Совеня. Стислий переказ

Урок 10

Совеня

Стислий переказ

Мета: вчити стисло передавати почуте, письмово оформляти переказ; удосконалювати уміння переказувати за планом; розвивати мовлення, збагачувати лексичний словник; розвивати пам'ять, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Матеріали і обладнання: малюнок сови, робочий зошит з розвитку мовлення.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвих уявлень.

На дошці малюнки з перелітними і зимуючими птахами.

1. Бесіда.

Хто зображений на малюнках?

Покажіть і назвіть птахів.

За якою ознакою ми можемо об'єднати цих птахів у дві групи? (В залежності від того, де вони зимують, птахи поділяються на перелітних - тих, що відлітають у вирій, і зимуючих - тих, що зимують у рідному краї.)

Відгадайте загадки. До якої групи відноситься цей птах?

Уночі гуляє, а вдень спочиває,

має круглі очі, бачить серед ночі.

(Сова)

Біле як сніг, чорне як жук,

вертиться як біс і повертає в ліс.

(Сорока)

Вірно людям я служу,

їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників їм здобуваю.

(Дятел)

2.Робота в зошитах.

- До якої групи належать птахи?

- Прочитайте вираз у зошиті, поясніть його значення. Птахи - захисники лісів, садів, парків.

- Яку користь приносить сова?

3. Бесіда.

- Як люди ставляться до птахів?

- Чи доводилось вам рятувати пташок? Як?

- Як ви гадаєте, про кого ми сьогодні будемо писати переказ?

- Так, про птахів. А от про якого саме птаха, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте ребус.

4. Робота в зошиті.

- Розгадайте ребус.

 

- Як називається пташеня сови? (Совеня.)

5. Попрацюйте в парах. Підготуйте розповідь: «Чи доводилось вам рятувати пташок?»

Розкажіть.

III. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

- «Совеня», саме так називається текст, який ми будемо переказувати.

- Сьогодні ми будемо вчитися стисло передавати події, стисло переказувати.

- Як ви гадаєте, для чого треба вміти стисло переказувати?

- Які слова можна пропустити у стислому переказі?

IV. Підготовка до переказу.

1. Робота в зошитах.

Прочитайте речення. Стисло передайте їх зміст.

Дзвінким стукотом по стовбурах дерев проголошує прихід чарівної весни дятел.

Дзвінким стукотом проголошує прихід весни дятел.

або

Прихід весни дятел проголошує стукотом.

Високо піднімаються жайворонки - невеличкі сіренькі пташки - у прозоре блакитне небо і заливаються там чудовим співом.

Високо в небі співають жайворонки.

- Як ви міркували під час скорочення речень?

V. Робота над переказом.

1. Робота в зошиті. Запишіть синоніми до слова «совеня».

Совеня - маленький птах, пташеня, маля, крихітка.

2. Читання тексту вчителем.

Совеня

Неподалік від невеличкого будинку лісника у великому дуплі старої берези було гніздо сови. Під березою у траві Дем'янко і Миколка знайшли пухнасте сіре совеня з пошкодженим крилом. Воно безпорадно тріпотіло одним крильцем і тужливо пищало, бо не могло злетіти.

Діти забрали маленького птаха. Дома вони перев'язали совеняті поранене крильце і посадили пташку в клітку. У клітці вимостили пір'ям м'якеньке кубельце. Дмитрик виніс велику клітку на ґанок. Кожного вечора біля ґанку з'являлась сова й перегукувалася зі своїм малям. Совеня відповідало їй протяжним писком.

Незабаром крильце у пташеняти зажило. Діти віднесли совеня на волю, до рідного гнізда.

3. Бесіда за запитаннями.

- Якими словами в тексті названо совеня? (Пташеня, маленький птах, маля.)

- Де жило совеня?

- Що з ним сталося?

- Хто знайшов пташку?

- Що зробили діти?

- Куди Дмитрик виніс клітку?

- Як ви гадаєте, чому мати-сова перегукувалась із совеням?

- Що діти зробили, коли крильце у совеняти зажило?

4. Робота в зошиті.

- Запишіть за змістом тексту «Совеня» іменники до поданих дієслів:

*було (гніздо)

*знайшли (совеня)

*забрали (птаха)

*перев'язали (крильце)

*виніс (клітку)

*перегукувалася (з малям)

*віднесли (на волю)

5. Стисло перекажіть текст за планом.

План

1. Знахідка в лісі.

2. Допомога совеняті.

3. Перегукування сови з малям.

4. На волі.

Фізкультхвилинка

Час наступає взятись за діло

І повернутись вправо і вліво,

Двічі наліво, двічі направо,

Будемо мати ми гарну поставу.

6. Друге читання тексту вчителем.

7. Самостійна робота.

Запис стислого переказу.

Орієнтовний стислий переказ

Совеня

Неподалік від будинку лісника у дуплі старої берези було гніздо сови. Під березою Дем'янко і Миколка знайшли совеня з пошкодженим крилом.

Діти забрали пташеня додому, перев'язали поранене крильце і посадили в клітку. Дмитрик виніс клітку на ґанок. Кожного вечора з'являлась сова і перегукувалась зі своїм малям.

Незабаром крильце у пташеняти зажило, і діти віднесли його до лісу.

8. Зачитування 2 — 3 учнями переказу, його обговорення, виправлення помилок.

Фізкультхвилинка для очей

Совенята

Сплять маленькі совенята.

Раз! - розкрили оченята.

Подивилися навколо,

Потім вгору і додолу.

Оченята - блим, блим, блим!

Відпочити треба їм!

Вправо, вліво оченята

Повертали совенята.

 Совенята будуть спати,

А ми будемо писати.

(В.Бутрім)

IV. Підсумок уроку.

- Які словосполучення головніші при стислому переказі: прикметники з іменниками чи дієслова з іменниками?

V. Домашнє завдання.

- Підготувати усний стислий переказ оповідання з улюбленого дитячого журналу

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 12292 | Рейтинг: 5.0/1
Об’ємні вироби з природного матеріалу. Виготовлення із природних форм фігурок...
Київ — столиця України
Слова, слова... Удосконалення тексту із часто повторюваними словами
Об’ємні вироби з паперу. Виготовлення ялинкових прикрас. Новорічна гірлянда
Тварини «живого куточка», хатні улюбленці
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]