Текст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»

Тема. Текст-розповідь з елементами опису «Мороз-хвалько»

Мета:навчити дітей складати твір-розповідь з елементами опису; вчити користуватися планом та опорними словами; відчувати образність художнього слова; розвивати комунікативну компетентність школярів; збагатити словниковий запас дітей; виховувати естетичний смак.

Обладнання: ілюстрації на зимову тематику, репродукції картин; дитячі малюнки; кольоровісніжинки.

Хід уроку

1. Організація навчальної діяльності

2. Активізація знань

Діти, до нас у гості завітала білокоса красуня зима. Господарює вона і в містах, і в селах, і на полях, і в лісі. Скрізь розкинула свої білі килими. Гляньте, і в нашому класі зимонька причаїлася також.

А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.

Хвилинка поезії.

Перші дні зими, мов дивне диво,

Свято чистоти і новизни,

Падає повільно сніг лапатий

На покрівлі, вулиці, тини.

Дуб кремезний ще не скинув листя,

Ось воно, кружляючи летить,

Білу скатертину золотистим

Візерунком покрива на мить.

Осінь розпрощалася з землею,

Відпалав багряний той вінок,

Тихо-тихо, лиш сніжинки-феї

Нескінчений свій ведуть танок.

3. Відбір і систематизація матеріалу, мовна підготовка до написання твору

- Який настрій у вас?

- Що ви відчуваєте?

Кружляючи у своєму нескінченому таночку сніжинки-феї (погляньте, скільки їх у класі) принесли для вас цікаві завдання, несподіванки, подарунки.

- Що ж подарує нам перша сніжинка? (Читаю завдання на звороті).

Сніжинка 1.

Це «Казка красуні зими». Слухайте.

Білий день дарує білу ласку,

І розповідає білу казку:

В пишних білих платтях балерини -

Молоденькі сосни та ялини.

Не впізнати яблуні та вишні -

Це ж весільні наречені вийшли.

У біленьких чепурних хустинках

Мовби помолодшали будинки.

Під ногами - біле покривало,

Небо й те молочно-сивим стало.

Де я? В царстві білої лілеї?

Ні, це іній розпушив алеї,

Кожна гілка в білому намисті,

А навколо - тихо й урочисто.

Робота над виділенням засобів художньої виразності:

- Чи сподобалася вам казка?

- Чи бачили ви усі ці дива?

- А де саме? (Так, у природі)

- Як ви розумієте такі вислови: (Демонструю на дошці запис кожного виразу)

«В пишних білих платтях балерини -

Молоденькі сосни та ялини»

«Кожна гілка в білому намисті»

«Яблуні та вишні,

ніби наречені вийшли.»

Використовую метод «Прес».

Я вважаю … Тому що … Отже …

Сніжинка 2

А тепер сядьте зручно, заплющіть очі та послухайте вірш і уявіть описану в ньому картину.

По заметах

Після вчорашньої хвижі

Морозець в обличчя дише,

Лижі лісом аж летять!

І сухі листки-нестримні

Мишенятами рудими

По заметах шарудять.

Лиш один лісничий знає,

Чом я сніжний вир збиваю,

Між густе гілля біжу …

Для заблуканого лося,

Щоб ситніш йому жилося,

Віхтик сіна прив’яжу.

(В. Кочевський)

- У вірші зустрілися слова:

Хвижа- заметіль, хуртовина.

Віхтик сіна - жмуток сіна.

- Як ви розумієте вирази:

Морозець дише.

Лижі летять.

Листки шарудять.

- Хто може дійсно дихати, летіти, шарудіти?

- Чому автор використовує саме такі слова?

- А які дії виконує хлопчик?

- Поясніть, як це він сніжний вир збиває?

- Які ще можна додати дієслова до теми «Зима».

(Морозить, сковує, чарує, радіє, огортає).

Сніжинка 3

Спробуйте відгадати загадки.

До слів-відгадок додайте можливі дії.

1. Зимою гріє, весною тліє, влітку помирає, восени оживає. (Сніг)

2. Хто малюнок на вікні уночі зробив мені? (Мороз)

Сніг - літає, падає, покриває, зберігає.

Мороз - тріщить, сковує, малює, холодить.

(Діти по черзі підходять до «Чарівної скриньки», вибирають картину зі словом-дією та розміщують його в необхідному місці на дошці).

Сніжинка 4

А зараз Зима пропонує пограти у гру «У яку пору може відбуватися така дія».

(Виростає, припорошує, замерзає, пробивається, розтає, завиває, розцвітає, замітає, вкриває, лежить, біжить, дзюркотить).

Попрацюймо в парах.

На дошці записані слова.

ЗимаВесна

Пари, що впораються із завданням, повідомте про це відповідним знаком.

Перевірте роботи.

Сніжинка 5

В парах ви працювали гарно. Зима приготувала для вас завдання в групах.

