Природні лиха: гроза, буря, землетрус, повінь

УРОК 27-28

Тема. Природні лиха: гроза, буря, землетрус, повінь

Мета: дати уявлення учням про природні стихійні лиха; ознайомити з правилами безпечної поведінки під час грізних явищ природи; виховувати дисціплінованість, відповідальність.

На уроці можна використати демонстраційні матеріали видавництва «Ранок», зокрема плакат «Природні явища».

ХІД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

Учитель. Життю і здоров’ю людини можуть загрожувати природні явища. Саме про правила безпечної поведінки під час стихійних лих ми сьогодні й поговоримо.

2. Робота за підручником (С. 91)

Читання тексту.

— Що таке природні лиха?

— Які грізні явища природи вам відомі?

— Чому говорять, що вони мають нездоланну силу.

— Розгляньте малюнки на с. 91. Що на них зображено? Складіть речення.

— Свідком яких грізних природних явищ були ви? Розкажіть про свої враження.

— Що таке гроза? Що зазвичай буває під час грози?

— Як поводитися під час грози? Від чого це залежить?

— Як поводитися під час грози вдома?

— Чому блискавка дуже небезпечна?

— Що робити, якщо в цей час працюють електричні прилади?

— Чому від блискавки вони можуть зіпсуватися?

— Як поводитися під час грози надворі?

— Чому треба негайно йти додому?

— Що робити, якщо ваша домівка далеко?

— Куди можна зайти?

— Як слід поводитися під час грози у лісі?

— Чому не можна ховатися під високими деревами?

— Яка найкраща схованка від грози у лісі?

— Як поводитися під час грози у полі?

— Чому не можна зариватися у скирту?

— Як треба заховатися в улоговині?

— Чому в жодному разі не можна лягати на мокру землю?

— Як слід поводитися під час грози у воді?

— Чому необхідно негайно вийти на берег?

— Чому ви можете одержати серйозну травму, якщо блискавка вдарить у водойму?

— Чому не можна втікати від блискавки на човні, велосипеді чи на коні?

— Що потрібно робити, якщо побачив кулясту блискавку?

— Розгляньте малюнки на с. 92-93.

— На яких з них поведінка дітей небезпечна? Обґрунтуйте свою думку.

— Що таке буря?

— Як ще називають бурю?

— Якої шкоди завдає буревій людині й природі?

— Для чого про наближення грізних природних явищ повідомляють заздалегідь?

— Розкажіть за малюнками, як люди готуються до бурі.

— Чому не можна виходити без дозволу старших з приміщення?

— Поміркуйте, чому слід виконувати усе те, що говорять дорослі.

— Розкажіть за малюнком на с. 94, що робити, якщо буря застане в полі?

— Де і як треба заховатися?

— Що таке землетрус?

— У якій місцевості здебільшого виникають землетруси?

— Які землетруси бувають на рівнинній місцевості?

— Скільки щороку на земній кулі буває землетрусів?

— Що відбувається під час слабкого землетрусу?

— Що відбувається під час сильного землетрусу?

— Як очевидці описують сильний землетрус? (Земля глухо гуділа, горбилася під ногами, утворюючи глибокі тріщини...)

— Як передбачають землетруси?

— Як тварини передчувають наближення лиха?

— Що слід робити, щоб уникнути небезпеки під час землетрусу?

— Чому не можна в жодному разі панікувати?

— Що робити, якщо землетрус застав вас у будинку?

— Чому не можна залишатися в ньому і слід негайно йти з нього?

— Чому не можна витрачати часу на рятування речей, іграшок?

— Як можна вибратися з одноповерхового будинку?

— Як можна вибратися з багатоповерхового будинку?

— Чому треба спускатися сходами і не можна користуватися ліфтом?

— Поміркуйте, чому на вулиці треба швидко відійти від будинку, стовпів, огорож.

— Що може бути безпечним місцем?

— Чому сквер, широка вулиця, спортивний майданчик може бути безпечним місцем?

— Що робити, якщо не вдалося вибратися з багатоповерхівки?

— Що може стати безпечним місцем?

— Чому отвір дверей може стати безпечним місцем?

— Поміркуйте, чому під час землетрусу небезпечно перебувати в наріжних кімнатах, особливо в тих, які знаходяться на верхніх поверхах.

— Поміркуйте, чому під час землетрусу небезпечно стояти біля вікон чи на балконах.

— Поміркуйте, чому, щоб захиститися від уламків скла та шматків штукатурки, треба залізти під стіл, у шафу, в комірчину.

— Чому голову обов’язково треба закрити руками?

— Що треба робити, якщо землетрус застав тебе в школі?

— Чому треба залізти під парту?

— Розгляньте малюнки на с. 95. Укладіть за ними правила безпечної поведінки під час землетрусу.

3. Фізкультхвилинка

Раз, два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три, чотири! Присідаймо,

Швидко втому проганяймо.

П’ять, шість! Засміялись,

Кілька раз понахилялись.

Зайчик сонячний до нас Завітав у світлий клас.

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати.

Прудко зайчик утікає І промінчиками грає.

Сім, вісім! Час настав Повернутися до справ.

4. Продовження роботи за підручником (С. 96)

— Що таке повінь?

— Де найчастіше бувають повені?

— Який рівень води під час повені?

— Куди евакуюють людей?

— Хто допомагає людям під час евакуації?

— Чому треба бути уважним й обережним і чітко виконувати вказівки дорослих?

— Розгляньте малюнок на с. 96. Чому в першу чергу під час повені піклуються про дітей?

— Поясніть прислів’я.

Не той пропав, хто в біду попав, а той, хто духом занепав.

5. Робота в зошиті (С. 47-49)

1)№ 1. Розгляньте малюнки. Підпишіть назви природних стихійних лих.

2)№ 2. Під час природних стихійних лих людям, що потерпають від них, допомагають працівники рятувальної служби.

Розгляньте малюнок на с. 48. Що роблять працівники рятувальної служби під час рятувальних робіт?

3) № 3. Тест «Так чи ні?»

Правила безпечної евакуації:

негайно вийти з приміщення;

взяти необхідні речі;

скористатися ліфтом;

швидко, але без паніки залишити приміщення.

4) № 5. Розгляньте малюнки на с. 49. Як потрібно діяти під час грози, бурі, землетрусу, повені?

— У якому районі України найчастіше бувають землетруси?

— Про які значні аварії і катастрофи ви чули?

6. Підсумок уроку

— Коли гроза буває небезпечною для людини?

— Де вам доводилося бути під час грози? Якими були ваші дії?

— Якої шкоди завдає буревій природі та людині?

— Чому про наближення бурі людей попереджають заздалегідь?

— Як треба діяти, якщо буря застане в полі?

— Чому під час землетрусу потрібно перебувати подалі від будівель?

— Чому під час повені люди піднімаються на горище?

— Обстежте своє помешкання разом з батьками й визначте в ньому безпечні місця.

— Дізнайтеся, коли був землетрус у вашій місцевості. Якими були його наслідки?

— Дізнайтеся про інші природні лиха, які трапляються у нашому краї. Якими були їх наслідки?

Категорія: Основи здоров’я | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 3178 | Рейтинг: 0.0/0
Дикі та свійські тварини
Закріплення навичок роботи з мишею
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 21
Вітальна листівка до дня матері
Урок-повторення. У комп’ютерному класі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]