Причини виникнення пожеж, аварій. Небезпечні речовини (отруйні, горючі, легкозаймисті)

УРОК 17-19

Тема: Причини виникнення пожеж, аварій. Небезпечні речовини (отруйні, горючі, легкозаймисті)

Мета: розповісти дітям про небезпечні ситуації, які можуть виникнути у квартирі, про правила поведінки в екстремальних ситуаціях (пожежа, витік газу, порушення водопостачання); вчити порядку дій повідомлення відповідним службам (101, 102, 103, 104) про небезпеку; спонукати учнів до виконання правил протипожежної безпеки; виховувати обережність.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакати «Дітям про вогонь», «Поведінка під час виникнення пожеж».

Хід Уроку

1. Відгадування загадки

Доки батько народився,

Син по світу находився. (Вогонь і дим)

Учитель. Всі ви знаєте, що таке вогонь, але не всі замислюєтесь, від чого виникає пожежа.

Одна з причин пожеж — це електроприлад, що загорівся.

2. Робота за підручником (С. 50-53)

1) Читання тексту.

— Що слід робити, якщо загорівся електроприлад?

— Розгляньте малюнки на с. 51. Хто чинить правильно, а хто —

ні?

Дайте дітям поради.

2) Відгадування загадки про газову плиту.

— Від чого може вибухнути газ?

— Яку ще небезпеку становить побутовий газ?

— Які правила користування газовою плитою ви вивчили?

— Які правила ви завжди виконуєте?

3) Читання вірша Людмили Коваль «Обережно з газом!»

— Чого мама навчає доньку?

— Які застороги говорить мама?

— Доповніть їх.

4) Читання тексту.

— Що треба робити, якщо відчули запах газу?

— Назвіть правила користування газовими приладами.

— Розгляньте малюнки. Хто вчиняє правильно, а хто — ні? Поясніть.

3.  Робота в зошиті (С. 32)

1) № 1. Розгляньте малюнки. Обведіть червоним олівцем небезпечні місця.

2) № 2. Розгляньте малюнки. Розкажіть, що необхідно робити в першу чергу, якщо у квартирі відчутний запах газу.

3)  № 3. Відгадайте загадку.

Якщо пахне газ у квартирі,

Телефонуй: один-нуль-чотири.

А як виник вогонь і дим,

Телефонуй: ...

4.  Фізкультхвилинка

КАРУСЕЛІ

Каруселі, каруселі,

В поїзд сіли ми веселі.(Промовляють: «Чу-чу-чу».)

Каруселі, каруселі,

В автобус сіли ми веселі. (Д-р-р-р — імітують рухи водія.)

Каруселі, каруселі,

В літак сіли ми веселі.(Д-д-д-р-р-р — заводять двигуни,

руками показують крила літака, «літають» по класу.)

5. Робота за підручником (С. 58)

Учитель. Пожежу можуть спричинити пожежонебезпечні речовини і матеріали.

Читання тексту.

— Які речовини, що можуть стати причиною лиха, використовують у побуті?

— Чому вони можуть стати причиною лиха?

— Від чого вони загоряються?

— Чи можна їх загасити?

— Що зазвичай написано на етикетках таких речовин?

— Які правила ви запам’ятали?

— Розгляньте малюнки. Які правила порушено? Складіть речення про це.

6. Робота в зошиті (С. 36)

1)№ 1. Розгляньте малюнки. Ці речовини — небезпечні (отруйні, горючі, легкозаймисті)! Назвіть правила поводження з ними.

2)№ 2. Розгляньте малюнки. Як потрібно користуватися цими предметами? Біля кожної групи предметів запишіть у кружечках відповідні букви.

 (А) Приймати лише з дозволу дорослих за призначенням лікаря. (Б) Оберігати від вогню.

(В) Користуватися обережно, щоб не розбити.

(Г) Не чіпати, не відкривати, не нюхати, не користуватися.

3)  С. 37 № 3.

— Це вітаміни і ліки. Чи можна вживати багато вітамінів щодня? Коли приймають ліки?

4)№ 4. Розгляньте малюнки. Обведіть червоним олівцем помилки, яких припускаються звірі. Складіть речення-поради.

