Є мова - є народ

Урок 2. Є мова - є народ

Матеріал до уроку: «Наша мова» (за А. Коваль).

Мета: удосконалювати навички читання, навчати та озаглавлювати частини; стисло переказувати прочитане; ознайомити із значенням терміна «науково-популярне оповідання».

Обладнання: складова таблиця.

ХІД УРОКУ

I. Мовно-фонематична розминка

— Послухайте ланцюжки слів.

Визначте зайве слово у кожному ланцюжку. Поясніть свій вибір. Письмо, писати, писар, папір.

Крейда, олівець, ручка, зошит.

— До «зайвих» слів доберіть слова-назви ознак: папір (який?) ...

II. Вправи на розвиток навичок читання

1. Робота зі складовою таблицею.

при вдо язк цтв фіні зба вчагре

ажк кто пра сто учкгно сині вже

гши кла чат зич азббли змівча

2. Розчитування.

Як довго ждали ми своєї волі слова. І ось вона співа, бринить,

Чарує, тішить і п’янить.

Як довго ждали ми... уклін Чолом народу,

 Що рідну мову нам зберіг,

Зберіг в таку страшну негоду,

 Коли він сам стоять не міг.

III. Бесіда

— Упродовж багатьох років, якщо не тисячоліть, слово — рідне, українське — живило душу, вчило бути чесним, сміливим, любити свій рідний край, свою мову, як рідну неньку.

Ми з вами одержали у спадок сучасну українську літературну мову, багату, розвинену, гнучку.

Нею можна висловлювати все: від найскладніших і найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів і оповідань.

Віками народ плекав цю мову й витворив її — одну з найбагатших мов слов’янства.

300 тисяч пісень склала Україна цією мовою, явивши світові шедеври незрівнянної краси. Україна подарувала людству геніальних поетів, і зажило українське слово, діставши шани й визнання серед народів близьких і далеких.

Сьогодні ми з вами маємо нагоду дослідити шлях розвитку рідної мови.

I в цьому нам допоможе науково-популярне оповідання «Наша мова».

(Пояснити дітям, що таке науково-популярне оповідання:

— Оповідання, в яких йдеться про правдиві події та явища, що встановлені наукою, належать до науково-популярної літератури.)

IV. Робота над твором

1. Учні вголос ланцюжком читають по одному абзацу, відзначають маловідомі слова:

безпосередньо — прямо;

геніальний — тут неперевершений.

(Така робота проводиться над кожною частиною оповідання.)

2. Відтворення змісту прочитаного І частини з елементами вибіркового читання.

— Що звучить навколо нас?

— Якою стане земля без мови?

— Яке геніальне відкриття зробили люди?

— Про що ви дізналися з цієї частини оповідання?

3. Відтворення змісту прочитаного другої частини.

— Як допомагала мова людям?

— Якою була мова первісних людей?

— Чому мова первісних людей була бідною?

4. Відтворення змісту прочитаного ІІІ частини.

— Яка подія сталася?

— Що полегшало навчання?

 5.Відтворення змісту IV частини оповідання.

— Хто поклав початок письму?

— За яким зразком була зроблена слов’янська азбука?

— Хто доклав рук і розуму до того, щоб наша мова стала науковою, милозвучною, найкращою у цілому світі?

— Що потрібно зробити для того, щоб зібрати дорогоцінний скарб рідної мови?

V. Добір заголовків до частин тексту

VI. Висновки

— Що нового ви відкрили для себе у прочитаному тексті?

— Які поради автора потрібно запам’ятати?

VII. Підсумок уроку



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 1759 | Рейтинг: 0.0/0
А. Коваль «Слова розповідають». Л. Компанієць «Ковалівна». Олена Пчілка «Жура...
А. М'ястківський «Неня». Д. Білоус «Звертання»
Плетіння. Спосіб плетіння «косичкою». Створення виробів з плетіння
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Екскурсія. Ознайомлення з об'єктами неживої та живої природи
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]