Основний конфлікт. Символічний зміст назви твору. Еволюція образу головного героя

Тема. Основний конфлікт. Символічний зміст назви твору. Еволюція образу головного героя.

Мета: виділити найголовніші епізоди, де йдеться про шлях героя від жорстокості до набуття справжньої краси і добра; розвивати вміння виділяти головне в характеристиці героя; виховувати любов до матері, добро.

Обладнання: портрет О.Уайльда, ілюстрації до казки.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

 

 Хід уроку

 

І. Актуалізація знань учнів.

Перевірка домашнього завдання.

  1. Літературний диктант.
  1. Додому поверталося … Лісорубів. (Двоє)
  2. Холодну погоду лаяли … . (Вовк, Коноплянка)
  3. Морозна погода була до вподоби … . (Совам)
  4. Вибравшись з лісу, лісоруби побачили … . ( Зірку, що впала)
  5. Другий Лісоруб узяв дитину, хоч сам був дуже бідний тому, що … .

( Вважав неприпустимим покинути дитя напризволяще)

  1. Дружина Лісоруба сприйняла появу в домі чужої дитини … .

( Спочатку розсердилась на чоловіка, потім пожаліла хлопчика)

  1. Хлопчик-зірка виріс … . ( Дуже вродливим, але жорстоким)
  2. Хлопчик-зірка зверхньо і жорстоко поводився з тваринами, з іншими людьми, тому що … . (Вважав, що він походить від Зірки)
  3. Хлопчик перетворився із вродливця на потвору, коли … . (Вигнав рідну матір
  4.  Хлопчик-зірка потрапив у рабство до … . (Злого чаклуна)
  5.  Зайченя рятувало хлопчика тричі, тому що … . (Хлопчик врятував його від пастки мисливця)
  6.  Батько і мати простили хлопчикові образу, тому що … . (Він покаявся,

допоміг жебракові, поцілував матір і омив її сльозами)

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

ІІІ. Осмислення змісту і послідовності застосування знань.

  • Як ви думаєте, чому казка починається з опису зими? Яка роль пейзажу тут? ( Є першою сходинкою до розуміння деяких рис характеру

Хлопчика-зірки – дитини: холодність, байдужість.)

  • Яким був Хлопчик-зірка? («Виростав він гордий, себелюбний,

жорстокий»)

    1. Читання уривка від слів « Проте ця врода…» до слів « просити милостиню».
  1. Складання схеми.

«Гордий, себелюб- гордість

 ний, жорстокий».

 жорстокість

 «Гордував і попихав

 сільськими дітьми, себелюбство

 називав іх своїми

 слугами». зверхність

 

 «Не мав співчуття до немилосердя

 нужденних, сліпих,

 калік, всіх скривджених зневага

 долею».

 байдужість

 «Кидав на них камінці,

 проганяв на шлях, по-

 крикував». взяли верх над вродою,

 красою, добротою,

 «Не слухав, посміхався любов’ю, ніжністю,

 зневажливо». співчуттям.

 

  • Розкажіть про поведінку Хлопчика-зірки. Як ви можете
  • охарактеризувати його вчинки? Який з них був найстрашніший? Чому?
  • Поясніть слова Василя Симоненка :

Можна вибрать друга і по духу брата,

Та не можна рідну матір вибирати.

  • Як ви вважаєте, чому хлопчик втратив вроду і з гарної квітки
  • перетворився на бридку жабу?
  1.  Складання схеми.

 Квітка Жаба

 

 краса потворність

 

 ніжність грубість

 

 любов ненависть

 

 ДОБРО ЗЛО

 

 Учитель. За народними повір’ями з жабою пов’язували все лихе, бридке.

Багато прислів’їв було складено про жабу. Особливо поганою ознакою було, коли жаба наближалася до дверей житла. Про це свідчить прислів’я: “Жаба біля порога – нещастя не за рогом». Огиду у дорослих і острах у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, які, покинуті матерями, силами природи були перетворені на жабенят.

  • Розкажіть, як герой шукав матір? Чому він «ніде ніколи не зустрів ні любові, ні доброзичливості, ані милосердя»? («Світ повівся з ним так само, як він чинив у дні своєї гордині»)
  • Хто допомогає Хлопчику-зірці виконувати завдання злого чаклуна? Чому?
  • Чому хлопчик віддав золоті монети прокаженому? Яких нових рис характеру набуває герой? («Твоя біда гірша ніж моя» - говорить хлопчик. Настало остаточне усвідомлення становища іншої людини, зявилося співчуття.)
  • Коли і чому краса повернулася до Хлопчика-зірки?

ІV. Осмислення знань, одержаних на уроці.

  • Як ви розумієте слова Миколи Луківа:

 Зло нічого не дає, крім зла.

 Вмій прощати, як прощає мати.

  • Використовуючи власні малюнки, дайте відповідь: як і чому

змінювався головний герой.

  1. Узагальнення вивченого.
    1.  Розвяжіть і прочитайте головоломку.

 Н Е Ь : Ю Д Ь

 Г И З Д Л Д И У .

 Л Д А У Н О Б

 Я Б Ю

  • Чи згодні ви з тим, що у цьому прислівї міститься головна думка

твору?

  • У чому полягає справжня краса людини?

VІ. Підсумок уроку.

  • Як бачимо, хлопчик подолав шлях від жорстокості до набуття

сравжньої краси. За все те зло, яке скоїв, він покараний самою

природою. Коли хлопчик починає робити добро і іншим, йому також

починають допомогати. Зрештою він отримує прощення і до нього

повертається його зовнішня краса. То що ж важливіше: краса чи добро?

 Звичайно, добро. Тож творіть добро!

VІІ. Домашнє завдання.

 Підготуватися до позакласного читання А.Ліндгрен «Пеппі -

Довгапанчоха».

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (25.03.2017)
Переглядів: 761 | Рейтинг: 0.0/0
Щоб бути здоровим і все встигати робити
Леся Українка «Вишеньки», «На зеленому горбочку». Олександр Олесь «Серед крас...
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКІВ № 12, 13
Картини природи початку зими. М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм». О. Ту...
Практична робота: моделювання ситуацій спілкування про небезпеку за телефонам...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]