Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»

УРОК 3

Все добре переймай, а зла уникай.

Тема. Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»

Мета: учити аналізувати поведінку дійових осіб, знаходити у тексті слова і вирази для характеристики головних персонажів; формувати в учнів уявлення про правильну поведінку в групі однолітків, серед однокласників, виховувати бажання наслідувати кращі зразки поведінки.

Обладнання: таблиця з деформованими словами, індивідуальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Хто швидше».

— Послухайте слова і скажіть, який звук їх об'єднує: «Шум, каша, мишка, кішка, шашка, Маша».

— Я ще раз називаю кожне слово, а ви звук (ш) замініть на (с), щоб утворилось нове слово. Хто швидше? (Сум, каса, миска, кіска, Сашка, маса).

2) Мовна зарядка.

— Як шумлять дерева? (Ш-ш-ш).

— Як можна по-іншому сказати «тихо»? (Тс-с-с).

3) Гра «Впізнай звук».

— Я буду називати слова, а ви, почувши в них звук (ш), розмахуйте руками вгорі, як дерева, і промовляйте «Ш-ш-ш». Якщо чуєте звук (с), то промовляйте «Тс-с-с», приставивши палець до губ.

Шуба, школа, жаба, книжка, шафа, село, мишка, лиска, спориш.

(Гру можна проводити так, що слова буде називати учень.)

2. Вправи з читання.

1) Вправи на удосконалення техніки читання.

Прочитати слова і знайти «зайве».

Парта, дошка, крейда, хліб. Ручка, яблуко, пенал, книга. (Зайві хліб і яблуко).

У ч и т е л ь . Чому ці слова «зайві»? Що об'єднує інші слова?

2) Творча робота.

Роз'єднати слова, прочитати прислів'я і додати останнє слово, яке підходить.

(Якщо для дітей це завдання буде складним, можна дати варіанти відповідей: бійся, стережись, відганяй).

Здобримдружисьалихого... (стережись).

II. Перевірка домашнього завдання

1. Бесіда.

— Із змістом якого твору перегукується прислів'я

«З добрим дружись, а лихого стережись? («У новій школі»).

— Хто з дійових осіб дотримався поради?

2. Робота з текстом.

Читання в особах. Розповідь про дівчинку «мудру, витриману, серйозну, вдумливу».

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Слово вчителя.

— На сьогоднішньому уроці ми прочитаємо оповідання Лариси Вахніної «Кордон» і на прикладах героїв оповідання навчимося, як правильно поводитись в подібних ситуаціях.

2. Робота з текстом.

Опрацювання оповідання Л. Вахніної «Кордон».

1) Робота над заголовком. Учні визначають, що означає слово «кордон», — це межа, рубіж, лінія, яка щось розділяє.

2) Самостійне читання оповідання учнями.

3) Перевірка розуміння самостійного прочитаного тексту. Бесіда.

— Як звати головних персонажів твору?

— Де відбуваються події?

— Чи були Сашко і Наталя друзями?

— Хто повівся правильно?

4) Словникова робота. Учні пояснюють значення слів повелося, нишпорить, запасна.

Повелося — стало звичним, нишпорить — шукає, запасна — додатково взята річ. (Якщо учні не впоралися, пояснює учитель).

5) Читання тексту за логічно-завершеними частинами та аналіз прочитаного.

а) Розмова Сашка і Наталі (від початку до слів «... це кордон»).

— З чого почалось оповідання?

— Що ми дізналися про дітей?

6) «Не буду з дівчиськом сидіти!» (від слів «І повелося...» до кінця абзацу).

— Чому Сашко щоранку малював кордон?

— Чи попросив Сашко сусідку позичити ручку?

в) Від слів «А Наталя...» до «...взяв та й пише».

— Що зробила Наталя?

— Куди поклала запасну ручку?

— А чому «хитро» поклеїла?

г) Від слів «Викликала...» і до кінця.

— Що зробив Сашко, коли Наталя пішла до школи?

— Чому Сашко витер «кордон»?

3. Бесіда з елементами вибіркового читання.

1) Характеристика дійових осіб.

— Прочитайте речення, в якому Наталя звертається до свого сусіда по парті. Про яку рису характеру це свідчить?

— Прочитайте речення про запасну ручку. Як її поклала Наталя?

— Прочитайте останнє речення. Чи хотіла Наталя, щоб парту розділяв «кордон»?

— Якою була Наталя?

— Прочитайте, як говорить із Наталею Сашко. Яким він був?

— Доведіть словами тексту, що Сашко був грубим із дівчинкою.

— Як хлопчик називав Наталю?

— Чому Сашко так ставився до Наталі? Може, вона його чимось образила?

— Як Сашко вирішив воювати з сусідкою по парті? Прочитайте.

— На яку рису характеру Сашка це вказує?

— Що допомогло Сашкові змінити свою думку про дівчинку?

— Чи відразу витер «кордон» Сашко? Прочитайте.

— Чому Сашко витирав «кордон» тихенько, коли не було Наталі?

— Чи можна зробити висновок, що Сашко визнав своє негарне ставлення до Наталі помилковим?

— Як ви гадаєте, що сказала Наталя Сашкові, коли повернулася на місце?

4. Колективна робота.

Гра «Знайди кінець». На дошці записано прислів'я. У першому стовпчику початок прислів'я.

Завдання: прочитати другий стовпчик і з'єднати з першим так, щоб утворилося правильне речення.

Обгороджуй себе не огорожею, сам не хочеш.

Не роби другому того, чого а зла уникай.

Все добре переймай, а приятелями.

— Яке із записаних прислів'їв за змістом підходить до оповідання «Кордон»?

— Кого з героїв можна було б повчати ними?

5. Самостійна робота.

Опрацювання вірша Г. Бойка «Ділові розмови».

Діти читають вірш мовчки, дають чіткі відповіді на запитання, що стоять після твору.

IV. Домашнє завдання

1. Читати в оповідання «Кордон».

2. Придумайте кінець оповідання.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 4724 | Рейтинг: 0.0/0
Як росте і розвивається людина. Практична робота «Визначення росту і маси тіл...
Комахи
В. Осєєва «Сини». В. Сухомлинський «Сьома дочка»
Різання паперу ножицями по прямій лінії. Способи нанесення зображення на папі...
В. Сухомлинський «Як же все це було без мене?», «По волосинці»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]