Розв'язування задач, що містять знаходження невідомого компонента. Самостійна робота

Урок 119

Тема: Розв'язування задач, що містять знаходження невідомого компонента. Самостійна робота

Мета: закріпити вміння розв'язувати завдання на застосування табличного ділення на 9; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі на дві дії, обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, вміння працювати самостійно; прищеплювати інтерес до точних наук.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Контроль, корекція і закріплення знань

 1 Усна лічба

1)Математична «доріжка».

— Відремонтуйте «доріжку», закрийте «ямки».

: 9

2) Робота в парах. Гра «Знайди прикладу пару».

Учні по черзі задають приклад на знання табличного множення і ділення. Потрібно скласти відповідний приклад, але з іншим знаком. Наприклад, заданий приклад на множення 9 ■ 8 = 72, відповідна пара — 72 : 9 = 8 або 72 : 8 = 9.

3) Знаходження невідомих компонентів множення за таблицею.

Множник 9 8 87

Множник 8 9 8 46

Добуток24 48 49

— Як знайти невідомий множник?

4) Віршовані задачі.

— Відповідай швидко!

27456381

1 М М М 1

2468

• Скільки ніг у трьох жуків? (18)

• А очей в семи вовків? (14)

• У трьох трикутниках — кутів? (9)

• Лап у чотирьох вовків? (16)

• Ніжок у 8 курчат? (16)

• Вушок в 9 зайчат? (18)

• Ріжок у 5 корів? (10)

• Скільки ніг у 2 бобрів? (8)

• Днів у тижнях чотирьох? (28)

• Пальців на руках шістьох? (30)

• Крил у 9 синиць? (18)

• Вушок у сімох лисиць? (14)

• В десятьох собачок лап? (40)

• Хвостиків у сотні жаб? (0)

 2 Складання і розв'язування виразів

 • Суму чисел 29 і 34 зменшити в 9 разів.

 • Різницю чисел 100 і 36 зменшити на частку чисел 18 і 2.

 • Добуток чисел 4 і 7 збільшити на суму чисел 36 і 14.

 • Частку чисел 56 і 7 зменшити в 4 рази.

 • З ряду чисел 12; 15; 18; 21; 24; 27; 28; 30; 32; 36 випишіть ті, що одночасно діляться на 2 і на 3.

(Слід звернути увагу учнів, що вийшли числа, що діляться на 6.)

 3 Відповіді на запитання

— У скільки разів 64 більше, ніж 8?

— У скільки разів 9 менше, ніж 72?

— На скільки 36 більше, ніж 6?

— На скільки 6 менше, ніж 36?

— У скільки разів 36 більше, ніж 9?

— У скільки разів 9 менше, ніж 72?

— На скільки 36 більше, ніж 9? На скільки 9 менше, ніж 72?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми вдосконалюватимемо вміння застосовувати знання таблиць множення і ділення, навички обчислень; перевіримо готовність до контрольної роботи.

IV. Розвиток математичних знань

 1 Розв'язування прикладів

1) Поясніть, чому в усіх трьох прикладах вийшла одна і та сама відповідь. Яка?

48 - 18 - 15 =48-(18+ 15) =(48 - 18)- 15 =

Висновок: у прикладі 2 можна не обчислювати суму в дужках, а відняти кожен доданок цієї суми від 48, як у прикладах 1 або 3.

2) 54 : 9 ■ 7 = 81: 9 - 72 : 8 = 42+ 56 : (14 - 6) =

6 ■ 6 : 4 =64: 8 + 48 : 6 = 83- (11 - 2) ■ 7 =

56 : 7 ■ 8 =49 : 7 - 35 : 5 = 74- (36 + 45) : 9 =

3) Задача.

Периметр прямокутника дорівнює 24 см. накресліть квадрат з таким самим периметром. Яка довжина сторони квадрата? Фізкультхвилинка

3 Самостійна робота «Бліцконтроль»

1 варіант

1) Позначте правильний варіант значення виразу 56 : 7 + 1. а) 9;б) 6;в)7.

2) Розв’яжи приклад, у якому невідоме ділене. а) 64 : □ = 8; б) □ ■ 8 = 64;в) □ : 8 = 8.

X = □X = □X= □

3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення? Підкресли.

6; 12; 18; 20; 23; 30.

4) При якому значенні а рівність а ■ 8 = 48 буде правильною? а) 6;б) 5;в)7.

 5) Знайди вираз, значення якого більше, ніж 25. а) 83 - 9 ■ 4; б) 7 ■ 5 - 15; в) 5 ■ 9 - 23.

6) Порівняй.

42 : 6 □ 48 : 8.

а) <;б) >;в)=.

7) З гаража виїхало 12 автомобілів, а залишилося — у 2 рази менше, ніж виїхало. Скільки автомобілів було у гаражі?

а) 12 + 12 : 2 =;б)12 - 12 : 2 =

8) Батькові 40 років, а син у 5 разів молодше. Скільки років синові?

а) 3;б) 8;в)35.

9) Маса відра снігу 4 кг, а відра солі — у 7 разів більше. На скільки кілограмів важче відро солі, ніж відро снігу?

а) 4 ■ 7 - 4;б) 4 ■ 7 + 4.

2 варіант

1) Познач правильний варіант значення виразу 63 : 7 + 2. а) 10; б) 11;в)7.

2) Розв’яжи приклад, у якому невідомий дільник.

а)64 : □ = 8; б) □ ■ 8 = 64;в) □ : 8 = 8.

X = □X = □X= □

3) Яке з чисел не є результатом таблиці множення? Підкресли.

8; 16; 20; 39; 42; 54.

 4) При якому значенні а рівність а ■ 8 = 64 буде правильною? а) 8;б)7; в) 9.

 5) Знайди вираз, значення якого більше, ніж 25. а) 24 : 8 + 48;б)54 - 9 - 4; в) 32 : 8 - 5.

 6) Порівняй.

56 : 8 □ 54 : 6

а) <; б)>;в) =.

 7) З гаража виїхало 12 автомобілів, а залишилося — у 2 рази менше, ніж виїхало. На скільки автомобілів більше виїхало, ніж залишилося?

а) 12 + 12 : 2 =;б) 12 - 12 : 2 =.

 8) Маса гусака 6кг, а індик — у 2 рази важче. Яка маса індика?

а) 4; б)8; в) 12.

 9) До магазину привезли 81 кг яблук у 9 однакових ящиках. До обіду продали 5 ящиків. Скільки кілограм яблук продали до обіду?

а)14;б)45; в) 86.

Завдання 1-6 оцінюються 1 балом; завдання 7-9 — 2 балами. 4 Самоперевірка

V. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Яке завдання на сьогоднішньому уроці виявилося для вас складним?

Категорія: Математика | Додав: SYLER (07.01.2014)
Переглядів: 1861 | Рейтинг: 0.0/0
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16
О. Буцень «На вулиці». В. Струтинський «Сідайте, будь ласка»
М. Сингаївський «Що воно за диво?». П. Мовчан «Сіяв шпак». А. Григорук «Переп...
Казка «Сильніше за силу». Прислів'я. Підсумок з теми
Дива природи. Редагування текстів
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]