М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

УРОК 73

Друзі пізнаються в біді.

Тема. М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»

Мета: вчити орієнтуватись у змісті твору; правильно з відповідною інтонацією читати казку; ділити на частини твір; формувати вміння визначати головну думку твору; розвивати навички виразного читання, спостережливість, уміння переказувати за малюнковим планом; виховувати любов до казки.

Обладнання: картки для розширення поля читання, таблиця з віршем; малюнки і маски лебедя, рибки, жабки, горобця, слова на картках.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

— Дмухніть на кульбабку.

— Як квакає жабка?

— Як пищать пташенята?

— Як шипить лебідь?

2. Мовна розминка.

1) Мовна загадка: чого нема у воді, а є в морі, річці, озері? (Звука [р]).

2) Вправи на розвиток чіткості вимови.

Учитель називає ланцюжки слів, учні вголос повторюють, з'ясовують, чим подібні слова у ланцюжках, чим подібні ланцюжки.

риба — рибка — рибина — риб'ячий

жаба — жабка — жабеня — жаб'ячий

горобець — горобчик — горобеня — горобиний.

II. Мотивація навчальної діяльності

1. Вправи з читання.

1) Вправи на розширення поля читання.

Учні в парах працюють із картками. Учитель допомагає учням із низьким рівнем підготовки,

н . е то . ді са . док

н . а са . ма ри . бка

т . и бі . да озе . ро

2) Читання вірша з таблиці М. Клокової.

Рибка плаває в водиці,

Рибці весело гулять.

— Рибко, рибко-витівниця,

Хочем ми тебе впіймать!

Рибка воду сколихнула,

Хліба крихітку взяла,

Рибка хвостиком махнула,

Рибка хутко попливла.

2. Бесіда.

— Про кого ми прочитали вірш?

— Чи вдалось дітям упіймати рибку?

— Чому?

— Чому автор називає рибку витівницею?

— Сьогодні ми прочитаємо авторську казку. Написав її відомий письменник Микола Трублаїні.

Прочитайте з дошки назву казки. Як ви гадаєте, хто буде дійовими особами?

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

1) Слухання казки. Учні називають дійових осіб казки.

2) Словникова робота.

а) Читання колонок слів із дошки.

білий в озері одного разу

великий з шиєю не їж

срібляста у воді чого ти

глибокому на дно мене тут

довгою на берег а сама

б) Добір синонімів до слів.

Виплигнула — стрибнула, вискочила: довідалась — дізналася; зраділа — втішилася.

3) Читання казки «ланцюжком» уголос. Бесіда.

— Чому рибка знайшла черевики в озері?

— Кому розповіла про свою біду?

— До кого звернулась по допомогу жабка?

— А куди полетів горобчик?

4) Читання казки в особах.

У ч и т е л ь . З якою інтонацією слід читати слова дійових осіб? Зверніть увагу на слова-підказки, які допоможуть визначити інтонацію: рибка просилася, жабка питає, Наталочка наказала.

5) Характеристика героїв казки. Бесіда.

— Хто прийшов на допомогу сріблястій рибці?

— Як ви назвете цих героїв?

— Хто з дійових осіб вам не сподобався?

— Чому?

— Чий вчинок вам сподобався?

— Зверніть увагу, як автор називає дійових осіб, які порівняння вживає. З'єднайте частини порівнянь.

I варіант

лебідь молодчик

рибка зелена

горобчик красень

жабка срібляста

II варіант

мовчазний, як сонечко

дівчинка, як горобчик

гордий, як риба

жвавий, як лебідь

2. Робота з наочністю.

Переказ казки за малюнками у підручнику.

3. Робота в зошитах (с. 51, завдання 1).

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Що автор хотів сказати цією казкою читачеві?

— Що ви зрозуміли, прочитавши казку?

— Яке з прислів'їв ви б поставили заголовком казки?

1. Друзі пізнаються в біді. 2. Людина без друга, як їжа без солі. 3. Дружба та братство — дорожчі багатства.

У. Домашнє завдання

1) Дібрати прислів'я до казки.

2) Читати казку в особах.

3) Переказати казку.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (19.10.2013)
Переглядів: 6052 | Рейтинг: 1.0/1
Г. Демченко «Калинка». Загадки
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Столи бувають різні
Весняні свята. Великдень
Тематичне ліплення за малюнком і власним задумом. Створення композиції за мот...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]