Твій друг — книга. Урок позакласного читання

УРОК 48

Тема. Твій друг — книга. Урок позакласного читання

Мета: пояснити учням значення малюнків для розкриття змісту книжки; допомогти дітям відчути красу і силу графічного мистецтва; розвивати художній смак учнів, збагачувати їхній словниковий запас; виховувати любов і бережливе ставлення до книжки.

Обладнання: збірники творів «Позакласне читання-2», ілюстровані твори дитячої літератури («Ліз карасик через перелазик», «Телесик», листівки «Українські народні казки», ілюстрації до казки «Рукавичка»).

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

1. Відгадування загадки.

Сама мовчить, а всіх вчить. (Книга).

У ч и т е л ь . Отже, сьогодні ми будемо говорити про книгу, про людей, які допомагають книзі стати привабливішою для читача.

2. Виставка книг.

— Чи подобаються вам книжки на виставці? Чому?

— Яка книжка сподобалась вам найбільше?

— Прочитайте прізвище письменника цієї книжки.

— А хто ще, крім письменника, вважається автором книжки?

— Назвіть прізвище художника, який є співавтором книжки.

— Які книжки ви любите читати: з малюнкамичи без них?

II. Мотивація навчальної діяльності

Словникова робота.

У ч и т е л ь . Довідкове віконечко допоможе вам зрозуміти матеріал уроку. Першим віконечком є слово «Ілюстрація». Вимовте його поскладово, цілим словом, повільно, швидко.

Ілюстрація — малюнок, який розкриває і поглиблює зміст тексту. Ілюстрації бувають: сторінковими

— на всю сторінку (продемонструвати); у тексті

— частини сторінки (продемонструвати); заставка

— малюнок на початку розділу у верхній частині сторінки (продемонструвати); кінцівки — в кінці розділу; частини книжки (продемонструвати).

Наприклад, для ілюстрації художник обирає епізоди, що найповніше розкривають зміст тексту або окремих його частин.

Кінцівка відтворює завершальну дію для книжки чи розділу.

Заставка зображує яскраві моменти і епізоди, які можуть підказати читачеві, про що піде мова у тексті.

Заставка і кінцівка можуть бути орнаментальними. Орнамент має відповідати характеру описаної в літературному творі події (епохи). Орнамент — узор, візерунок. Художнє оформлення виконується олівцем і тушшю чи фарбами.

Художник-ілюстратор глибоко обмірковує задум письменника і має добре знати час, який описано у творі, характери героїв, їхній зовнішні вигляд, одяг, взуття, речі вжитку, щоб ілюстрація відповідала задуму твору і не суперечила історичній правді.

Чи можна створити ілюстрацію самому? Так. Для цього слід ознайомитись з текстом (прочитати). Визначити, через які образи, епізоди можна виразно передати мовою ілюстрації задум твору. А потім перенести його на папір потрібних розмірів, намалювати детальніше.

III. Сприйняття і засвоєння матеріалу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

1) Розповідь про художників — співавторів дитячих книжок.

Найдавнішим і найбільш відомим видавництвом для дітей в Україні є «Веселка». На нашій виставці є книжки цього видавництва.

— Хто віднайде серед книг ті, які випустило видавництво «Веселка»?

2) «Ліз карасик через перелазик».

— Прочитайте де і коли видана ця книжка, хто виконав малюнки до неї (Валентина Мельниченко).

— Погляньте на малюнки. Які вони?

3) Серія листівок «Українські народні казки» (К.: Веселка, 1985).

— Діти, погляньте на обкладинку, з чого видно, що це саме українські казки?

2. Колективна робота.

Гра «Відгадай, до якої казки малюнки».

1) Листівка до казки «Коза-дереза».

— Погляньте, подумайте і скажіть, до якої казки цей малюнок?

— Кого ви бачите на передньому плані?

— Якою ви бачите козу?

— Який рак на малюнку?

— Кого бачимо на другому плані (за віконцем)?

