

Лук і стріли, і рушницю,

Ще й пухкеньку паляницю.

Ще стільця, стола і парту,

Ще й географічну карту,

Трактора, машину, мило.

Вже й надворі звечоріло.

Сів Микола, дума думку —

Чи усе поклав у сумку?

Н. Кир’ян

—Допоможіть Миколці зібрати портфель! Що до школи не слід брати?

—А що лежить у тебе в ранці?

У ч е н ь. У мене в ранці лежить...

5.Фізкультхвилинка

6.Гра «Де чий портфель?»

Учитель. Незнайко і Пізнайко теж зібралися до школи.

На набірному полотні виставлено дві групи предметних малюн¬ків: у першій — тільки шкільні речі, у другій — деякі шкільні ре¬чі, а також іграшки та інші предмети.

—Що лежить у першому портфелі? А в другому?

Діти називають предмети, зображені на малюнках.

—Хто здогадався, де чий портфель? Чому ви так уважаєте?

—Що зайве взяв Незнайко до школи?

7.Гра «Що для чого?»

—Поясніть Незнайкові, для чого потрібна ручка. (Щоб писати)

—Де пишуть ручкою? (Ручкою пишуть у зошиті.)

Аналогічно ставляться питання щодо інших предметів, необхід¬них для навчання.

8.Робота за малюнками Складання речень за поданими схемами

—У кого що?

—Хто що робить?

І (Хлопчик пише. Тарас читає.)

І   (Оленка намалювала півника.)

(Учителька читає казку.)

9.Гра «Приготуйся до уроку» (математики, письма, малювання)

На столі — навчальні речі. Учитель пропонує учням підійти та обрати предмети, що необхідні для певного уроку.

У ч е н ь. До уроку математики я приготую...

10.Робота над скоромовкою-загадкою

Слухання, відгадування, заучування.

Сім братів-королів В королівстві кольорів.

Кожен кольором керує,

В королівстві королює.

11.Складання діалогу

Учитель. Кожному з нас на уроці дуже потрібні навчальні ре¬чі. Тому їх слід берегти і намагатися ніколи не забувати вдома. Але все ж таки можуть статися непередбачувані ситуації:

•у тебе зламався олівець;

•перестала писати ручка;

•поламалася лінійка;

•загубилася гумка тощо.

—Що робити? (Попросити в однокласників, у вчителя.)

—Як правильно це зробити?

—Які слова ви обов’язково використаєте? (Будь ласка, дякую, спасибі, вибач(те))

Колективне складання діалогу.

Робота в парах.

12.Загадки від Пізнайка

Всяк школяр його шанує,

Бо він пише і малює.

Хто ж цей вправний молодець?

Це звичайний... (олівець).

Виводить букви і слова Ота цікава штучка,

В руці виблискує здаля Нова, гарненька... (ручка).

Біла грядка,чорні зернятка.

Посіяла по порядку та й маю загадку.

Хто зернятка знає, той і відгадає.

(Книга та літери в ній, або зошит із записами)

13.Конкурс «Фантазери»

—Складіть власну загадку про будь-які навчальні речі.

Діти визначають предмет, про який хочуть скласти загадку. Роз¬глядають його, виділяють основні ознаки: форма, розмір, колір, ма¬теріал, властивості, призначення; на що або на кого схожий пред-мет. Складають загадку під керівництвом учителя.

14. Робота над віршем «Учителька»

Учитель читає вірш напам’ять.

Запросила я сестричку до стола,

Аркуш білого паперу їй дала,

Посадила я сестричку на стілець,

Показала, як тримати олівець,

А сама, немов учителька, стою І навчаю першокласницю свою.

—Хто був учителькою? А ученицею?

—Що робила вчителька? А що — учениця?

Вірш проговорюється 1-2 рази або заучується напам’ять.

III. Підсумок уроку

—Які предмети є у кожного з вас в портфелі?

—Як їх можна назвати одним словом?

—Для чого вони потрібні?

—Як ви розумієте зміст прислів’я «Дерево сильне корінням, а людина — знанням»?

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (20.12.2013)
Переглядів: 10279 | Рейтинг: 4.0/2
Новорічні гірлянди. З’єднання елементів гірлянди. Виготовлення новорічної гір...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 11
Робота з папером. Іграшки зі смужок. Котик
Повітря та його властивості. Демонстрація властивостей повітря
Знайомтесь — клавіатура
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]