Чинники природи, що сприяють збереженню здоров’я

УРОКИ 8-9

Тема. Чинники природи, що сприяють збереженню здоров’я

Мета: ознайомити учнів з чинниками природи, що сприяють збереженню здоров’я людини; формувати вміння використовувати природно-кліматичні фактори для загартовування організму; вчити називати екологічні особливості своєї місцевості; виховувати бережливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

1. Проблемне запитання

Учитель. Людина — частина природи. Чи впливає природа на людину? Доведіть.

2. Робота за підручником (С. 24-26)

Читання тексту на с. 24.

— Назвіть природні чинники.

— Чи можуть сонце, повітря і вода бути шкідливими?

— Що випромінює сонце?

— Що утворюється у людському організмі під дією сонячних променів?

— Який вітамін сприяє росту і розвитку дітей, захисту від інфекцій?

— Чому сонячні промені — засіб загартування?

— Які правила слід пам’ятати, щоб зміцнити здоров’я за допомогою сонячних променів?

— Чому з 11 години дня до 17 години не слід перебувати під прямими сонячними променями?

— Чому влітку потрібно закривати голову хусткою чи капелюхом?

— Розгляньте малюнки вгорі. Складіть за ними речення.

— Чому повітря — важливий природний чинник здоров’я?

— Чому під час дихання до організму можуть потрапляти шкідливі речовини?

— Що забруднює повітря?

— Чим шкідливий тютюновий дим?

Робота в групах

Укласти розповідь для молодших брата, сестри, друзів про шкідливий вплив тютюнового диму на здоров’я.

— Розгляньте верхні малюнки. Укладіть за ними речення.

— Які процедури називаються повітряними ваннами?

— Які правила слід пам’ятати, щоб зміцнювати здоров’я за допомогою повітря?

Розгляньте нижні малюнки на с. 25. Укладіть відповідні речення.

— Чому влітку вікна у квартирі мають бути відчинені?

— Чому узимку слід регулярно провітрювати кімнату?

— Чому спати бажано при відкритій кватирці?

— Чому прибирання квартири має бути вологим?

— Чому класну кімнату на перерві слід обов’язково провітрювати?

— Чому до школи не слід приносити балончики і флакони з леткими речовинами?

— Чому під час роботи з фарбами і лаками слід користуватися спеціальними респіраторами?

— Без якої речовини людина не може обходитися у щоденному житті?

— Розгляньте малюнки на с. 26. Де в природі ми бачимо воду? Складіть відповідні речення.

— Для чого людині потрібна вода?

— Скільки води людина вживає щодня?

— Чому, якщо довго не пити, це шкодить здоров’ю?

— Якою водою слід користуватися?

— Чому часом рекомендують пити кип’ячену воду?

— Розгляньте верхні малюнки. Чому воду, яку доводиться брати з водойми під час туристичного походу чи відпочинку в лісі, треба обов’язково кип’ятити?

— Для чого ще людина використовує воду?

— Розгляньте нижні малюнки. Яка користь від обтирання, обливання, купання?

— Коли слід робити обтирання?

— Як робити обтирання?

— Яка повинна бути температура повітря?

— Яка повинна бути температура води?

3. Фізкультхвилинка

МАШИНИ

Ми тепер вже анітрішки Не будем ходити пішки.

До машини підійдем І машину заведем. (Ходьба.)

Зробимо машинні вправи —

Їдем на колесах правих.

(Стрибки на правій нозі)

Не втомились ще, машини?

Їдем на колесах лівих. (Стрибки на лівій нозі.) Зараз дружно загули

Всі машини «Жигулі». (Обертання рук.)

А тепер загальмували,

Відпочити на мить стали. (Руки на пояс.)

В нас колеса накрутились,

Наїздились, натомились.

Тож дамо їм відпочити І походим пішки, діти. (Ходьба.)

Йдем на п’ятках, на носках,

Політаєм, наче птах. (Повільні помахи руками.) Ви вже, друзі, відпочили?

До роботи тихо сіли. (Сідають за парти.)

(В. Чабан)

4. Продовження роботи за підручником

— Розгляньте верхні малюнки на с. 28.

— Коли можна починати обливання?

— Якою повинна бути температура води для обливання?

— Розгляньте нижні малюнки на с. 28.

— Чому літні купання — найприємніший вид загартовування водою?

— Якою повинна бути вода для перших літніх купань?

— Якою має бути тривалість першого купання?

— Розгляньте малюнки на с. 29.

— Де можна ходити босоніж?

— Які правила загартовування слід пам’ятати?

— Чому тривалість загартувальних процедур має збільшуватися поступово?

— Чому загартувальні процедури слід робити систематично?

— Чому обов’язкове використання всіх природних чинників?

— Як можна використати природні чинники для зміцнення здоров’я?

— Розгляньте малюнки на с. 30. На якому з них ви впізнали свою батьківщину? Складіть речення за малюнками.

— Розкажіть про природу своєї батьківщини, про її екологічні особливості.

