Українська народна казка «Колосок»

УРОК 21

Без трудів не їстимеш пирогів.

Тема. Українська народна казка «Колосок»

Мета: вчити дітей читати казку в особах; аналізувати вчинки дійових осіб, давати їм характеристики; розвивати навички правильного, виразного читання; виховувати бажання допомагати дорослим і один одному; викликати негативне ставлення до ледарства.

Обладнання: запис казки, колоски з буквами, малюнки героїв, маска, ілюстрації, виставка книг, індивідуальні картки.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Добери до слів суперників» (антоніми).

Учитель називає слова, а учні добирають слово, протилежне за значенням (антонім): голосно (тихо) веселі (сумні) початок (кінець) наївся (зголоднів) спочатку (вкінці) лінивий (працьовитий) холод (тепло) працювати (відпочивати) знайшов (загубив)

2) Скоромовка (читання з дошки).

Ви сичі-горлачі,

Не кричіть уночі!

Бо в траві на землі

Сплять мишата малі.

3) Розчитування скоромовки «дощиком».

— Дощик накрапає (читають повільно і тихо).

— Дощик сильніший (скоріше і голосніше)

— Злива (голосно і скоромовкою)

— Дощик слабшає, дощ накрапає і дощ перестав (у зворотному напрямі).

2. Кросворд.

1. Який жанр усної народної творчості ми опрацьовуємо у цьому розділі? (Казка). 2. Хто автор цих казок? (Народ). 3. Гостродзьобий герой казки про невдале гостювання. (Журавель). 4. Страшний звір, якому не вдалося обманути сімох діток. (Вовк).

5. Рудохвоста, улеслива тварина, яка в усіх казках хоче тільки хитрувати і обманювати. (Лисиця).

6. Мати сімох чемних, слухняних козенят. (Коза).

7. Хто перехитрив навіть Лисицю? (їжак).

II. Мотивація навчальної діяльності

Вправа з читання.

На дошці прикріплені колоски з буквами. Читання деформований слів.

У ч и т е л ь . Перед вами — казкові колоски. «Обмолотивши» їх і переставивши зернята місцями, ви одержите імена героїв казки. (Круть, Верть, Півник)

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Робота з текстом.

1) Слухання казки «Колосок» у записі. Бесіда.

— Хто були Круть і Верть?

— Як звали півника?

— Що знайшов півник?

— Що любили робити мишенята?

2) Робота з картками.

Вправи на розширення поля читання. Учні з'єднують частини слів,

їс ти

тіс то

по тім

ті льки

пи роги

спе

моло

намоло

заміси

розпали

2. Вправи з читання.

1) Повторне читання вголос. Бесіда.

— Подумайте, чому герої казки мають такі імена.

— Де відбуваються події казки? В яку пору року? Що на це вказує?

— Чому мишок звати Круть і Верть?

2) Вибіркове читання з елементами бесіди.

— Прочитайте, що найбільше любили робити мишенята?

— Чим займався півник?

— Що він знайшов одного разу?

— Прочитайте, які поради давали мишенята?

— Хто все це робив?

— Прочитайте, що робили весь час мишенята?

— Прочитайте ще раз мовчки останню розмову півника з мишенятами. Прослідкуйте, як змінювався настрій мишенят під час розмови.

— Прочитайте слова казки, які свідчать про зміну їхнього настрою.

— Що робив півник? Чи справедливо він вчинив?

— Чому мишенята вилізли з-за столу?

— Кого з героїв казки вам шкода? Чому?

— Який епізод вас найбільше схвилював?

3) Читання казки в особах. Учитель звертає увагу учнів на розділові знаки і слова, що «підказують» інтонацію читання.

3. Інсценізація казки.

Учні перечитують уривок казки (від слів «Ох і зголоднів я!»). Переказ з елементами інсценізації.

4. Творча робота.

Поділити клас на 2 групи підтримки і дати завдання на самостійне опрацювання.

I група. Подумати, розказати, що буде з героями казки після закінчення твору.

II група. Де треба було змінити сюжет казки, щоб мишенята змогли їсти пироги?

5. Завдання учням.

Характеристика героїв казки. Визначення головної думки. На дошці — дві колонки слів-характеристик: І колонка — мишенят, II колонка — півника.

Над словами прикріпити малюнки тварин.

У ч и т е л ь . Підкресліть ті риси характеру, які, на вашу думку, притаманні героям казки.

Діти по черзі виходять до дошки і підкреслюють слова.

Мишенята

слухняні

ледачі

веселі

нероби

працьовиті

хитрі

Півник

роботящий

розумний

лінивий

працелюбний

невдячний

стриманий

— Прочитайте висновок.

— Кому у цій казці ви симпатизуєте? Чому?

— Як автор ставиться до героїв своєї казки?

6. Робота в зошитах (с. 11,12, завдання 1,2,3).

IV. Підбиття підсумків уроку

Б—е сЧідоаг. о вчить ця казка?

— Чи не поводитесь ви інколи, як ці мишенята?

V. Домашнє завдання

1. Подумайте, які поради ви можете дати героям казки.

2. Підібрати прислів'я, які характеризують героїв казки.

3. Придумайте свою назву казки.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 9047 | Рейтинг: 0.0/0
Весняні свята. Великдень
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
Загальні уявлення про папір та його виробництво. Види паперу. Економне викори...
Створення макета предмета для казкового персонажа
Практична робота: оволодіння самомасажем вух, носа; гімнастика для очей
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]