Посади своє дерево. Складання розповіді за малюнком і опорними словами

Урок 15

Тема: Посади своє дерево. Складання розповіді за малюнком і опорними словами

Мета: вчити дітей складати розповідь за малюнком і опорними совами; розвивати спостережливість, вміння будувати зв’язні висловлювання; викликати бажання в дітей робити добрі справи; виховуватилюбов і бережливе ставлення до природи.

Обладнання: дерево, листочки, малюнки дерев, конверти із завданнями.

Хід Уроку

1. Організація класу до уроку. Мотивація навчальної діяльності

1.1. Загадка

Влітку в шубі, а взимку голе. ( Дерево)

(Вивішую малюнок голого дерева.)

- Чомусь дуже сумне наше деревце. Щоб воно розвеселилось, нам потрібно його «підживити» - виконати певні завдання. Якщо ми будемо успішно справлятись з ними, на дереві з’являтимуться листочки, квіти.

2. Оголошення теми і завдань уроку

- Тема сьогоднішнього уроку «Посади своє дерево». Ми будемо вчитися складати розповідь за малюнком.

3. Опрацювання нового матеріалу

3.1. Бесіда за малюнком

- Розгляньте уважно малюнок.

- Яку пору рокуна ньому зображено? (На малюнку зображено весну).

- Де відбувається подія? (Подія відбувається біля хати).

- Що робить дідусь? (Дідусь саджає деревце).

- Хто йому допомагає? (Йому допомагають діти).

- Що зробив дідусь? (Дідусь викопав ямку).

- Що зробив Петрик? (Петрик поклав у ямку саджанець).

- Що зробила Оленка? (Оленка полила деревце).

3.2. Добір опорних слів до тексту

- Давайте складемо словничок для розповіді за малюнком.

(Вирішив посадити яблуньку, йому допомагали, викопав ямку, поклав саджанець, присипав землею, полила водою, через тиждень, зазеленіло.)

3.3. Складання розповіді усно. (2 – 3 учні)

(Гілочка вкривається листочками.)

3.4. Вибір заголовка. (Скільки вдалих заголовків, стільки листочків)

3.5. Підготовка до письма

- З яких частин складається текст?

- Як пишуться частини тексту?

- Як позначається початок речення?

- Як ви напишете імена дітей?

3.6. Повторне складання розповіді. ( 1 учень.)

3.7. Запис розповіді у зошити

(Дідусь вирішив посадити біля хати яблуньку. Діти йому допомагали. Дід викопав яму.Петрик поклав у неї саджанець і присипав землею. А Оленка полила водою.

 Через тиждень деревце зазеленіло.)

3.8. Перевірка виконаного завдання. (На гілочці з’являються листочки.)

Фізкультхвилинка

Ми берізки і кленці.

В нас тоненькі стовбурці. (Встати)

Ми в стрункі стаєм рядки,

Розправляєм гілочки.

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь.

Хилять свіжі вітерці

Вліво – вправо стовбурці.

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед – назад.

3.9. Відгадування загадки

Дівчина голову над річкою схилила,

Шовкову косу у воді намочила.

В косах пташки співають,

Ранкове сонечко вітають.

3.10. Розповіді учнів

1 учень

Верба – символ нашого народу. На нашій планеті росте близько 500 видів верб, у нас на Україні – 30. Зацвіла верба, - кажуть у народі, - це прийшла весна.

2 учень

Верба росте у парках, скверах, понад дорогами, ставками, річками. Її садять на полях, щоб не руйнувалися від дощів і вітрів, а річкам верби не дають висихати і міліти.

3 учень

Плели з верболозу народні майстри меблі, кошики, хлібниці, огорожі, постоли.

4 учень

Живе у народі свято «Вербна неділя». Вербову гілочку освячували у церкві, а потім втикали у землю, щоб росла. Їй приписувалась особлива сила. Під час граду вербову гілочку викидали з хати на подвір’я з певністю, що град припиниться. Освяченою вербовою гілочкою вперше виганяли худобу на пасовисько.

(Після розповіді кожного учня зеленіє гілочка.)

3.11. Робота в парах

З’єднати частини прислів’їв.

Без верби і калини… це прийшла весна.

Зацвіла верба -… там житиме ріка.

Де росте верба,… а багатим, як земля.

Будь високим, як верба,нема України.

(Гілочка вкривається листочками.)

 3.12. Бесіда.

- Яке значення для людини і природи мають дерева?

Слово вчителя

Дерева очищують повітря від шкідливих газів, пилу, сажі, бактерій, мікроорганізмів… Вони вбираютьвуглекислий газ, а виділяють кисень.

  З деревини виготовляють меблі, її широко використовують у будівництві.

Багато дерев мають цілющі властивості. Липовий чай - чудовий засіб проти застуди. Відвар кори дуба допомагає при запаленні ясен, ангінах. В медицині широко використовують березові бруньки…

  А скільки фруктів дають нам плодові дерева! Всієї користі від дереві не перелічиш.

  Бездумна вирубка дерев обертається для людей справжнісіньким лихом. Ми з вами були свідками великої повені, яка пройшла західними областями України.

- Хто з вас допомагав садити дерево? Яке саме?

3.13. Заучування вірша напам’ять

   Той, хто любить паростки кленові,

  Хто діброви молоді ростить,

   Сам достоїнлюдської любові,

   Бо живе й працює для століть…

(М. Рильський)

4. Підсумок уроку

- Ви добре працювали, «полили наше деревце і воно ожило, зазеленіло».

- Народна мудрість каже: «Хто збудував дім, посадив дерево, виховав дитину, тойгідно прожив життя»

Робіть добрі справи, хай життя ваше буде красивим, як квітучий сад.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 7246 | Рейтинг: 5.0/1
Що потрібно знати про природу
Комбінована аплікація
Чорне та Азовське моря. Значення морів
Казка «Сильніше за силу». Прислів'я. Підсумок з теми
Урок малювання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]