— Які зони екологічного лиха в Україні вам відомі?

— Які небезпечні підприємства є у нашій місцевості?

— Чим вони небезпечні?

— Розгляньте малюнки на с. 31. Укладіть за ними речення.

— Які корисні для здоров’я лікарські рослини ростуть в Україні?

— Які рослини, що допомагають боротися із хвороботворними мікроорганізмами, вирощують на кожному городі?

— Які рослини, що збагачують організм дітей і дорослих вітамінами і мінеральними речовинами, вирощують у садах?

5. Фізкультхвилинка

Горобцям не до науки,

Ох, давно вже терплять муки.

Затекли і ніжки, й крила.

Горобчиха зве до діла:

— Ану, славні малюки,

Стали струнко, мов грибки,

Крила вгору піднімайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть,

Навкруг себе оберніться,

Швидше, швидше, не лініться.

Стане легко й добре враз,

Відпочинете гаразд.

(Л. Лук’янець)

6. Робота в зошиті (С. 15-17)

1)№ 1. Вивчення вірша.

Не буває тих людей, що не хворіють,

Є такі, що про здоров’я не радіють,

Бо не тільки ліки нам допомагають,

А й також природні сили надихають.

Як дружитимеш із сонцем і водою,

То навік не будеш знатися з бідою.

(О. Чеботарьов)

2) № 2. Розгадайте кросворд «Жива сила».

По вертикалі:

1. Куди ступиш — всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

По горизонталі:

2. Що це за диво — небесне світило? Воно день божий починає, Життєдайну силу на землю посилає.

(Сонце)

3. Що таке: пливе і ллється,

Часом на камінь дереться,

Як немає — все всихає,

Звір і птаха помирає. (Вода)

3) № 3. Поясніть прислів’я.

• З курми лягай — з півнями вставай.

• Здорові діти — щасливі батьки.

• Чиста вода — для хвороби біда.

• Держи голову в холоді, ноги у теплі — проживеш довгий вік на землі.

4) № 5. Практична робота.

Розгляньте малюнки. Розкажіть про правила загартовування.

5)№ 1. Вивчення вірша.

Дихай чистим повітрям,

Пий кришталеву воду,

Люби свою Батьківщину,

Охороняй природу!

(О. Чеботарьов)

6) № 3. Відгадайте загадки, з’єднайте їх з відгадками.

— Яке дерево є символом сили і могутності?

• Гарне дерево, міцне,

Листя різьблене, рясне,

А на гілочках крислатих Буде жолудів багато. (Дуб)

— Яке дерево є символом миру і спокою?

• Весною росте, літом цвіте,

Восени осипається,

Зимою відсипається,

А квіти, як медок.

Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)

7) № 4. Напишіть, які місця у природі сприяють відновленню і зміцненню здоров’я.

Ті, що зустрічаються у вашій місцевості, позначте зеленим кружечком.

8) № 5. Розгляньте малюнки-піктограми. Підпишіть правила поведінки у природі. Намалюйте власні знаки.

9) № 6. Поясніть прислів’я.

• Землю гріх ображати, бо вона наша мати.

• Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.

10) № 8. Практична робота.

Вивчення вірша.

Всю силу, що у неї є,

Земля нам щедро віддає:

Помідори, огірки І салат, і буряки...

Овочів багато є,

Що назвеш — усе твоє.

(О. Чеботарьов)

— Напишіть, які рослини вирощують на городах і в садах вашого краю.

— Розкажіть, якими цілющими властивостями багаті рослини.

7. Підсумок уроку

— Які чинники природи сприяють збереженню здоров’я?

— Які способи застереження родини від впливу тютюнового диму вам відомі?

— Як слід зберігати балончики і флакони з леткими речовинами?

— Які способи захисту родини від летких речовин ви запам’ятали?

— Яку воду слід пити під час туристичного походу або на відпочинку в лісі?

— Як ви загартовуєтесь?

— Які поради щодо загартовування за допомогою сонця, води, повітря і ходіння босоніж ви запам’ятали?

— Як ви загартовуєтесь повітрям?

— Чи робите ви ранкову зарядку у провітреній кімнаті?

— Чи гуляєте ви по дорозі до школи і на перерві на свіжому повітрі?

— Чи провітрюєте клас?

— Чи спите у провітреній кімнаті?

— Чи гуляєте у вихідні дні?

— Чи ходите разом з батьками на екскурсії, у туристичні походи?

— Як ви загартовуєтесь водою?

— Чи вмиваєтесь та обтираєтесь водою вранці?

— Чи робите ванни для ніг або обливання ніг увечері?

— Якими є екологічні особливості природи вашої малої батьківщини?

— Які місця у природі сприяють відновленню здоров’я?

Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 2129 | Рейтинг: 0.0/0
В гостях у Ганнусі
Колір як засіб створення образу. Практична робота «В гостях у казкового персо...
Бережливе ставлення до природи
Запитання до природи. Чи розуміються тварини між собою?
Пошиття виробів з тканини. Шви «уперед голку», «через край»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]