Незвичайна форма дієслова
ТЕМА. Неозначена форма дієслова.

МЕТА: закріпити і поглибити знання учнів про неозначену форму дієслова. Виробляти вміння правильно ставити питання до неозначеної форми дієслова. Виховувати патріотичні почуття, любов до природи.

ОБЛАДНАННЯ: індивідуальні картки, загадки.

ТИП УРОКУ: комбінований.

Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Дзвоник вже сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати помагай!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Спиши прислів’я та приказки, розкриваючи дужки.
1. З чужої біди (не) смійся.
2. Де сила (не) візьме, там розум допоможе.
3. Ото на себе (не) надійся, чужому лихові (не) смійся.
4. (Не) хитруй, (не) мудруй, а чесно працюй.
5. (Не) вчи рибу плавати.
6. (Не) вміє той, хто (не) працює.
(В цей час сильніші діти працюють з індивідуальними картками).
ІІІ. Каліграфічна хвилинка.
Ти ти ти ти
- Запишіть каліграфічно якомога більше дієслів, що закінчуються на –ти.
- Поставте питання до записаних дієслів. (Що робити?)
- Пригадайте з 3-го класу, як називається форма дієслова, що відповідає на питання що робити? Що зробити? (Неозначена форма дієслова)
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема сьогоднішнього уроку – неозначена форма дієслова. На уроці ми з вами повинні закріпити і поглибити знання про неозначену форму дієслова. Вироблятимемо вміння правильно ставити питання до неозначеної форми дієслова.
V. Робота над вивченням нового матеріалу.
1. Робота над словом. (За вправою 88).
- Виразно прочитайте вірш і скажіть, чи є незрозумілі слова.
- Відшукайте у вірші дієслова. Спробуйте визначити час дії.
- Прочитайте виділені слова. Чи можна виділити час дії, позначеної цими словами? (Ні).
2. Висновок – правило.
Дієслова боронити, любити, не ходить, працювати вжиті в неозначеній формі.
(Діти читають правило разом, потім самостійно і розказують уже вивчене).
3. Робота з індивідуальними картками.
Постав дієслова в неозначеній формі:
Живемо - вчить - іду –
Виконаєш - майструє - відгадала –
Знайшов - виконав - малювала –

Фізкультхвилинка
4. Робота з прислів’ями. (За вправою 90).
- Прочитайте прислів’я, з’ясуйте, чи є невідомі слова.
- Поясніть, як ви розумієте зміст кожного прислів’я.
- Відшукайте і прочитайте дієслова.
- Які форми дієслів використано у прислів’ях? (Неозначену форму дієслова).
5. Вивчення правила:
- Зверни увагу:
* Неозначена форма є початковою формою дієслова;
* Що робити? Що зробити? – це питання неозначеної форми дієслова;
* кінцеву частину дієслів у неозначеній формі –ти, -ть називають закінченням: співати, співать. (Діти вчать правило).
6. Робота з індивідуальними картками.
VI. Підсумок уроку.
1. Продовжте речення.
* Дієсловом називається… (частина мови, що означає дію предмета і відповідає на питання що робити? Що робив? Що робитиме?)
* Початковою формою дієслова є … (неозначена форма дієслова).
* -ти, -ть вкінці дієслова називають … (закінченням).
* Найчастіше дієслово в реченні зв’язане з …(іменником).
* Не з дієсловами треба… (писати окремо).
* В реченні дієслово виступає … (присудком).
2. Гра «Будь уважним».
Вчитель називає дієслово з іменником. Якщо дієслово відповідає іменникові, тобто вказує на дію даного предмета, учні плещуть в долоні, якщо не відповідає, - мовчать.
Наприклад, риба пливе – діти плещуть в долоні, риба кричить – в класі тиша. Виграє той, хто жодного разу не помилився.
Корабель пливе; діти співають; машина летить; соловейко пливе; учні пишуть; кіт малює; швець шиє; Оленка розказує; ялинка йде; комар пищить.

Домашнє завдання: Вправа 91, повторити вивчені правила. Підібрати прислів’я і приказки, у яких дієслова вживаються в неозначеній формі. (Не менше 5).
Категорія: Рідна мова | Додав: mpylypchynets (26.12.2016)
Переглядів: 1427 | Рейтинг: 0.0/0
Тварини
Робота з природним матеріалом. Складання орнаменту у смужці
Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
Природа Українських Карпат
Повітря. Рух повітря — вітер. Як дбати про чистоту повітря
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]