— Хто може переказати епізод, який зображено на малюнку?

— Хто може переказати уривок з казки до цього малюнка?

2) Листівка до казки «Пан Коцький».

— До якої казки ілюстрація?

— Як ви здогадались?

— Яким намальовано пана Коцького?

— Якими зображено інших звірів?

— Кого настрахав ледар пан Коцький?

— Про що розповідає малюнок?

— Прослухайте уривок із казки (учитель читає текст на звороті листівки).

— Розгляньте наступну листівку.

3) Листівка до казки «Лисичка-сестричка і вовкпанібрат».

— До якої казки ця ілюстрація?

— Якою зображена лисичка?

— Яким ви бачите вовка? (Дурненьким. Він терпить витівки хитрої лисиці)

3. Артикуляційна вправа.

— Що просить сказати лікар, коли дивиться горло хворого?

— Дмухніть на кульбабку.

— Погасіть свічку.

— Як квакає жабка?

— Як гарчить собака?

— Як цокає годинник?

— Як кличуть курчат?

— Як фиркає кіт?

4. Завдання учням.

1) Практичне орієнтування в книжці.

Книжка «Телесик» (К.: Веселка, 1995). Назву книжки закрити.

У ч и т е л ь . Розгляньте малюнок на обкладинці книжки.

— Чи здогадались ви, яка це казка?

— Що допомогло вам?

— Яким зображено Телесика?

— Взяти книжку і дізнатись із першої сторінки: її назву; хто автор; прізвище художника; де видано книжку.

2) Переказ казки за ілюстраціями.

У ч и т е л ь . А тепер за ілюстраціями до книжки спробуйте її переказати.

5. Творче завдання.

Словесне малювання до кінцівки казки «Ріпка».

Бесіда.

— Розгляньте ілюстрації до казки «Ріпка».

— Кого з героїв казки ви впізнали?

— Чим закінчилась казка?

— Чи є на дошці ілюстрація до кінцівки цієї казки?

— Спробуйте словами намалювати ілюстрацію до кінцівки казки «Ріпка».

— Які фарби вам будуть потрібні?

6. Колективна робота.

Обговорення прочитаних творів (с. 3-4).

1) «Папір — син природи», П. Утевська.

— Що ви дізнались із оповідання «Папір — син природи»?

— Від назви якої рослини виникло слово «папір»?

— На чому писали люди у давнину?

— На чому писали слов'яни?

— Кого вважають винахідником паперу?

2) «Про книжку», М. Пригара.

— Чому скаржилась книжка Мар'яні?

— Чи добре читала Мар'янка?

7. Робота з текстом.

Читання і обговорення оповідання «Любіть книгу» (с. 4-5).

1) Читання вчителем.

2) Робота над розумінням учнями тексту. Бесіда.

— Як ставився Василько до книжки?

— Як він читав книжку?

— Який сон йому приснився?

— Чи добре було Василькові уві сні? Якої думки він дійшов після цього?

— Які слова висловлюють головну думку оповідання?

3) Читання твору учнями (парами).

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Що нового ви дізнались на уроці?

— Кого вважають співавтором книжки?

— Як слід ставитись до книжок? Що ти порадиш своїй молодшій сестричці і братикові?

— Тож хай у вашій сім'ї буде так, як пише поетеса Наталка Поклад:

Книжка в тата,

Книжка в мами,

Книжка в мене

І в Світлани,

З книжкою малий Тарас —

Книжковечір нині в нас.

V. Домашнє завдання

1. Читати твори з теми «Зима-білосніжка».

2. Вивчити вірші з цієї теми.

3. Дібрати ілюстрації.

Тарас Григорович Шевченко — великий народний поет і художник.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 7018 | Рейтинг: 0.0/0
Українські дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику». Дитя...
Звірі
Що можна робити з інформацією. Інформаційні процеси
Сюжетна аплікація. Створення композицій до казок
Дитина вдома. Поведінка в небезпечних ситуаціях
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]