7. Робота за підручником (С. 59-60)

Читання тексту.

Учитель. Ви знаєте, що вода необхідна і корисна для всього живого... Проте вона може стати небезпечною.

— Коли буває грізною вода у твоїй квартирі і біля будинку?

— Розгляньте малюнки. Складіть речення за ними. Що сталося?

— А з вами таке траплялося?

— Розкажіть, що робили дорослі.

— Як ви їм допомагали?

— Розкажіть, що необхідно робити, щоб удома не було «повені»?

8. Фізкультхвилинка

МАЯТНИК

Зупиняємо Урок. (Встали. Розвели руки в сторони.)

Робимо зарядку. (Потім зігнули руки в ліктях,

 приставили до плечей, розігнули.)

Руки вгору, руки вниз,(Руки вгору, вниз.)

Все в нас по порядку.

Руки в боки — нахиляйся,  (Руки в боки — нахилилися в сторони.)

Наче маятник, хитайся.

9. Робота в зошиті (С. 38)

1)№ 1. Розгляньте малюнки. Розкажіть, що необхідно робити, якщо прорвало водопровідну трубу.

2) № 2. Розгляньте малюнки. Складіть за ними речення. Яка небезпека підстерігає цих дітей?

Дайте їм поради.

10.  Робота за підручником (С. 78-79)

Учитель. Вогонь — давній друг людини. Але вогонь стає грізним ворогом, коли спалахує пожежа.

Читання тексту.

— Від чого гинуть люди під час пожежі?

— Розгляньте малюнки. Поміркуйте, чому може статися пожежа. Дайте поради дітям і дорослим.

— Розгляньте предметні малюнки. Назвіть побутові предмети, зображені на них.

— Чим батьки дозволяють вам користуватися самостійно?

— Чим не дозволяють користуватися? Чому?

Висновок. Запам’ятай! Найчастіше пожежі виникають через пустощі дітей з вогнем!

— Коли може статися пожежа?

— Що робити, якщо раптом у твоїй домівці спалахне полум’я?

— Як боронитися від вогню?

Розгляньте малюнки ще раз. Зробіть підписи-правила під ними.

— А тепер розгляньте малюнки на с. 80. Що робити, якщо на тобі загорівся одяг?

Розкажіть за малюнками, хто з дітей чинить правильно, а хто — ні. Дайте дітям поради.

— Складіть вдома з батьками розповідь «Добрий і злий сірничок».

11. Робота в зошиті (С. 30-31)

1)№ 1. Розгляньте малюнки. Розкажіть, як необхідно діяти під час пожежі.

Кружечок біля малюнків, на яких діти припускаються помилок, зафарбуйте червоним олівцем. Дайте дітям поради.

2) № 2. Відгадайте загадку.

Жувати — не жую,

А все поїдаю,

Все тільки їм,

А з голоду помираю. (Вогонь)

3) № 3. Розгляньте малюнок. Знайдіть і розфарбуйте всі предмети, які не горять.

4) № 4. Тест.

Оберіть правильну відповідь.

• Щоб запобігти отруєнню чадним газом під час пожежі, потрібно:

 а) відчинити вікна, двері та провітрити приміщення;

 б) закрити рот, ніс серветкою чи рушником і вийти з приміщення;

 в) зателефонувати «101»;

 г) вискочити на балкон і покликати дорослих.

• Якщо будинок охоплений полум’ям, потрібно:

 а) покликати дорослих;

 б) самостійно почати гасити пожежу;

 в) покинути квартиру;

 г) зателефонувати «101» і чекати пожежників.

12.  Підсумок Уроку

— Розкажіть, які отруйні та легкозаймисті речовини, що використовуються у побуті, вам відомі.

— Як уникнути «повені» вдома?

— Чому дітям не можна гратися сірниками й запальничками?

— Як необхідно діяти під час пожежі?



Джерело: noindex
Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2618 | Рейтинг: 0.0/0
Бджілка мала, та й та працює
Чим розпізнаємо запах і смак
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 20
Право дитини на здоров'я. Як звертатися за порадою та по допомогу у разі ...
Уявлення про симетричну форму. Практична робота «Світ комах»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]