«Приховала». О. Орач «Вчуся у мами». П. Осадчук «Я навчаюся у тата». «Наш Андрійко вищий Гната...». В. Багірова «Бабця спить»

УРОК 35

Золото і срібло не старіють,

батько й мати ціни не мають.

Тема. «Приховала» (з народного). О. Орач «Вчуся у мами». П. Осадчук «Я навчаюся у тата». «Наш Андрійко вищий Гната...» (скоромовка). В. Багірова «Бабця спить»

Мета: вчити виразно читати віршові твори, збагачувати словниковий запас, викликати бажання вчитися у своїх батьків, виховувати почуття поваги до всіх членів сім'ї.

Обладнання: сигнальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Завдання учням.

1) Відгадування загадки.

Цифра ця усім говорить,

Скільки днів до тижня входить.

А як поряд стане «Я»,

Це вже вийде в нас... (Сім'я).

Завдання. Назвати слово сім'я по звуках.

2. Розвиток зв'язного мовлення.

Продовжити речення «Моя сім'я складається з...»

(Розповідь дітей із демонструванням фотографій членів сім'ї).

II. Мотивація навчальної діяльності

Мовно-логічне завдання.

Прочитати прислів'я, подумки вставляючи пропущені букви.

В. . . Є К...ПИШ, ЛИШ... Т...Т... Й М...М... — ні.

Д...т...на пл...че, а м...т...рі б..ляч....

3..л...то і ср...ло не ст...рі...ть, а б...тько й

М...ТИ Ц...НИ не м...ють.

У ч и т е л ь . Як ви розумієте прислів'я? Прочитайте ті, які стосуються обох батьків.

Сьогодні на уроці ми читатимемо вірш про сім'ю, маму та тата. І ці твори допоможуть вам ще краще зрозуміти зміст цих прислів'їв.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

Опрацювання вірша Д. Павличка «Мамина рука».

1) Бесіда.

— Заплющте очі. Пригадайте свою маму, її голос.

— Якого кольору очі вашої мами? А які руки?

2) Самостійне читання вірша учнями.

3) Робота над образними виразами.

— З чим порівнює поет мамині руки?

— Як ви розумієте значення виділених виразів?

— Що це за «золоті пісні»?

— А де можна побачити цю квітку?

4) Повторне читання вірша. Робота над виразністю.

— З якою порою року порівнює поет маму?

— Які почуття треба передати, читаючи вірш?

2. Завдання учням.

Робота над усмішкою «Приховала». Бесіда.

— Прочитайте твір «Приховала». Подумайте, що це — вірш, оповідання чи усмішка?

— Між ким іде розмова?

— Кого стосується заголовок?

— Чи справді мама приховала щось? А ви чуєте від мами такі слова? Коли?

— Прочитайте усмішку в парах, в особах (двічі), міняючи ролі.

— Яке з прислів'їв, що читали, підходить до усмішки?

3. Робота з текстом.

Робота над віршем О. Орача «Вчуся у мами».

1) Виразне читання вірша вчителем.

2) Словникова робота. Тлумачення слова агроном.

3) Повторне читання вірша (напівголосне).

4) Вибіркове читання з елементами бесіди.

— З яким почуттям дівчинка розповідає про маму?

— Прочитайте, що означає мама.

— Чого дівчинка навчається у мами?

— Як дівчинка ставиться до мами? Доведіть словами вірша. Чим захоплюється дитина?

4. Колективна робота.

Гра «З'єднай слова».

У ч и т е л ь . Прогляньте на склади, що записані на дошці. Знайдіть слова у вірші, які мають такі ж склади, прочитайте їх.

сі

ся

спі

сті

ста

З'єднати слова обох колонок, щоб утворились словосполучення із вірша,

поле чує

ласку працює

пісні співати

рідненької тулитися

агрономом зелененький

У ч и т е л ь . Які слова не поєднались? Знайдіть слова у тексті, що з ними пов'язані, і прочитайте.

5. Вправа з читання.

Виразне читання. Прочитати вірш із ніжністю і захопленням.

6. Фізку льтхвилинка.

Туп, туп, туп...

Маленькі ніжки

Покотились по доріжці.

Ручки квітоньки збирають

Та в віночки заплітають.

Понесу своїй матусі

Подарунок від Ганнусі.

7. Вправи з читання.

Робота над віршем П. Осадчук «Я навчаюся у тата».

1) Читання мовчки вірша учнями. Перевірка розуміння прочитаного.

— Прочитайте вірш і скажіть, хто вчився у свого тата. Чого хлопчик вчиться від тата?

— Чи любить хлопчик працювати? З чого це видно?

— У чому впевнений хлопчик? Чому він прагне стати майстром?

2) Читання «буксиром».

3) Читання парами «ланцюжком» по рядку.

4) Читання на одному диханні якнайбільше слів.

5) Виразне читання вірша.

8. Робота з текстом.

Робота над віршем В. Багірової «Бабця спить».

1) Бесіда.

— Про кого з членів сім'ї ми ще сьогодні не читали?

— Якщо дідусь — татів тато чи мамин тато, то бабуся — ... (,мамина чи татова мама).

— А хто ж такі прабабуся і прадідусь?

— Скільки у вас бабусь? А прабабуся є?

— Які спільні справи робите з бабусею?

— Як ви ставитесь до бабусі?

2) Читання вірша учителем.

У ч и т е л ь . Прослухайте вірш «Бабця спить» і скажіть, як до бабусі ставиться онук. Чому ви так думаєте?

3) Читання вірша мовчки.

У ч и т е л ь . Які слова твору підказують щодо сили голосу під час читання? Які слова мають прозвучати, ніби цокання годинника? А які — звучати як прохання?

4) Виразне читання вірша.

IV. Підбиття підсумків уроку

Робота в зошитах (с. 21, 22, завдання 1,2,3,4).

V. Домашнє завдання

1) Намалювати портрет мами і скласти розповідь «Моя мама».

2) Підготуватись до конкурсу на краще читання вірша про маму.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 3549 | Рейтинг: 0.0/0
Дерева, кущі, трав'янисті рослини
Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами т...
Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»
«Бременські музиканти» (німецька народна казка). Продовження
Повітря. Рух повітря — вітер. Як дбати про чистоту повітря
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]