Ось її завдання: замість крапок доберіть з дужок та вставте найбільш вдале за змістом слово. Речення запишіть.

Об’єднайтеся в групи за варіантами. Оберіть капітанів.

Прошу капітанів підійти та вибрати собі завдання.

1.… білокоса красуня (примчала, прилетіла, прийшла, завітала).

2.… пухнастий сніг (посипав, полетів, пішов).

3.Голчастий іній … дерева (вкрив, прикрасив, причепурив).

4.… невимовна краса надворі (лежить, стоїть, панує).

5.… чарівності цієї краси (приносять, добавляють, додають) червоногруді снігурі.

6.Чудова картина зимового пейзажу … (приваблює, втішає, радує, зачаровує) нас.

Речення зачитаємо підряд.

- Що у нас вийшло?

- До якого типу ви б віднесли цей твір?

(Це твір-розповідь, а в ньому присутні елементи опису).

Сніжинка 6

- Молодці! Впоралися із завданнями Зими-чарівниці. Вона просить вас виконати ще одне завдання: утворити за схемою дієслова і поєднати їх з іменниками за поданими запитаннями.

приз чим?

Зразок:

Зима приходить з морозом, снігом, вітром.

Зима заходить в гості, в ліс, в садки.

Зима підходить тихесенько, непомітно, крадькома.

Сніжинка 7

Наступне завдання неменш цікаве. Зима просить скласти з утвореними в попередньому завданні словосполученнями речення так, щоб вийшла зв’язна розповідь.

Зразок.

Приходить зима із тріскучими морозами, з лапатим снігом і холодними вітрами. Заходить чарівниця в садки, в ліси. Крадькома підходить до людських осель і задаровує все навкруги.

Хвилинка відпочинку

Гра в «Сніжки».

Трохи відпочиньмо і пограймо у сніжки. Хто отримає сніжку, має сказати комплімент Зимі.

Діти ловлять сніжку, піднімаються і кажуть слова-епітети. (Холодна, крижана, сердита, люта, морозна, зла, незадоволена, сніжна, кришталева, сувора).

3.1. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо складати твір-розповідь з елементами опису.

Розгляньте люстрації.

- Як ви гадаєте, про кого або про що йтиме мова у творі?

- Правильно, це Мороз-Морозенко, а інколи його називають пестливим словом «Морозець», або величним словом «Морозище», «Морозисько».

Так от яка пригода сталася!

(Вчитель зачитує початок твору).

Нахвалявся мороз усіх у лісі заморозити. Холодних вітрів, лютих хурделиць наскликав.

Захвилювалися всі мешканці лісу, захвилювалась і Зима-чарівниця, бо невідомо, що було б далі.

А відкриєте цю таємницю саме ви, склавши твір-розповідь за цим початком, планом та опорними словами.

3.2. Аналіз плану та словника

1. Що мороз наказав робити?Заморозити все живе, запорошити землю снігом, запушити інеєм дерева.

2. Як лютували вітри і хурделиці?Вітер вив, стогнав, плакав.Хурделиці голосили, ридали, снігом усе завівали, землю вкрили пухнастими перинами, дерева інеєм прикрасили.

3. Чому засмутилися звірі і птахи?Немає їжі, насіння, ягідок; стало холодно і голодно.

4. Хто прийшов їм на допомогу?Лісники, діти, учні, природолюби; годівниці із зерном. Ягідками, жмути сіна для оленів, гілочки для зайців.

5. Чому Мороз злякався і відступив? Дружні, завзяті діти; турбота, любов до тварин.

Словничок-довідничок.

Назви (заголовки) до твору.

Мороз-хвалько

Дружба і взаємовиручка

Зимова казка

Зимовий день

Перед дружбою і мороз безсилий

3.3. Повторення вивченого про текст

(За допомогою гри «Карусель» пригадаємо усе про текст).

3.4. Практична діяльність. Запис творів у зошиті.

(Кожний учень має на парті пам’ятку «Правила написання твору»

Дотримуйтесь змісту

Працюйте за планом

Починайте нову думку з нового абзацу

Уникайте повторів

Використовуйте художні засоби

Використовуйте слова з довідкового бюро

Перевірте написане

3.6. Індивідуальна допомога учням, що потребують її

4. Підсумок уроку

Зачитування1-2 творів.

- Які правила написання твору не було враховано?

- Чи справді це твір-розповідь з елементами опису?

Дякую за співпрацю!

Зима-Чарівниця вдячна вам. Ви впорались з її завданнями.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 5175 | Рейтинг: 1.0/1
Елементарне поняття про будову людської фігури, її складових частин. Практичн...
«Золотаосінь»
Таблиці додавання й віднімання чисел 4 і 5. Нумерація чисел у межах 20. Задач...
Шестиногі сусіди. Добирання заголовка до тексту
Тематичне ліплення за малюнком і власним задумом. Створення композиції за мот...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]